Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Educatoare
Gradinita Tatarastii de Sus, Teleorman
Grupa Mare
Tema : " Cand, cum si de ce se intampla?"
Subtema: Iarna
Activitatea: Cunoasterea mediului
Motivatia: Aceasta activitate este valoroasa prin faptul ca ii ajuta pe copii sa identifice fenomene ale naturii, sa inteleaga si sa stabileasca cauzele producerii acestora, sa faca asocieri intre factorii de mediu si anotimpuri.
Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a fenomenelor naturii, stimularea interesului pentru investigarea acestora in scopul explicarii schimbarilor si transformarilor din mediul inconjurator.
Obiective operationale :
cognitive : -sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator in natura sau cu ajutorul unor materiale didactice
-sa decrie fenomene din mediul inconjurator folosind un limbaj specific stiintelor naturii
- sa utilizeze simboluri ale fenomenelor observate
psihomotorii :- sa ordoneze imaginile date dupa anumite criterii si sa le lipeasca pe suport
- sa manuiasca materialele corect si rapid
afective:-sa participe cu interes la activitate
Resurse
procedurale :conversatia, explicatia , jocul didactic, brainstorming, tehnica Lotus, RAI.
materiale: caiete auxiliare, planse ,imagini decupate, flip chart, carioca, lipici, carton colorat, fise, mingie(folosita la metoda RAI).
umane: 26 copii
temporale: 40 min
Forma de organizare: frontal, pe echipe, individual
Bibliografie :
*** " Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani", M.E.C.T.-U. M.P.I.P
*** " Evaluarea in invatamantul prescolar", Scrisoare metodica.M.E.C.T., an scolar 2008-2009
Elena Varzari, Maria Taiban " Metodica cunoasterii mediului inconjurator, a dezvoltarii si corectarii vorbirii copiilor prescolari- Manual pentru licee pedagogice de educatoare", EDP. Bucuresti, 1978
Viorica Preda, M. Pletea,F.Grama, A.Cocos, D. Oprea, M.Calin "ghid pentru proiecte tematice", Editura Humanitas Educational, Bucuresti 2005
*****
Desfasurarea activitatii
Secventa activitatii/ Continut |
Strategi/resurse/evaluare |
Captarea atentiei Educatoarea spune cateva ghicitori despre ploaie vant si ninsoare Se aplica metoda RAI: vor fi selectati cativa copii prin numaratoare din 2 in 2. Acestia, dispusi in cerc, vor pune intrebari despre toamna/ iarna si fenomene ale naturii, vor arunca mingea la alt copil care va trebui sa raspunda . ( Ce este ploaia?,De unde vine apa de ploaie?, Unde ajunge? Cum e cerul inainte de plaoie? Cum ne imbracam si ne incaltam cand ploua? Ce e tunetul? Ce e fulgerul?) Se desfasoara un joc de miscare: Ridicati-va si imitati miscarile crengilor cand bate vantul si sunetul vantului!( copiii se misca cu bratele sus, vaj-vaj) Acum imitati ploaia !( cu degetele pe masa, pic-pic) Iar acum tuna !(bat din picioare,bum-bum) Apare soarele !(sar cu bratele in sus, Uraaa!)
Deschidem caietele auxiliare si observam imagini cu fenomene ale naturii. Se recunosc fenomenele infatisate (ninsoare si vant) Se imparte grupa de copii in doua echipe, fiecare echipa va prezenta fenomenul ales( echipa 1 ninsoarea, echipa 2 vantul) Anuntarea temei "Astazi vom invata despre aceste doua fenomene ale naturii: vantul si ninsoarea" Prezentarea continutului Se initiaza o conversatie despre: - caracteristicile fenomenelor prezentate -schimbrile petrecute in natura - activitatile omului si jocurile copiilor -importanta ninsorii si a vantului -pagubele ce le pot produce "Desenati pe echipe pe foi albe, cu carioca; echipa1 fulgi de zapada si echipa2 copaci indoiti de vant" Dirijarea invatarii Copii vor constitui 8 grupe, fiecare grupa va alege o petala de floare pe care exista un numar de la 1 la 8. La fiecare grupa este cate unset cu imagini decupate infatisand fenomene ale naturii si obiecte diverse. Copii sunt rugati sa sorteze imgainile cu fenomene ale naturii. Cate un copli de la fioecare grupa va adduce imaginea la flip chart si o va lipi pe petala florii de lotus Obtinerea performantei "Ce fenomene ale naturii dinre cele mentonate cunoasteti voi mai bine?" Se propune copiilor sa se imparta in patru grupe si fiecarei grupe i se stabileste cate un fenomen. La fiecare echipa se afla o plansa tip flip chart si pe ea este desenat un Chiorchine. Din plicul cu imagini de pe masa copii trebuie sa sorteze pe cele potrivite fenomenului ninsoare, vant, ploaie, timp frumos) si sa le lipeasca pe Chiorchine. Pot desena si ei alte desene potrivite fenomenului. La sfarsit se expun toate plansele in fata clasei si cate un copil de la fiecare echipa va descrie plansa.
Tema de reflectie: Cand ninge? De ce nu ninge vara? Evaluare Copii primesc fise si lucreaza independent Incheierea activitatii Se fac aprecieri globale si individuale asupra activitatii si se incheie cantand "Ninge-ninge". |
Conversatia Ghicitori RAI Frontal Observarea copiilor Brainstorming Observare Caiete auxiliare Conversatia Explicatia Echipe Carioca Tehnica Lotus Caton colorat verde Petale din carton colorat galben Imagini Lipici Flip chart Munca in echipa Chiorchinele Imagini Planse Carioca Lipici Echipe Munca in echipa Explicatia Conversatia Fise Carioca Munca independenta Descrierea Conversatia Munca independenta |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||