Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
GRUPA : mijlocie
Tema de studiu :CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Subtema:,,Animale mari si mici in ograda la bunici"
Categoria de activitate Jocuri si activitati didactice alese
Denumirea activitatii:
Sectoare: 1. Biblioteca:,,Catelusul schiop"-lectura dupa imagini
2.Constructii: ,,Gardul ograzii"
,,Adaposturi pentu animalele bunicii'
3.Joc de rol : "De-a medicul veterinar
Scopul activitatilor familiarizarea copiilor cu principalele aspecte si trasaturi caracteristice ale animalelor domestice; consolidarea deprinderii de a se juca in grupuri mici organizate, respectand indicatiile educatoarei in vederea indeplinirii sarcinilor propuse.
Obiective cadru:
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic .
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia .
Dezvoltarea simtului practic si estetic;
Obiective operationale :
01-sa asocieze scurte enunturi pe baza imaginilor;
02-sa se exprime corect din punct de vedere fonetic;
03-sa rasfoiasca cu grija filele cartilor si albumelor;
- sa construiasca, prin alaturarea cuburilor, casute
O5 sa realizeze gardul ograzii cu ajutorul betisoarelor;
06- sa denumeasca corect obiectele de pe masute;
07- sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca pe tot parcursul activitatii.
Metode si procedee:
Conversatia ,explicatia , expunerea ,aprecierea , munca in echipa , munca individuala , problematizarea ,
Materiale didactice :
- jetoane cu animale , imagini cu poezia "Catelusul schiop" , arco , lego,atlas,carti ilustrate , papusi , animale jucarie;casuta din carton pentru macheta , betisoare pentru gardul ograzii , trusa de prim ajutor , halate
Bibliografie:
1.Noul Curriculum National 2008
2.Preda,V.,Dumitrana,M.(2005) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii.
Editura V&I Integral, Bucuresti
3.Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar, Editura Didactica
Nova, Craiova 2005
4.Revista Invatamantul Prescolar nr.1-2, Ministerul Educatiei si Cercetarii, 2006
5.Aplicarea noului curriculum- editura DIANA
6.Intalnirea de dimineata - editura Pre
Scenariul didactic
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Evaluare |
1.Moment organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor 3.Dirijarea invatarii 4.Obtinerea performantei 5.Evaluarea performantelor |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii:aranjarea mobilierului pe arii de stimulare si pregatirea materialelor didactice corespunzatoare. Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar Copiii abordeaza intalnirea de dimineata intr-o maniera optimista si plina de energie.Motto-ul zilnic este,,Suntem veseli si cantam/ Nu e greu sa invatam. Dar noi vrem sa ne jucam/ Si din joaca sa-nvatam". Copiii sunt invitati sa se aseze in cerc. Discutiile in cerc cuprind: -RUTINE: -Cum este vremea afara?In ce anotimp suntem? Cine lipseste astazi? Se realizeaza printr-o scurta expunere: ,,Copii, pentru ca voi sunteti foarte cuminti, m-am gandit sa va pregatesc si astazi niste surprize! Haideti sa vedem despre ce este vorba! Anuntarea temelor si a obiectivelor se realizeaza la fiecare in parte prin intuirea materialelor de pe masute: 1. Biblioteca:,,Catelusul schiop"-lectura dupa imagini. Copiii care vor lucra la aceasta masuta vor citi imagini si vor raspunde frumos ce au observat 2.Constructii:,,Gardul ogradei" ,,Adaposturi pentru animalele bunicii" Copiii care vor alege acest sector vor construi cu cuburi si piese lego dar si betisoare de lemn , adaposturi pentru animale si gardul ogradei. 3.Joc de rol:,,De-a medicul veterinar" Copiii care vor lucra la acest sector vor avea gija de animalele domestice care sunt bolnave , le vor consulta si le vor da tratamentul necesar.vor citi imagini si vor raspunde frumos ce au observat. Dupa ce au vazut ceea ce le-am prezentat fiecare copil se sa va indrepta catre sectorul in care doreste sa lucreze. In timp ce copiii lucreaza, eu ii voi indruma si urmari indeaproape. Voi da explicatiile necesare, voi pune intrebari ajutatoare, acolo unde exista dificultati, voi monitoriza activitatea la fiecare centru si voi interveni daca e cazul. Dupa terminarea activitatilor pe centre, voi merge cu copilasi pe la fiecare sector sa vedem cum au lucrat . Voi face aprecieri asupra intregii activitati, a modului de participare a copiilor la activitate si a comportamentului acestora. |
Observarea comportamentului copiilor Aprecieri verbale Evaluarea orala a lucrarilor realizate pe sectoare |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||