Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Scoala nr 37 ,, Mihai Eminescu "- Craiova
Proiect de activitate extracurriculara
Data octombrie
Invatator
Denumirea activitatii:,, La biblioteca-Pasi in lumea minunata a cartilor
din biblioteca"
Participanti: elevii clasei a III-a A, invatatoarea, bibliotecar
INVITATI: prescolari si educatoare din gradinita Pinocchio
Durata activitatii: 2 ore
Locul de desfasurare a activitatii: biblioteca scolii
Scopul activitatii
a) informativ: imbogǎtirea cunostintelor elevilor privind importanta cǎrtilor;
b) formativ: formarea capacitǎtii de comportare adecvatǎ in cadrul unei
biblioteci;
c) educativ: educarea dragostei pentru lecturǎ, pentru intalnirea cu cartea cu o
realǎ bucurie.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive: - sǎ rǎspundǎ la intrebǎri construind enunturi logice si corecte
- sǎ precizeze importanta cǎrtilor
- sǎ explice modul de intretinere al cǎrtilor
- sǎ prezinte cu cuvinte proprii mesajul educativ al activitǎtii
b) afective: - sǎ invete cu rǎbdare sǎ gǎseascǎ tainele cǎrtilor si sǎ priveascǎ
lectura lor ca pe o hranǎ necesarǎ vietii
c) psiho-motorii - sǎ dovedeascǎ interes pentru activitate, manifestat printr-o
participare activǎ
FORME DE ORGANIZARE: frontalǎ si individualǎ
Desfasurarea activitatii:
MOMENT ORGANIZATORIC:
-Invitatii primesc cate un Program al activitǎtii, iar elevii un ecuson simbolizand o carte deschisǎ.
Prezentarea activitǎtii:
-se anunta tema activitatii, subiectul si scopurile
-sunt prezentati invitatii si gazdele
In introducere este prezentata sceneta ,, Comoara ":
Prezentatorul : Intr-o zi , bunicul i-a adus lui Costache un pachet.
Nepotul: Ce se afla acolo , bunicule?
Bunicul: Un dar pentru tine, nepoate!
Prezentatorul: Costache a desfacut repede pachetul si a gasit in el mai multe carti.
Baiatul nu a fost prea incantat. Nici nu a observat ca , intre timp,
bunicul plecase.
Deodata zari un biletel in care scria : ,, Cerceteaza cartile,
nepoate! Vei gasi o comoara!"
Costache se puse pe cautat. Rasfoi repede paginile, sa afle
comoara. Dar comoara, nicaieri.
Nepotul: Sa incerc sa citesc, poate scrie in carti despre ascunzatoarea comorii.
Prezentatorul: A citit baiatul toate cartile si , intr-un tarziu, a intelesul talcul
cuvintelor bunicului. A alergat la batran si i-a spus rusinat:
Nepotul:Iti multumesc, bunicule, pentru comoara.
PROVERBE SI ZICǍTORI care decurg din talcul scenetei:
"Cartea este o comoarǎ plinǎ de invataturi"
"Omul cu carte de luminǎ are parte"
"Invata la tinerete ca sǎ stii la batranete"
"Invatatura este cea mai buna avutie"
"Omului cu invǎtǎturǎ ii curge mierea din gurǎ" CARE DECURG DIN TA
"Invatatura - comoara omului, iar munca cheia ei
- Pazeste bine cheia ca sǎ nu pierzi comoara"
- « Cine are carte are patru ochi »
DESFǍSURAREA PROPRIU-ZISǍ A ACTIVITǍTII:
-Se poarta discutii intre copii si bibliotecara;
-Se studiaza carti la alegere;
-Sunt prezentate de catre bibliotecara anumite carti;
-Se face o lista cu cartile citite de copii, se scot acestea din rafturi si se concluzioneaza cat mai au de citit pana gasesc intreaga comoara.
CONCLUZIA ACTIVITǍTII
Ce am invǎtat cu ocazia acestei activitǎti
INCHEIEREA ACTIVITǍTII
Copiii primesc semne de carte si isi intocmesc, impreuna cu d-na bibliotecara fisele de cititor.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate