Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA: 19 octombrie 2007
CLASA a IV-a E
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA matematica
SUBIECTUL Aflarea numarului necunoscut
UNITATEA DE INVATARE: Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000000
TIPUL LECTIEI consolidare
DURATA 45 de minute
OBIECTIVELE DE REFERINTA
efectuarea operatiilor de adunare si scadere cu numere naturale, cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor opratiilor
folosirea unor simboluri pentru a pune in evidenta numere necunoscute in rezolvarea de probleme
exprimarea pe baza unui plan simplu de idei, oral sau in scris, demersul parcurs in rezolvarea unei probleme
manifestarea interesului pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice prin metode matematice
manifestarea disponibilitatii de a invata de la altii si de a+i ajuta pe ceilalti in rezolvarea de probleme
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
O1 - sa efectueze operatii de adunare si scadere, fara si cu trecere peste ordin, in concentrul 0-1000000
O2 - sa aplice algoritmul de aflare a termenului necunoscut in fiecare din situatiile invatate
O3 - sa justifice verbal aplicarea algoritmului pentru fiecare caz in parte
O4 - sa rezolve probleme aplicand metodele invatate de aflare a termenului necunoscut
afective:
O6 - sa lucreze cu interes in perechi si pe grupe de 3-4 copii
O7 - sa evalueze pe baza criteriilor date produsele realizate de
colegi
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
expozitive: explicatia, expunerea, demonstratia, instructajul verbal
conversative: conversatia, discutia colectiva, chestionarul;
b) de exploatare:
directa: observatia dirijata, jocul didactic, execitiul, problematizarea, lucrul cu cartea, investigatia,
indirecta: tehnici din gandirea critica:
v Ganditi, lucrati, in perechi comunicati;
v Jocul de rol
v Turul galeriei
2.Forme de organizare: individual, pe grupe de 4 elevi, in cerc (3 grupe), in perechi, frontal
II. Resurse materiale:
a) pentru invatator:
videoproiector
computer
soft educational
flip-chart
b) pentru elevi:
coli A4, A3, markere, lipici;
fise
manuale
caiete
auxiliare de matematica
III. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru matematica. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005
Aurel Maior, Angelica Calugarita, Elena Maior, "Matematica - Manual pentru clasa a IV-a", Editura Aramis, Bucuresti, 2006
Viorica Paraiala, Dumitru D.Paraiala, Cristian-George Paraiala, Matematica. Culegere-auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru continutul obligatoriu. Clasa a IV-a, Editura Euristica, Iasi, 2006
Maria Oprescu, Elefantul albastru. Caiet de matematica. Fise de lucru. Teste de evaluare, Ed. Hieropolis, Timisoara, 2006
Constanta Badea, Daniela Berechet, Florian Berechet, Maria Gardin, Florin Gardin, "Aritmetica. Culegere de exercitii si probleme. Descriptori de performanta. Teste de evaluare - clasa aIV-a", Editura Paralela 45, Pitesti, 2006
Eduard Dancila, Ioan Dancila, "Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura FF PRESS, Bucuresti, 1995
Angelica Calugarita, "Exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura Universal Pan, Bucuresti, 1996
Pachita Domniteanu, "Didactica matematicii in invatamantul primar", Editura Geneze, Galati, 2002
***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Prognosis, 2001
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de matematica - Se organizeaza in grupe de cate trei elevi |
frontal conversatia |
materialele |
||
II. Evocarea |
- Verifica efectuarea cantitativa si calitativa a temei |
- prin sondare citesc rezolvarea exercitiilor si a problemelor si argumenteaza metoda aleasa |
chestionarea frontal |
caietele |
||
III. Captarea si orientarea atentiei |
Joc didactic Detectivii - Li se cere sa descopere lucruri, fiinte dupa indiciile date Ex: este baiat, inalt, clasa a IV-a E, ii place muzica, dar si basketul.. |
- prin incercari, estimari, eliminari, analizand indiciile date, descopera si numesc obiectul ascuns |
jocul didactic frontal | |||
O |
IV. Anuntarea subiectului si a unor obiective |
Se enunta titlul lectiei - Aflarea numarului necunoscut. Cazuri celebre la Scoala Speciala de Detectivi Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la rezolvarea de exercitii, la organizarea si desfasurarea jocurilor pe parcursul lectiei |
Asculta si receptioneaza mesajul Cei care vor reusi sa treaca probele jocurilor, vor primi diploma de detectiv al numerelor |
