Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
SCOALA CU CLASELE I-VIII RAUCESTI
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Prof.
Data: 23.II.2010
Clasa: a VII- a A
Aria curriculara:
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare:
Subiect: Viata cotidiana in timpul Primului razboi mondial
Tipul lectiei: Predare-invatare
Motivatie: De a transmite elevilor impactul negative la razboaielor
Competenta generala Formarea capacitatilor elevilor de a reflecta asupra impactului razboiului asupra vietii oamenilor
Valori si atitudini
Cunoasterea realitatilor din spatele frontului;
Precizarea rolului pe care il au intr-un razboi societatea civila;
Cunoasterea realitatilor din primul razboi mondial;
Competente specifice
Operarea corecta cu notiunile din Primul Razboi mondial
Formarea spiritului patriotic;
Sustinerea valorilor pacii, intelegerii si cooperarii;
Condamnarea razboiului ca mijloc de solutionare a conflictelor dintre state
STRATEGII:
Metode si procedee: jocul de rol, explicatia, expunerea, conversatia, dezbaterea, observarea dirijata, exercitiul,,lucru pe grupe cu fise , eseul de 5 min.
Mijloace de invatamant:
Harta Europei in secolul al XX,
fisa de lucru,
manual
calculatorul.
Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, activitate individuala, activitate de grup
Resurse:
Planificarea calendaristica
Proiectarea unitatii de invatare: Primul razboi mondial si urmarile sale
2. Temporale:-nr de ore-1
- durata 50 min.
Nr.crt. |
Evenimentele lectiei |
Comp. spec. |
Timp |
Continut instructiv educativ |
Metode si procedee |
Mijl.de invatare |
Evaluare |
|
Act.prof. |
Act.elev |
|||||||
Moment organizatoric |
min. |
-noteaza absentii -organizeaza clasei |
conversatia euristica | |||||
Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte |
C1 C2 |
10 min. |
Puncteaza , prin cateva intrebari si cu ajutorul prezentarii pps, momentele principale ale Primului Razboi Mondial Pune pe elevi sa-si interpreteze , in cateva fraze rolul avut ca tema in lectia anterioara, subliniind prin aceasta patriotismul romanilor |
Elevii raspund la cateva intrebari Citesc din eseurile realizate ca tema |
-conver- satia euristica Dialogul JOCUL DE ROL Problematizarea |
Manualul Eseurile elevilor |
-frontala |
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei |
1 min. |
Se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Viata cotidiana in Timpul razboiului Se precizeaza obiectivele lectiei |
noteaza titlul lectiei |
Comunicarea /insusirea noilor cunostinte |
C1 C2 C3 C4 C5 |
30 min. |
Impart clasa in trei grupe: Grupa I va pretzenta viata de pe front; -pag.74/manual(textul soldat) -anexa1 Grupa II - viata de acasa; -pag.75/manual/C.C.Giurascu-AMINTIRI -anexa2 Grupa III va evidentia intr-o scrisoare a unui soldat sentimentele sale de pe front de pe front Anexa 3 |
-noteaza pe caiete Cu ajutorul manualului si a materialelor didactice utilizate descopera noii termini Cu ajutorul fiselor rezolva cerintele profesorului |
Explicatia Expunerea Lucru pe grupe Observarea dirijata (manual,p. 93 | |||
Fixarea si sistematizarea cunostin- telor |
C1 C2 C3 C4 |
5 min. |
Cer elevilor sa realizeze cate un eseu de cinci minute in care sa exprime ce inseamna razboiul pentru societate |
Realizeaza eseul si prezinta cateva astfel de eseuri |
Activitate individuala Eseul de cinci minute |
Formativa |
ANEXA 1
Frontul e o colivie in care trebuie sa astepti cu nervii biciuiti, ce se va intampla. Deasupra noastra planeaza hazardul. Cand vine un proiectil, pot sa ma ghemuiesc, atata tot; unde va cadea nu pot sa stiu nici sa dirijez. Ne trezim in toiul noptii . Pamantul huieste. Dimineata, cativa recruti sunt verzi la fata si vomita, nu sunt inca deprinsi.Ne-am transformat in fiare. Nu luptam, ne eparam doar ca sa nu fim nimiciti." (ERICH Maria REMARQUE)
Fireste ca era foamete. Mancam paine neagra cu miere artificiala, dar nu era rau. Multi cai mureau, asa ca aveam carne de cal. Era amuzant cand dadeam peste un cal mort. Treceam pe langa el si in 10 minute nu mai ramaneau decat oasele, pentru ca toti luau cate o bucata de carne in buzunar, pentru masa de seara. Unii i-o dadeau celui ce pregatea supa. Supa avea mai ales legume uscate. Noi le spuneam "sarma ghimpata", atat de tari erau. Dar, daca puneai si o bucata de carne de cal, zeama capata ceva gust." ( relatare a unui militar german participant la razboi )
ANEXA2
Entuziasmul aparent pentru razboi capteaza imaginatia multor natiuni. Motivati de propaganda si de fervoarea nationalista, multi tineri se inroleaza repede in fortele militare, cautand aventura. Nimeni nu este pregatit pentru adevarul de pe front. In imaginatia colectiva a vremii, razboiul avea sa fie un conflict de scurta durata, cu putine batalii crancene si cu victorii zdrobitoare, ce vor 'pedepsi dusmanul arogant'. Armatele se vad marsaluind victorioase in capitalele inamice, iar soldatii se viseaza primiti cu bucurie la intoarcere, de catre mandrii cetateni ai patriilor lor. Plecati pe front in august, soldatii au credinta ca razboiul se va termina inainte de Craciunul aceluiasi an.
ANEXA 3
"De luni de zile luptam cu indarjire pentru apararea coltului de tara care mai ramasese liber. Randurile noastre se rareau, multi cazand secerati de proiectilele dusmane si de boli. Uitasem ce inseamna un adapost cald si o masa omeneasca, iar despre cei dragi, ramasi sub ocupatia dusmanului, de mult nu mai stiam nimic. Stransesem in inimile noastre atata obida, incat aveam senzatia ca stau gata sa plesneasca. Zile de grea restriste trecusera peste noi si altele si mai cumplite ne asteptau. Niciodata nu ne-a trecut insa prin minte ca am fi putut fi definitiv invinsi. Niciodata nu am putut crede, achiar atunci cand artileria dusmana ne pisa transeele, palma cu palma, imbiband cu carnea si sangele nostru tarana in care ni se odihneau stramosii. Credeam in victorie. O asteptam cu indarjire. Ne pregateam pentru ea. Eram doar la noi acasa, ne luptam pentru casa noastra, a strabunilor si urmasilor." ( Scrisoare a unui ofiter roman, iarna anilor 1916 / 1917 )
"Totul pare atat de afurisit de ridicol. Nu mai departe experienta noastra de ieri. A plecta un intreg batalion si nu s-a intors nici o cincime din ei. Si ce-a facut ! Ce-am facut ? N-am vazut un singur neamt. A fost ca-n iad Si vorbeam azi cu un frantuz care mi-a dat niste cafea, si el zicea ca toata tarasenia asta poate dura ani de zile. Ar fi bine daca am putea sa terminam odata treaba printr-o lovitura strasnica; dar n-are nici un rost sa te duci si sa te intorci, sa te duci si sa te intorci, pana ce te doboara Cand dracu se vor termina toate astea ?" ( Thomas Boyd, Prin grau )
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate