Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala cu clasele I - VIII ISALNITA
DATA:
CLASA: a III a A
Obiectul: Matematica
Subiectul: Inmultirea numerelor naturale folosind adunarea repetata
Tipul lectiei: comunicare - insusire de noi cunostinte;
Scopul:
● sa exprime in limbaj propriu semnificatia notiunilor de "adunare repetata de termeni egali", "inmultire", "factor", relatia "de n ori mai mare", rezolvand exercitii date;
Obiective operationale:
OC1 - sa identifice adunarile repetate corespunzatoare unor imagini date;
OC2 - sa transforme adunarile repetate in inmultiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;
OC3 - sa transforme inmultirile date in adunari repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;
OC4 - sa grupeze in doua moduri elementele unei multimi date, fiecare corespunzand unei operatii de inmultire;
OC5 - sa descompuna inmultirile date, corespunzatoare celor doua grupari efectuate;
OC6 - sa opereze cu relatia "de n ori mai mare", aplicand cunostintele insusite in lectiile anterioare;
OC7 - sa foloseasca comutativitatea inmultirii in scopul usurarii calcului;
OM1 - sa-si coordoneze mobilizarea mainilor si a corpului in functie de solicitari;
OM2 - sa coordoneze actul manevrarii instrumentelor de scris;
OA1 - vor manifesta interes pentru activitatile propuse;
OA2- vor fi capabili sa se autoevalueze;
Strategia didactica: mixta, inductiv - euristica
Metode si procedee: problematizarea, conversatia, exercitiul, observatia dirijata, munca independenta;
Mijloace de invatamant: diferite fise individuale, plansa, fise de evaluare
Moduri de organizare: frontala, pe grupe, individuala
Resurse bibliografice:M Gardin, F. Gardin; c. Badea - Matematica culegere de exercitii si probleme", Editura 45
"Indrumator metodic", Casa de editura Mures, 2001
Momentele lectiei |
Ob. op. |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace |
Moduri de organizare | ||||
I. Organizarea activitatii de instruire |
Asigurarea conditiilor optime de desfasurare a lectiei |
conversatia |
Toate materialele necesare | |||
II. Captarea atentiei |
OC1 OM1 |
Se prezinta elevilor cate o fisa individuala pe care se afla urmatorul desen: * * * * * * Sunt solicitati sa compare rezultatele obtinute prin ambele variante de adunari. |
exercitiul |
Fisa individuala |
Activitate independenta |
- scrierea adunarilor ce rezulta din imaginile prezentate. |
III. Evaluarea temei |
OC1 OA2 |
Se va evalua tema pe care elevii au avut-o de pregatit pentru acasa. Se lucreaza independent primul punct al fisei. |
Conversatia exercitiul |
Fise de lucru |
Activitate independenta; |
Capacitatea de a rezolva corect exercitii |
IV. Anuntarea temei |
Sunt anunti ca aceste calcule pot fi efectuate mult mai usor folosind o alta operatie matematica care se numeste inmultire si care indica repetarea de mai multe ori a aceluiasi numar. Se scrie la tabla si in caiete titlul lectiei. |
explicatia | ||||
V. Dirijarea invatarii VI. Obtinerea performantelor |
OC1 OA1 OC2 OC3 OM2 OC4,5 OC7 OC6 |
Se prezinta elevilor semnul matematic folosit pentru operatia de inmultire. Sunt solicitati sa inlocuiasca primul exercitiu de adunare efectuat cu operatia de inmultire corespunzatoare. Sunt solicitati sa scrie ca inmultiri adunarile repetate efectuate anterior. Cu ajutorul conversatiei si a altor exemple se concluzioneaza: inmultirea este o adunare repetata. Numerele care se inmultesc se numesc factori, iar rezultatul inmultirii se numeste produs. Scrierea ca adunari repetate a unor inmultiri: 5 x 7 = 6 x 9 = 143 x 3 = Se prezinta elevilor o fisa individuala pe care se afla urmatorul desen:
Sunt solicitati sa grupeze elementele multimilor date astfel incat fiecaruia sa-i corespunda o operatie de inmultire. Se poarta discutii legate de faptul ca atunci cand intr-o inmultire schimbam locul factorilor rezultatul ramane acelasi. Sunt solicitati sa afle cat mai simplu unele inmultiri. Sunt solicitati sa afle, folosind adunarea repetata, un numar de 8 ori mai mare decat 5, apoi sa inlocuiasca aceasta adunare repetata cu inmultirea corespunzatoare. Se dirijeaza atentia elevilor: pentru a afla un numar de "n ori mai mare" decat altul facem operatia de inmultire: |
Exercitiul Observarea dirijata Explicatia Exercitiul Explicatia exercitiul exercitiul |
Fise de lucru |
Act. frontala frontala frontala frontala independenta Activitate frontala |
Evaluarea capacitatii de a scrie ca inmultiri operatii de adunare. - capacitatea de a scrie corect operatia de inmultire - capacitatea de scriere ca adunari a inmultirii; - gruparea elementelor multimilor prezentate, scrierea operatiilor de inmultire corespunzatoare gruparii. - evaluarea capacitatii de recunoastere a proprietatii de comutativitate si de stabilire a legaturii dintre adunare si inmultire - rezolva corect exercitiile - repeta numarul 5 de 8 ori, scriu inmultirea corespunzatoare. |
OC6 OA1 |
Rezolvare de exercitii |
exercitiul |
Fisa de lucru |
Activitate independenta |
- capacitatea de rezolvare a exercitiilor de inmultire; |
|
VII. Evaluarea cunostintelor |
OC1 OC2 OC6 OA1 OA3 |
- Elevii vor primi fise de evaluare. Se discuta cerintele. |
exercitiul |
Fisa de evaluare |
Activitate independenta |
- capacitatea de transformare a adunarilor repetate in inmultire; - capacitatea de a afla un numar de n ori mai mare decat altul |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate