Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Profesor psih.:
Data: 14-XII-2009
Clasa: a VII-a A
Aria curriculara:
Disciplina: Cultura civica
Unitatea de invatare: Valorile morale in care cred
Tipul lectiei: de achizitionare de noi cunostiinte
Obiective cadru:
Constientizarea necesitatii unor valori morale pentru o buna relationare in societate in ansamblu.
Obiective de referinta:
Dezvoltarea capacitatii de intelgere a existentei unor valori morale;
Dezvoltarea capacitatii de adoptare a acestor valori;
Obiective operationale cognitive:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
- sa cunoasca semnificatia unor cuvinte;
- sa poata opera in plan verbal si mental cu cuvintele respective;
Obiective operationale afective:
sa participe cu interes la lectie;
sa comunice eficient cu profesorul;
Strategii didactice:
metode si procedee: conversatia, observatia, lectura;
mijloace tehnice si materiale didactice: text literar,planse;
Resurse didactice:
materiale: spatial scolar, timpul de lucru 45 de min;
umane: colectivul de 10 elevi;
informationale: fise de munca independenta;
Din punct de vedere al capacitatilor de invatare cls. a VII-a A este formata din 10 elevi, fiind impartita pe trei grupe de dezvoltare:
grupa de dezvoltare: 4 elevi
grupa de ameliorare: 3 elevi
grupa de recuperare: 3 elevi
Bibliografie:
Programa scolara "Cultura civica" Bucuresti 2009
Manual de Cultura civica cls a IV-a, pt scoli de masa.
Fisa de lucru
Situatia 1:
In tramvai urca o batrana cu cateva bagaje de la piata. Scaunele sunt ocupate, in fata ta pe cateva scaune sunt asezati niste elevi de 12-13 ani care rad si se joaca. Batrana isi aseaza sacosele si cauta sa se sprijine de bara. In momentul pornirii tramvaiului sacosele cad si lucrurile batranei incep sa se imprastie prin tramvai.
Ce faci in acel moment?
Situatia 2:
Este ziua de 8 martie, ziua internationala a femeii, a mamelor. Ce atitudine ai fata de mama ta in acea zi de ce?
Situatia 3:
Doru si Alex sunt colegi de banca in cls. a VI-a. In timp ce Doru are o situatie materiala mai buna, Alex nu se poate lauda cu acelasi statut, parintii sai fiind muncitori si neavand posibilitatile financiare ale parintilor lui Doru.
Inainte de vacanta de iarna dirigintele clasei hotaraste sa mearga clasa la patinoar, insa Alex nu poate sa mearga motivand ca parintii sai nu au suficienti bani pentru a-i da.
Ce credeti ca simt cei doi elevi in aceasta situatie?
Ce credeti ca ar trebui sa faca Doru, si de ce?
Etapele lectiei |
Continutul activitatii didactice |
strategii |
Resurse didactice |
Evaluare |
||
materiale umane |
Tip instrumente |
|||||
Moment organizatoric |
Profesorul si clasa se pregatesc pentru desfasurarea in bune conditii a lectiei. - se pun absentii se pregatesc materialele necesare se stabilesc linistea si ordinea |
explicatia |
clasa |
elevii |
Predictiva orala | |
Reactualizarea cunostiintelor |
Profesorul sondeaza cunostiintele elevilor in ceea ce priveste existenta unor valori morale. |
conversatia |
clasa |
elevii |
Predictiva orala |
Probe orale |
Captarea atentiei |
Elevii vor fi anuntati ca vor descoperi idei interesante pe care le cunosc si le practica in viata de zi cu zi, idei ce au rolul de a le imbunatatii comportamentul lor ajutandu-I sa dobandeasca o imagine pozitiva. |
Explicatia, observarea, conversatia |
planse |
Frontala si individualizata |
Predictiva orala |
Probe orale |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Profesorul anunta elevii ca in cadrul acestei ore vor invata despre valorile morale si ce inseamna sa crezi in anumite idei. |
explicatia |
planse |
frontala |
Formative orala |
Probe orale |
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Li se expun elevilor cuvinte ca: onestitate, libertate, prietenie, onoare (respectful de sine), familie si spirit civic (comportament adecvact) ce desemneaza valori morale. Se dezbat pe rand intelsul fiecarui cuvant si necesitatea adoptarii comportamentului corespunzator, precum si efectele negative sau ale aplicarii acestor comportamente. Se identifica comportamentele respective in situatii concrete de viata si se discuta posibilele moduri de reactie si efectele produse. |
explicatia |
planse |
Frontala si individualizata |
Formative orala |
Probe orale |
Asigurarea feed-backului |
Se discuta pe marginea unor situatii intamplate la un moment dat in viata de zi cu zi. |
conversatia |
Fise de lucru |
Sumativa orala |
Probe orale |
|
evaluarea |
Se distribuie fisa de evaluare, profesorul ii ajuta la completare, verifica si se fac aprecieri |
Munca independenta, explicatia |
Fisa de evaluare |
individuala |
Sumativa scrisa |
Proba scrisa |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate