Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data
Clasa: a XI-a E
Obiectul: Literatura universala
Subiectul: Furtuna ,de Shakespeare
Tipul lectiei
Obiective operationale
a) Cognitive
La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa prezinte subiectul comediei;
O2: sa caracterizeze personajele;
O3: sa justifice incadrarea textului la tema Omul Renasterii;
O4: sa compare textul studiat cu texte cu tematica similara ;
O5: sa foloseasca corect si adecvat elementele lexicale in comentariile privitoare la textul studiat.
b) Afective:
O1: sa fie dispusi sa recepteze informatii noi;
O2: sa doreasca sa stapineasca informatii spre a le folosi in comentarea unui text;
O3: sa interiorizeze cunostintele in sistemul propriu de valori estetice.
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversatia, problematizarea, exercitiul lexical, expunerea, comentariul pe text;
b) Resurse capacitatile normale de invatare ale elevilor;
c) Forme de organizare: activitate frontala cu clasa;
d) Bibliografie: Shakespeare, Furtuna
Manualul de literatura unversala ,Grup editorial Art.
Momentele lectiei |
Obiective operationale |
Strategii didactice pentru realizarea obiectivelor |
Modalitati de evaluare |
Observatii |
I. Moment organizatoric Captarea atentiei |
Se stabileste ordinea in clasa si se asigura cele necesare desfasurarii lectiei (caiete, creioane etc.) Lectura textului Shakespeare - Sorescu | |||
II. Verificarea cunostintelor anterioare si fixarea lor |
O2 O5 O6 |
a)Actualizarea cunostintelor anterioare: -date despre opera lui Shakespeare; - subiectul comediei; -teme ,motive, simboluri si semnificatii. Motivul insulei , grotei, biblic Cain si Abel. b) Verificarea temei: Elevii au avut de demonstat ca Furtuna este o comedie. ( Conflictul dramatic. Evolutia sitauatiei conflictuale. Raportarea personajelor la situatiile conflictuale.Interpretarea finalului.) |
Individuala Frontala | |
III. Dirijarea invatarii |
O1 O3 O4 |
E Astazi vom prezenta personajele si relatiile dintre ele. Personajul principal - Prospero- om al Renaserii( justificarea incadrarii tema). Prin ce se caracterizeaza omul Renaserii ? Relatiile dintre personaje. Care e statul personajului ? Cum evolueaza ? ( duce al milanului-uzurpat- uzurpator- redobandeste calitatatea de om al cetatii). Ce modificari sufera personajul ? Este Prospero un om infrant ? Mai e Prospero un om actual ? De ce ? Prospero- alter ego autorului Prospero - om al Renaserii. Caliban si Ariel - cele 2 jumatati ce definesc personalitatea lui Prospero Concluzii- omul poate supravetui prin cultura si repliere in sine. Mesajul de incredere in viitor. |
Individuala Frontala Dezbaere | |
IV Asigurarea retentiei si a transferului |
O3 |
Elemente renascentiste in Furtuna de Shakespeare. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate