Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data:
Gradinita:
Grupa : Mijlocie
Resurse umane: 35 copii
Categoria de activitate: Educatia psihomotorie si fizica
Unitatea de invatare: Deprinderi utilitar-aplicative
Scopul didactic:
Transportul de greutati cu o mana, prin apucare in perechi
Traseu aplicativ
Obiective operationale:
O - sa execute cu corectitudinea maxima de care sunt capabili structurile motrice din complexul de exercitii de dezvoltare fizica armonioasa;
O - sa isi insuseasca tehnica corecta de executie a deprinnderii utilitar-aplicative-transportul de greutati cu o mana, prin apucare in perechi;
O - sa isi imbunatateasca capacitatea de orientare spatio-temporala vizand: viteza, directia, traiectoria, amplitudinea miscarilor corpului si a segmentelor sale;
O - sa aplice corect deprinderile insusite pe parcursuul activitatii in traseul aplcativ, in conditii variate de intrecere.
Tipul lectiei: Mixt
Strategii didactice : Demonstratia, explicatia, exersarea, corectarea greselilor de executie, povestirea sugestiva, observarea executiei colegilor de grupa
Mijloace specifice : Exercitiul fizic, parcursul aplicativ
Resurse materiale : Cos cu greutati
Bibliografie : Barta A., Dragomir P., Educatie fizica - manual pentru clasa a X-a, Editura Didactica si Pedagogica, 1994, pag. 132-133
Partile si elementele lectiei |
Continutul activitatii (structuri motrice) |
Dozarea efortului |
Indicatii metodice Formatii |
Obs |
|
||||||||||||||||||
Partea pregatitoare Moment organizatoric |
a) Actiuni de pe loc Pozitia ,,drepti'' Pozitia ,,pe loc repaus'' Intoarcere la stanga Intoarcere la dreapta b) Actiuni in deplasare Mers in cadenta-,,ca soldatii'' Oprire la semnalul sonor |
1-2' 2R 2R 2R 2R 8T 1-2R |
In linie pe un rand XXXXXXX P Se executa la comanda, prin saritura sau, dupa caz, cu repetare Se executa pe numa- ratoare Se executa pe numa- ratoare patele drept, palmele pe genunchi |
|
|||||||||||||||||||
Pregatirea organismului pentru efort |
Mers si variante de mers
Alergare si variante de alergare
|
8T 8T 8T 8T 8T 1/2tura 1/2tura 1/2tura |
Se executa la comanda Se executa la comanda Spatele drept, palmele pe genunchi Alergarea se executa pe varfuri, cu bratele indoite din cot Calcaiele se ridica la nivelul sezutului | T1 - T2 - inspiratie cu ridicarea bratelor la verticala T3 - T4 - expiratie cu coborarea bratelor |
4-5R |
Din mers |
|
||||||||||||||||
Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
P.I. Stand departat cu mainile pe solduri T1 - T2 - aplecarea capului inainte cu arcuire T3 - T4 - extensia capului inapoi cu arcuire T5 - T6 - rotirea capului spre stanga T7 - T8 - rotirea capului spre dreapta P.I. Stand departat - -,,brate scurte, brate lungi" T1 - indoirea bratelor la umar T2 - intinderea bratelor la verticala T3 - indoirea bratelor la umar T4 - revenire P.I. Stand departat T1 - T4 - rotirea bratelor inainte T5 - T8 - rotirea bratelor inapoi P.I. Stand departat cu mainile pe solduri T1 - T2 - rasucirea trunchiului spre stanga cu arcuire T3 - T4 - rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire T5 - T6 - indoirea trunchiului lateral spre stanga cu arcuire T7 - T8 - indoirea trunchiului spre dreapta cu arcuire P.I. Stand departat T1 - T2 - indoirea trunchiului inainte cu arcuire T3 - T4 -extensia trunchiului inapoi, cu arcuire |
8TX2 4TX2 8TX2 8TX2 4TX2R |
In formatie de semicerc P Spatele este drept Picioarele intinse Se executa cu amplitudine mare si coatele intinse Corpul pastreaza directia laterala Mainile sunt pe solduri Se executa cu amplitudine mare |
|
|||||||||||||||||||
P.I. Stand departat
T1 - T4 - spre stanga T5 - T8 - spre dreapta P.1. Stand departat cu mainile intinse inainte T1 - ridicareapiciorului stang la mana stanga T2 - revenire T3 - ridicarea piciorului drept la mana dreapta T4 - revenire P.I. Stand cu mainile pe sold T1 - T8 - sarituri cu mingea pe ambele picioare T1 - T4 - sarituri cu mingea pe piciorul stang T5 - T8 - sarituri cu mingea pe piciorul drept Exercitii de respiratie - ,,Mirosim floarea'' |
8TX2R 4TX2R 8TX2R 4R |
Se executa cu amplitudine mare Bratele si picioarele intinse Spatele drept Saritura se executa elastic cu genunchii usor indoiti la aterizare Se executa frontal din formatia de semicerc |
|
Partea fundamen-tala Invatarea, consolida-rea sau per-fectionarea deprinderi-lor motrice |
Transportul de greutati, cu o mana, prin apucare pe perechi Copii vor fi impartiti pe doua coloane. In mijlocul din fata coloanelor se va afla un cos cu greutati. Fiecare copil din cele doua coloane va apuca cu o mana cosul pe care va trebui sa il transporte pana la punctul indicat de propunatoare. La intoarcere vor proceda la fel si vor trece la sfarsitul formatiei. Traseu aplicativ Primii copii din fiecare coloana se afla la linia de plecare. La semnalul sonor, primii copii vor executa patru sarituri ca mingea pe ambele picioare, escaladarea unui obstacol prin pasire, apoi vor |
5-6R /elev |
X X X X X X
|
apuca fiecare cu omana cosul pe care il vor transporta pana la punctul indicat de propunatoare. La intoarcere vor proceda la fel, lasand cosul urmatoarei perechi, si apoi vor trece la sfarsitul formatiei. |
3R |
Perechea care a executat cel mai corect va fi desemnata castigatoare |
|
Partea de incheiere Revenirea organismului spre parametri normali |
|
½ tura 5-6 R |
Din mers linistitor in coloana cate unul |
Aprecieri si recomandari |
|
5' zilnic |
In linie pe un rand XXXXXXXXXX P |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||