Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Scoala: cu clasele I-VIII Chirnogeni
Clasa: a II-a B
Institutor
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Semnul exclamarii (!)
Tipul lectiei: predare-invatare
Scopul lectiei: insusirea cunostintelor referitoare la semnul exclamarii (!) in comunicarea orala si scrisa;
Obiective operationale:
Obiective cognitive
O1: sa precizeze ce exprima enunturile la sfarsitul carora intalnim semnul exclamarii;
O2: sa citeasca corect, fluent si expresiv enunturi;
O3: sa utilizeze conventii ale limbajului scris in enenturi proprii (semnul exclamarii, semnul intrebarii, punctul);
O4: sa alcatuiasca propozitii respectand cerintele date;
O5: sa scrie corect dupa dictare respectand semnele de punctuatie corespunzatoare intonatiei;
Obiectiv atitudinal
O1: sa participe activ la lectie, manifestand interes pentru subiectul propus;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, ;
b) Mijloace de invatamant: fise de munca independenta; plansa (imagine reprezentativa), fise de lucru, bilete cu enunturi;
c) Forme de organizare: frontala, individuala;
d) Resurse:
umane: 20 elevi si invatatorul clasei;
spatiale: sala de clasa;
temporale: 45 minute;
bibliografice:
Hobjila, Angelica, Elemente de didactica a limbii si literaturii romane pentru ciclul primar, Iasi, Editura Junimea, 2006;
Ivolschi, Silvia; Guzu, Daniela; Manta, Catalina, Limba si literatura romana - auxiliar pentru clasa a II-a, Iasi, Casa Editoriala Regina, 2005;
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructi-educativ al lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
||||
I. Moment organizatoric |
Asigur climatul adecvat desfasurarii orei, pregatesc materialele necesare. | |||||
II. Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior |
Verificarea temei din punct de vedere cantitativ si calitativ in timp ce elevii realizeaza urmatoarea munca independenta: M.i. Alcatuieste o propozitie prin care sa oferi informatii despre anotimpul de iarna. Gaseste intrebarea protrivita urmatorului enunt: Sambata merg la biblioteca Verific munca independenta. Se poarta o discutie referitoare la semnele de punctuatie invatate pana in prezent. |
conversatia exercitiul |
fise |
frontala individuala individuala frontala |
Evaluez capacitatea de a formula enunturi si intrebari corecte, clare si precise; |
|
III. Captarea atentiei |
Prezint o plansa in care personajele din imagine "rostesc" anumite propozitii ce sunt scrise pe imagine. Se poarta o discutie din care sa reiasa ce exprima fiecare enunt (o mirare, un indemn). |
conversatia |
plansa |
frontala |
Evaluez capacitatea de intelegere a mesajului transmis cu ajutorul imaginii; |
|
IV. Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei |
Se anunta subiectul lectiei si obiectivele operationale urmarite (elevii la sfarsitul orei vor sti sa utilizeze conventii ale limbajului scris, vor alcatui enunturi dupa criterii date, vor preciza cand se foloseste semnul exclamarii si-l vor utiliza corespunzator .) |
conversatia |
frontala | |||
V. Dirijarea invatarii VI. Fixarea cunostintelor |
O1 O2 O1 O4 O3 O5 |
Invatatorul citeste model enunturile de pe plansa. Se explica semnul de punctuatie, semnul exclamarii , de la sfarsitul fiecarei propozitii citite. Se impart bilete cu propozitii ce exprima o mirare, un salut, un indemn, o porunca, o urare, o strigare. Fiecare elev citeste de pe bilet enuntul. Se analizeaza ce exprima fiecare propozitie citita. Fiecare propozitie de pe bilet se afla si pe fisa. Completand fisa se obtine urmatoarea schema: Semnul exclamarii (!) Ce frumos a nins! Respectati regulile de circulatie! Fii cuminte, Ana! La multi ani! Ioana, iata o stea cazatoare! Buna dimineata! Au! Of! Pleosc! Cu ajutorul elevilor se concluzioneaza ca semnul exclamarii se foloseste la sfarsitul propozitiei care exprima o mirare, o bucurie, o porunca, un salut, un indemn, o urare, o strigare. Alcatuiti oral o propozitie in care :
Ce semn de punctuatie vor avea in scris aceste propozitii? Dictare : a) Scrie mai frumos, Ionela! b) Da-mi, te rog, o prajitura! |
explicatia exercitiul exercitiul Conversatia exercitiul exercitiul |
Bilete cu enunturi Fise de lucru |
frontala individuala frontala individuala frontala individuala |
Evaluez capacitatea de a preciza ce exprima enunturile ce au la sfarsit semnul exclamarii (!); Evaluez capacitatea de a alcatui enunturi ce exprima o rugaminte, o multumire; Evaluez capacitatea de a scrie dupa dictare folosind semnele de punctuatie corespunzatoare intonatiei; |
VII. Asigurarea retentiei si a transferului |
Tema pentru acasa: pagina 51, exercitiul 4 (se explica ce au ca tema pentru acasa); Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la modul de participare al elevilor la ora. Se noteaza elevii. |
conversatia |
frontala individuala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate