Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a III-a A
PROPUNATOR
OBIECTUL: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Scoala
SUBIECTUL Domnu' Trandafir", dupa Mihail Sadoveanu
TIPUL LECTIEI: aprofundare
OBIECTIVE CADRU
1. Dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
4. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
OBIECTIVE DE REFERINTA
1.1. sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de detaliu la care se refera un mesaj oral;
1.2. sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat ;
2.2. sa pronunte clar si corect un mesaj
2.5. sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate
2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare
3.3. sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut
3.5. sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text
OBIECTIV FUNDAMENTAL:- predarea integrata a limbii romane aprofundarea cunostintelor si a deprinderilor de lucru pe text prin intermediul exercitiilor aplicative
OBIECTIVE OPERATIONALE
a. cognitive:
Oc1 : sa citeasca corect, coerent, expresiv textul dat, utilizand tehnicile de citire cunoscute ;
Oc2: sa formuleze intrebari si raspunsuri legate de continutul textului « Domnu ' Trandafir », dupa Mihail Sadoveanu ;
Oc4: sa transforme o idee principala sub forma de propozitie enuntiativa intr-un titlu;
Oc5 : sa selecteze dintr-un fragment dat cuvinte ce contin i, a, mb, mp
Oc6 : sa scrie cuvinte cu inteles opus pentru trei cuvinte selectate din fragmentul dat
b. Afective:
Oa1: sa formeze capacitati de a lucra in grup: respectarea unor reguli, responsabilitate, cooperare, colaborare
Oa2: sa participe activ, constient la lectie
0a3 : sa traiasca alaturi de autor sentimente de respect, atasament, admiratie fata de dascalul sau
c. Psiho-motorii:
Opm1 : sa pastreze o pozitie corecta in banca
Opm2 : sa scrie caligrafic, in ritm corespunzator ;
Opm3: sa utilizeze corect fisa de lucru si instrumentele de scris.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, activitatea independenta, activitatea in cooperare, metoda Cadranele
Mijloace de invatamant: fise de lucru pe echipe,
Forme de organizare:
Modalitati de evaluare:
Resurse informationale:
1. oficiale
- Curriculum National - Curriculum pentru clasa a III-a
2. pedagogice
Mihailescu, Cleopatra - manual pentru clasa a III-a -
- Editura Aramis, Bucuresti, 2005
- invatamant primar - Editura AS'S, Iasi, 2003 -
3. temporale -
4. umane -
SECVENTELE LECTIEI |
OB. |
CONTINUTURI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
MOMENT ORGANIZATORIC |
- Pregatirea colectivului de elevi pentru incepere orei |
Elevii au pe masa cele necesare bunei desfasurari a activitatii. |
Conversatia Explicatia |
Fise de lucru Carioca |
Grupe de cate 4-6elevi | ||||
CAPTAREA ATENTIEI |
- Stabilim reguli pentru ca activitatea sa se desfasoare in conditii cat mai bune. Elementul surpriza pentru inceperea activitatii Activitate frontala - Recunoasteti personajul, opera si autorul! |
Elevii stabilesc: - vorbim cate unul - respectam parerea fiecarui elev - pastram linistea - raspundem stand pe scaune - ridicam mana pentru a ne spune parerea - lucram in echipa Elevii primesc in clasa vizita unui coleg ce va prezenta un fragment din Dumbrava minunata, personajul Lizuca. Elevii asculta fragmentul interpretat de colega lor. Recunosc personajul, autorul si opera. |
Conversatia Conversatia Conversatia Explicatia problematizarea |
Opera "Dumbrava minunata", de Mihail Sadoveanu |
Grupe de cate 4-6elevi |
Observarea sistematica |
|||
DISCUTII PREGATITOARE |
- Ce stii despre scriitorul Mihail Sadoveanu? - Se verifica activitatea lucrata de elevi, pe grupe. Activitate frontala - Care dintre operele literare ale acestui scriitor le-am studiat la scoala |
Activitate in echipa Elevii lucreaza in echipe si completeaza pe fisa de lucru date despre autor. Un reprezentant de la fiecare grupa va citi date despre autor, altele decat cele citite de colegii lor. Elevii numesc cateva din textele citite sau invatate la scoala. |
Conversatia Explicatia Activitatea independenta Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia problematizarea |
Fise de lucru |
Grupe de cate 4-6elevi |
Observarea sistematica |
|||
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
- Voi prezenta elevilor obiectivele lectiei si modalitatile de lucru pentru realizarea acestora. |
Elevii receptioneaza sarcinile de lucru transmise pe intelesul lor sau le citesc de pe tabla. |
Conversatia Explicatia |
Sarcinile scrise pe tabla cu creta colorata |
Observarea sistematica |
||||
DIRIJAREA ACTIVITATII |
- Sa ne reamintim continutul textului, prin citirea model a acestuia de catre un elev. Joc didactic: Actorul clasei! - De ce este necesara citirea expresiva? Cititi: - fragmentul in care este prezentat chipul invatatorului; - fragmentul care reda intamplarea petrecuta intr-o zi de scoala; - fragmentul care prezinta munca de dascal a Domnului Trandafir. Activitate frontala - Dati cate un titlu potrivit fiecarui fragment, ajutati de ideile principale formulate in orele precedente. Ne reamintim planul de idei, citindu-l de pe tabla. - Transformati aceste idei in titluri semnificative. - Verific activitatea elevilor, prin sondaj. - Care dintre fragmente v-a impresionat? De ce? - Ne vom opri asupra celui de al patrulea fragment. - Citim partea dialogata. Activitate frontala - Explicati folosirea semnelor de punctuatie folosite in acest fragment: virgula, semnul apostrof, punctul, linia de dialog. - Precizati alte situatii in care folosim virgula. - In text avem o astfel de situatie? - Alcatuiti enunturi in care sa folositi virgula in doua situatii diferite. - Selectiv, este verificata activitatea independenta. |
- Un elev citeste textul model. - Simtim si noi ce a simtit autorul: dragoste , respect, recunostinta fata de dascalul sau. - Elevii fac citirea selectiva a textului. - Elevii citesc de pe tabla ideile principale formulate sub forma de propozitii enuntiative. Activitate in echipe - Elevii transforma ideile principale din propozitii enuntiative in titluri. - Reprezentantul fiecarei grupe citeste sarcina rezolvata - cate un titlu. - Elevii rezolva oral sarcina de lucru. - Folosim virgula in cadrul unei enumerari. Activitate frontala - Elevii selecteaza din text exemplul. Activitate independenta - Elevii scriu pe caiete enunturile. |
Conversatia Problematizarea Exercitiul Problematizarea Exercitiul Conversatia Exercitiul Problematizarea Conversatia Problematizarea Explicatia Exercitiul Conversatia Conversatia Conversatia Exercitiul Exercitiul Conversatia |
Fisa de lucru Carioca Stilou Manualul de Limba si literatura romana Creta colorata Fisa de lucru Manualul Manualul Manualul Caietele |
Frontala Frontala Echipe de lucru Frontala Frontala Individuala |
Aprecieri verbale Aprecieri verbale Observarea sistematica Aprecieri verbale Observarea sistematica Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri verbale |
|||
OBTINEREA PERFORMANTEI FEED-BACK-UL |
- Alegeti din fragment patru cuvinte si gasiti pentru acestea cuvinte cu inteles opus - antonime. - Verificarea activitatii elevilor se face prin sondaj. Joc didactic:Sa scriem corect! - Alegeti din fragmentul dat cuvinte in care respectam regulile de scriere cu a, i, m inaintea lui p si m inaintea lui b. - Completati seriile cu inca 1 - 2 cuvinte. |
Activitate pe grupe - Elevii lucreaza in grup, pe fisa de lucru. Activitate pe grupe Elevii selecteaza cuvintele care respecta conditiile impuse. - In limita timpului, elevii completeaza seriile de cuvinte. |
Problematizarea Exercitiul Conversatia Exercitiul Exercitiul |
Manualul Fisa de lucru Fisa de lucru Manualul Fisa de lucru |
Echipe de lucru Echipe de lucru |
Observarea sistematica Aprecieri verbale Observarea sistematica |
|||
EVALUAREA PERFORMANTEI |
- Verificarea activitatii elevilor se face prin sondaj. |
- Reprezentantul fiecarei grupe citeste ceea ce au lucrat pe fisa de lucru. |
Exercitiul Conversatia |
Fisa de lucru |
Frontala |
Aprecieri verbale |
|||
INCHEIEREA ACTIVITATII |
- Voi aprecia activitatea elevilor, comportamentul acestora, modul in care au cooperat si au colaborat in cadrul echipei. |
- Elevii vor urmari aprecierile facute de invatator. |
Explicatia Conversatia |
Frontala |
Aprecieri verbale |
||||
SCOALA CU CLASELE I - VIII NR. 8
CLASA a III-a A: INVATATOARE DANIELA BADARAU
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate