Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Grupa: pregatitoare
Categoria de activitate: Jocuri si alte activitati la alegere
Tema activitatii: "Padurea cu povesti"
Mijloc de realizare cu subiectul activitatii:
I. BIBLIOTECA:
a) citire "Animale salbatice - Ce stii despre . ?", sa reprezinte grafic o propozitie cu numarul de cuvinte;
b) activitate practica - taiere dupa contur "Animale salbatice" si siluete din povesti "Scufita Rosie" si "Alba ca Zapada si cei sapte pitici";
II. JOC DE MASA: reconstituiri de imagini din bucati "Scufita Rosie" si "Alba ca zapada si cei sapte pitici";
III. JOC DE CONSTRUCTIE: "Casute diferite"
Tipul de activitate: evaluare formativa/continua
Obiectivul general: stimularea imaginatiei creatoare
Scopul activitatii:
- consolidarea si completarea cunostintelor insusite de catre copii in activitatile anterioare;
- formarea deprinderilor de a-si alege o anumita activitate din cele oferite, sa o desfasoare independent si creator.
Obiective operationale:
O1: sa intuiasca materialele de pe masuta;
O2: sa aleaga forma de activitate preferata;
O3: sa citeasca imaginea, sa spuna ce stie si sa reprezinte grafic o propozitie cu mai multe cuvinte;
O4: sa decupeze desenele dupa contur, sa recunoasca silueta respectiva si sa motiveze in ce poveste a mai intalnit-o;
O5: sa recunoasca imaginea din bucati si sa verbalizeze actiunea semnificativa din poveste;
O6: sa construiasca prin imbinare si suprapunere casute diferite;
O7: sa colaboreze in timpul lucrului, sa recite poezii, sa cante;
O8: sa amenajeze o padure realizand o macheta;
O9: sa coopereze in realizarea lucrarii colective.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, munca independenta, jocul, problematizarea, surpriza.
Resurse materiale: imagini cu animale, hartie, pixuri, desene cu imagini, foarfece, imagini din bucati pentru reconstituirea din povestea "Scufita Rosie" si "Alba ca Zapada si cei sapte pitici", piese de constructie de mai multe feluri, un flanelograf cu frunze uscate in fata clasei, mai multe crengi de copac acoperite pe o alta masa.
Durata: 35min
Locul desfasurarii: in sala de grupa
Organizarea activitatii: asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- distribuirea materialului pe sectoare;
- aranjarea materialului pe patru sectoare.
Secventele activitatii |
Ob. op. |
Continutul instructiv-educativ |
Strategii didactice |
|
Metode si procedee |
Evaluare |
|||
Introducerea in activitate Captarea atentiei Anuntarea subiectului si a obiectivelor Desfasurarea activitatii Executarea lucrului de catre copii Realizarea continutului Obtinerea performantei Feedback-ul lectiei Incheierea activitatii |
O1 O2 O4 O5 O6 O3 O8 O8 O7 O9 |
Intrarea organizata a copiilor in sala de grupa, cantand cantecul "Lumea copiilor". SALUTUL Copii, astazi veti lucra si va veti juca fiecare dupa cum doriti si dupa cum preferati. Cine imi spune ce v-am pregatit pe masute? Despre ce am discutat in aceasta saptamana? (animale salbatice) Pentru ca am invatat lucruri interesante despre animalele salbatice, astazi vom realiza lucrari si le vom expune la sfarsitul activitatii. Cu ajutorul materialelor enumerate de voi vom desfasura urmatoarele activitati: -La aceasta masuta vom construi casute diferite (casuta piticilor din padure, casuta bunicutei din povestea "Scufita Rosie", casuta padurarului sau o cabana. -La aceasta masuta vom reconstitui din bucati imagini din povesti sau imagini cu animale. -La aceasta masuta veti decupa desenele dupa contur cu foarfecele. -Iar aici vom citi imaginile, vom recunoaste animalul, spunem ce stim despre el si apoi vom scrie o propozitie cu mai multe cuvinte - reprezentare grafica. Copiii isi vor alege locurile lor dupa preferinta. Pentru ca fiecare stie ce are de facut, eu va urez "Spor la lucru". Fiecare copil lucreaza intervenind si indrumand acolo unde va fi cazul cu sugestii, explicatii suplimentare, indemnuri pentru cei nehotarati. Insist la citirea imaginilor: Ce stii despre . ; si la reprezentarea grafica a propozitiilor. Voi anunta incetarea lucrului. -Copii, eu am aici ceva? -Cine vine sa vada ce este acoperit? (crengute ce copac) -Aceste crengute au frunze? -Unde sunt frunzele? -De ce au cazut? -Vino si infige crengi. -Unde am vazut noi multi copaci? (in padure) -Ce ai construit tu? (casuta bunicii, casuta piticilor etc.) -Unde o asezam? (in padure) -Tu ce ai construit? Vai ce casute frumoase ati construit. -Ce ai decupat? (Scufita Rosie, Alba ca Zapada, Vanatorul, lupul, veverita, iepurasul, vulpea si o gaina) -Unde le asezam? In timp ce se aseza obiectele construite si decupate, se vor canta cantece si se vor recita poezii. -Ce se intampla cu gaina daca o lasam sa traiasca in padure? -Ce ai reconstituit? (o imagine din povestea Scufita Rosie) -Despre ce este vorba in imagine? Se procedeaza la fel si cu celelalte imagini realizate. Dupa ce am asezat toate lucrarile voastre in aceasta macheta, sa ne gandim sa-i dam un titlu. Se vor imparti stimulente. Toti copiii vor iesi cantand cantecul: "Carnavalul in padure". |
conversatie explicatia munca independenta surpriza conversatia problematizarea conversatia |
evaluez intonarea corecta a cantecului evaluez denumirea corecta a materialelor de pe masute evaluez modul de intelegere a celor explicate evaluez munca corecta a copiilor evaluez gandirea si exprimarea in propozitie evaluez asezarea casutelor si a siluetelor animalelor decupate folosind pozitiile spatiale aprecieri verbale evaluez expunerea momentului reconstituit din poveste aprecieri generale asupra modului in care si-au indeplinit sarcinile |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||