Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data:18.III.2009
Gradinita: Gradinita cu Program Normal Nr.4,
Grupa: mare
Propunator: - anul III diferente
Educatoare:
Activitatea: Educarea limbajului
Tema activitatii: " De-a ceferistul "
Mijloc de realizare: memorizare
Tipul de activitate: achizitionarea de cunostinte
Obiective de referinta:
pronuntarea clara si corecta a tuturor sunetelor si grupurilor de sunete ale limbii romane, integrate in cuvinte;
imbogatirea reprezentarilor copiilor despre mijloacele de transport;
Obiectiv fundamental: Memorizarea poeziei " De-a ceferistul " in vederea formarii deprinderii de recitare expresiva, clara si corecta.
Obiective operationale:
O1 - sa recunoasca si sa denumeasca mijloacele de transport ;
O2: - sa redea continutul de idei al poeziei prezentate;
O3: - sa explice cuvintele si expresiile noi din poezie: " strecuratoare ",
" megafon ", " controlor ", " agenda " , " amendez";
O4: - sa integreze cuvintele si expresiile noi in alte contexte;
O5: - sa recite clar, corect, expresiv strofele poeziei;
Strategii didactice:
metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul,memorizarea, demonstratia;
mijloace de invatamant: poezia "De-a ceferistul"; imagini diverse si planse cu mijloacele de transport; tren de jucarie; sapca, geanta si stegulet de ceferist; tub de carton; paleta de bucatarie; agenda;
forme de organizare: frontal si individual;
mijloc de realizare: memorizare;
forme si metode de evaluare: evaluare continua-formativa, aprecierea verbala;
Resurse:
oficiale: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
pedagogice: I. Domsa, M. Toma, 1996 Dezvoltarea vorbirii in gradinita;
temporale 35 minute.
Etapele activitatii |
|
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
1.Moment organizato- ric 2.Captarea atentiei 3.Anunta rea temei si a obiec-tivelor 4.Familiari-zarea cu continutul poeziei. 5.Dirijarea invatarii 6.Obtine rea perfor-mantei 7.Incheierea activitatii |
O1 O2 O1 O3 O4 O5 |
Aerisesc sala de grupa. Asez scaunelele in forma de semicerc. Pregatesc materialele necesare pentru activitate. Asigur disciplina. "Copii, voua va place sa mergeti in excursii?' "Daca va place sa mergeti in excursii trebuie sa folositi un mijloc de transport'. "De aceea eu astazi v-am adus la gradinita o plansa cu cateva din mijloacele de transport cu ajutorul carora puteti merge intr-o excursie'. Se prezinta plansa: un automobil pe sosea , un avion prin aer, un vapor pe apa, un tren pe calea ferata. Prezint copiilor un tren de jucarie. Intreb un copil. "Pe unde circula trenul?' "Ce copii vor sa mai plece in excursie cu trenul?' Intreb un copil: "Din ce este format trenul?' Intreb alt copil: "Cine conduce trenul?' Sa-mi raspunda alt copil: "Cum se numeste locul de unde pleaca si unde se opresc trenurile?' "Cum face trenul?' "Pentru a sti mai multe despre acest mijloc de transport, astazi, la activitatea de educarea limbajului, vom invata poezia "De-a ceferistul . Voi trebuie sa stiti la sfarsitul activitatii poezia si sa o recitati clar, corect si cu intonatie. Asezati cu mainile pe genunchi spatele drept, veti asculta in liniste poezia. Recit poezia model. "De-a ceferistul" Din cutii si din capace Trenu-ncet, incet se face. Cand locomotiva-i gata Iau o sapca de la tata Si cu o strecuratoate Dau semnalul de plecare. Tubul asta de carton Tine loc de megafon: - Toata lumea in vagoan ! Dupa ce ma urc pe scara, Alt copil e sef de gara. Eu sunt controlor si cine Nu si-a luat bilet ca tine, In agenda il notez, Il dau jos si-l amendez ! Recit poezia model folosind si comunicarea nonverbala. Prezint copiilor sapca pe care o poarta ceferistul, steguletul cu care se da semnalul de plecare, geanta in care ceferistul tine agenda si biletele. Se explica cuvintele si expresiile noi: " strecuratoare ", " megafon ", " controlor ", " agenda " , " amendez"; Invatarea poeziei de catre copii. Recit prima strofa. Recit prima si a doua strofa. Recit prima,a doua si a treia strofa. Recit toate cele 4 strofe. Numesc doi copii care vor recita poezia in intregime. Recitare in lant. Recitare dialogata (intre educatoare si copii, intre fete si baieti, intre doi copii sau mai multi). Recitare cu voce tare folosind mimica. - Ce poezie am invatat astazi la educarea limbajului? Voi face aprecieri frontale si individuale in functie de raspunsurile date la activitate. Pentru destinderea atmosferei copiii vor parasi sala de grupa imitand actiuni ale jocului "Trenul". |
Intra ordonat in sala de grupa si ocupa sca-unelele. Copiii sunt atenti la explicatiile educatoarei. Copiii observa plansa. Copiii observa trenul. "Trenul circula pe calea ferata'. Alti copii ridica mana. "Trenul este format din locomotiva si mai multe vagoane'. "Trenul este condus de mecanicul de locomotiva'. "Locul de unde pleaca si unde se opresc trenurile se numeste gara'. Copiii din gura rostesc onomatopeea "Uuu!' Recepteaza cele spuse de educatoare. Asculta cu atentie poezia. Asculta cu atentie. Isi insusesc intelesul cuvintelor noi si alca-tuiesc propozitii cu ele. Trei copii recita prima strofa, pe rand cu ajutorul educatoarei. Ceilalti copii recita in gand. Trei copii recita pri-mele doua strofe. Recitam in grup,apoi trei copii recita cele trei strofe. Recitam in grup toata poezia. Recita in functie de cerinta educatoarei. - Noi am invatat poe-zia De-a ceferistul" |
conversatia explicatia conversatia explicatia demonstra tia explicatia conversatia exercitiul exercitiul exercitiul conversatia conversatia Explicatia Joc de rol |
plansa tren de jucarie poezia "De-a ceferistul" sapca steguletul geanta paleta de bucatarie agenda |
frontal frontal frontal frontal frontal individual individual frontal frontal frontal frontal |
evaluare frontala aprecieri verbale evaluare individua la aprecieri verbale aprecieri frontale si individual le aprecieri frontale si individual le |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||