conversatia frontal |
tabla neagra |
|
O O O O |
V. Realizarea sensului |
1. Exercitii de calcul oral Joc didactic Numerele (ne)cunoscute -Aplicatie interactiva pe computer, in programul Ms Power Point, construita pe baza de itemi cu alegere multipla. 2. Exercitii de calcul scris Ganditi, lucrati in echipa, comunicati -Le cere sa afle niste date secrete importante "camuflate" din trei cazuri problematice, afalte in culegerea-auxiliar,la pagina 40, punctul 6. - Le da o fisa cu informatii suplimentare: Intr-un exercitiu cu mai multe operatii si un numar necunoscut, numarul necunoscut se va afla efectuand operatiile in ordine inversa, pornind de la rezultat. -Le cere sa rezolve un exercitiu cu mai multe operatii si, prin comparatie, unul in care apare si un numar necunoscut. a) 384.905 - 158.106 + 104.901 = 729.835 + 218.905 - 384.906 = 9.485.107 - (324.602 + 76.905) = b) 12.536 +b - 3.000 = 10.500 + 490 41.002 - c + 10.000 = 70.000 - 20.000 d - 899 + 689 = 13.500 - 12.810 |
- Fiecare echipa isi trimite reprezentantul la computer pentru a raspunde la cate o cerinta -Rezolva individual cele trei probleme -Confrunta rezolvarea, justifica aplicarea algoritmului si corecteaza eventualele greseli in echipa, prin metoda Creioanele la centru -comunica si isi insusesc (reamintesc regula). - rezolva , argumenteaza, compara |
jocul didactic echipe de 3 conversatia ganditi, lucrati in echipa, comunicati creioanele la mijloc ganditi, lucrati in echipa, comunicati echipe de 3 |
computer video-proiector soft educational culegerea-auxiliar fisa cu informatii suplimentare culegerea-auxiliar |
|
V. Reflectia |
- Imparte fiecarei grupe o fisa A3 si le cere sa aplice algoritmii repetati in alt caz problematic , de reusita caruia depinde absolvirea scolii de detectivi (problemele 9, 14, 16, pag 27 din manual) Evaluarea activitatii si a produselor - Turul galeriei Frontal se apreciaza activitatea elevilor si produsele realizate. Se concluzioneaza eficacitatea si atractivitatea metodelor aplicate. |
- Aplica algoritmul si scriu rezolvarea pe fise, fiecare grupa realizand un poster. Raportorul fiecarei grupe prezinta pe scurt grupa, produsul si modul de lucru. Prin rotatie, fiecare grupa evalueaza, pe baza unei grile de evaluare, produsele celorlalte grupe. Fac aprecieri generale asupra activitatii |
echipe de 3 problemaizarea turul galeriei |
coli A3 markere posterele realizate |
||
VII. Retentia si transferul |
Se fac aprecieri asupra modului in care au lucrat elevii individual si pe grupe Tema pentru acasa Ex.27, 28, 29/ pagina 32 si ex. 33, 34, 35/pag 33, din culegerea-auxiliar |
- Primesc diplomele de detectivi ai numerelor. |
aprecierea |
diplome |
ANEXA 1
EXERCITIUL 6, PAGINA 40
a) S-au depozitat 450 000 kg mere si kg pere, in total fiind 820 000 kg de asemenea fructe.
Pentru a fi cantitati egale, ar trebui scoase kg de mere sau ar mai trebui depozitate kg de .
b) Maria, Luiza si Lvinia au economisit impreuna 800 000 lei. Daca Maria si Luiza au economisit impreuna 200 000 lei, inseamna ca Lavinia a economisit lei.
Daca Maria a econmisit 70 000 lei, inseamna ca Luiza a economisit lei.
c) Intr-o luna s-au asfaltat 25 000 m de sosea.
Daca in a doua luna s-au asfaltat cu m mai , inseamna ca in cele doua luni s-au asfaltat 55 000 m.
Daca in a treia luna s-au asfaltat cu 5 000 m mai putin decat in a doua, in cele trei luni s-au asfaltat m.
ANEXA 2
Fisa cu informatii suplimentare:
Intr-un exercitiu cu mai multe operatii si un numar necunoscut, numarul necunoscut se va afla efectuand operatiile in ordine inversa, pornind de la rezultat.
a) 384.905 - 158.106 + 104.901 =
729.835 + 218.905 - 384.906 =
9.485.107 - (324.602 + 76.905) =
b) 12.536 +b - 3.000 = 10.500 + 490
41.002 - c + 10.000 = 70.000 - 20.000
d - 899 + 689 = 13.500 - 12.810
ANEXA 3
Fisa - Reflectie
1. Bunica are trei nepoti: Marius, Oviciu si Cristian. Suma varstelor celor trei copii este de 71 de ani. Oviciu si Marius au impreuna 49 de ani, iar Marius si Cristian au impreuna 46 de ani.
Cati ani are fiecare nepot?
2. Trei bucati de sfoara masoara impreuna 7.500 metri. Primele doua bucati au impreuna 5.750m, iar ultimele 4958 m.
Cati metri masoara fiecare bucata de scara?
3. Suma a trei numere este 19.875. Suma primelor doua numere este 16.296, iar suma ultimelor doua este 15.860.
Care sunt cele trei numere?
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate