Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 22.10.2008 DATA: 22.10.2008
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov
CLASA: I CLASA: a III-a
INVATATOR: INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: Tehnologii ARIA CURRICULARA: Arte
DISCIPLINA: Abilitati practice DISCIPLINA: Educatie Muzicala
natura
SUBIECTUL LECTIEI: Covorul din seminte SUBIECTUL LECTIEI: Durata de un timp
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi TIPUL LECTIEI: Mixta
CLASA I CLASA a III-a
SCOPUL: consolidarea deprinderilor de a identifica SCOPUL: consolidarea deprinderilor de a canta expresiv,
materialele necesare realizarii unui produs corect, sesizand si intonand melodii care contin
implicand etapele de lucru corespunzatoare sunete de durata si inaltimi diferite, dar si dictate
unei atitudini igienice corecte si a unor ritmico/melodice.
deprinderi practice-gospodaresti.
OBIECTIVE OPERATIONALE
CLASA I CLASA a III-a
a) cognitive: a) cognitive:
sa descopere etapele realizarii unor produse simple - sa intoneze corect sunete muzicale , sa redea fragmentele
din diferite materiale din natura; ritmico-melodice din exercitiile muzicale pentru omogenizarea
- sa lipeasca materialele dupa conturul trasat, conform vocilor si extensia ambitusului vocal;
modelului prezentat; - sa cante individual si in grup cantece la unison respectand
- sa analizeze si autoanalizeze lucrarile prezentate; cerintele unei emisii, intonatii si dictii corecte;
- sa compare produsele realizate de colegi cu produsul - sa-si insuseasca notiunea de patrime si sa intoneze corect
model al invatatoarei. cantecul "Misca vantul frunzele".
b) afective: b) afective:
- sa manifeste initiativa, placere si o atitudine degajata - sa participe activ la ora, manifestand buna dispozitie si
in comunicarea orala; curajul de a solicita interventia in interes pentru lectie.
actul comunicarii;
sa manifeste independenta in situatiile de lucru;
sa participle cu interes si placere la lectie.
c) psiho-motorii: c) psiho-motorii:
- sa adopte o pozitie corecta si comoda pentru lucru. - sa adopte o pozitie corecta si comoda pentru interpretarea
cantecelor.
METODE SI PROCEDEE METODE SI PROCEDEE
Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitul. Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitul.
MIJLOACE DE INVATAMANT MIJLOACE DE INVATAMANT
Planse cu modelul lucrarii ce va fi realizata. Planse cu durata notei muzicale (patrimea), fise de lucru,
manualul
FORME DE ACTIVITATE FORME DE ACTIVITATE
frontal - frontal
individual - individual
- pe echipe
DESFASURAREA LECTIEI
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
1. Moment organizatoric Se creaza cadrul propice desfasurarii in bune conditii a procesului instructiv-educativ. Voi asigura ordinea si disciplina prin cerinte verble. 2. Captarea atentiei Voi solicita elevilor sa-mi numeasca materialele pe care le am pe masuta. 3. Anuntarea temei -Astazi la ora de "Abilitati" vom realiza "Covorul din seminte". |
-elevii fac liniste si sunt atenti la sarcinile urmatoare. -elevii indeplinesc sarcina "Noi avem pe masute seminte diferite, aracet si carton pentru suport. |
1. Moment organizatoric Stabilesc linistea si ordinea pentru buna desfasurare a lectiei. Verificarea materialelor necesare. 2. Captarea atentiei Elevii sunt solicitati sa lucreze pe fise individuale. Se discuta continutul fiselor, explicandu-le sarcina corespunzatoare. Fisa de lucru: Prin desenele urmatoare alegeti pe cele corespunzatoare fiecarui tip de sunet (lung, mediu, scurt) si notati-le in tabelul urmator: |
-elevii se conformeaza tipului de comportament preconizat de cadrul didactic. -elevii lucreaza pe fisa de lucru. |
||||||||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
4. Dirijarea invatarii Voi prezenta copiilor diverse modele de covorase realizate din seminte. Voi demonstra apoi tehnica de lucru model, explicandu-le sa respecte fiecare etapa de lucru. Voi cere elevilor sa se apuce de lucru. Voi trece printre banci si voi acorda ajutor acolo unde este nevoie. Voi suplimenta cu informatii si explicatii daca este necesar. Voi ruga copii sa lucreze curat si ingrijit si sa respecte normele de protectie a muncii pentru a evita posibile accidentari. |
-elevii privesc plansele model -vor urmarii care sunt etapele de lucru in realizarea produsului propus. -vor lucra compozitia propusa de invatatoare tinand cont de explicatiile date. -vor completa compozitia cu elementele dorite. |
Solicit elevii in verificare fiselor de lucru. |
-elevii raspund conform cerintelor propuse. |
||||||||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
3. Reactualizarea cunostintelor "Ce cantec am invatat in cadrul lectiei <Sunete lungi, scurte si medii> ? Vom interpreta cantecul de 2-3 ori atat colectiv cat si pe echipe (grupa albinutelor si grupa fluturasilor), nu inainte de a face pregatirea bazelor respective prin exercitii diverse: A. Exercitii de respiratie: -mirosul florilor -suflarea lumanarilor de pe tortul aniversar -fluieratul trenului |
-cantecul: "Noul an scolar" -elevii isi vor imagina ca se apleaca sa culeaga o floare pe care apoi o miroase. Ei vor inspira nazal vor expira bucal prin cuvintele: "Ce frumos miros aceste flori!" Vor imita suflatul lumanarilor si fluieratul trenului. |
||||||||||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
B. Exercitii melodice: -se vor intona diferite fragmente muzicale. C. Exercitii ritmice: -se vor executa fragmente ritmice in diferite moduri: batai din palme, din picior, cu palmele deasupra capului, cu creionul in banca. 4. Anuntarea temei si a obiectivelor Pornind de la sunetele medii, scurte si lungi, ii voi anunta ca: "Astazi vom invata o durata pe care o pot avea sunetele muzicale. Veti gasi aceasta durata in exercitii ritmice si in cantece, veti scrie semnul sau grafic pe portativ si vom invata cantecul <Misca vantul frunzele>" Se citeste primul exercitiu ritmic. Se urmareste corectitudinea dictiei si rostirea unei silabe pe un timp. 5. Dirijarea invatarii Predarea notiunilor teoretice Durata de un timp se marcheaza printr-o bataie usoara in banca. |
-elevii intoneaza reproducand sunetele auzite. -elevii tacteaza ritmurile indicate. |
||||||||||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
Voi marca mai intai fiecare bataie cu o steluta sub fiecare silaba. Voi avea scris pe tabla: Doam - na mea in - va - ta - toa - re * * * * * * * * Es - te ca o blan - da floa - re "Stiind ca o bataie dureaza un timp, cat dureaza o silaba?" "Vom invata astazi durata de un timp". Se scrie titlul pe tabla si semnul grafic (plansa). Se observa semnul patrimii si-l reprezinta si ei in caiete. Se revine la exercitiul de la tabla. Se traseaza durata sub fiecare silaba. Se citeste din nou ritmic cu bataie pe un timp. Se revine la cantecul "Misca vantul frunzele". Voi canta model. Se discuta continutul, se citeste urmarindu-se o dictie corecta. Se invata pe fragmente, apoi integral. Se canta cu toata clasa pe randuri, dar si in grupuri. Cantecul se va interpreta si ritmic. |
-o silaba dureaza un timp. -elevii scriu in caiete. -elevii indeplinesc sarcinile cerute. |
||||||||||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||||||||
5. Evaluarea cunostintelor Se expun in fata clasei lucrarile. Antrenez copiii in analiza si aprecierea lucrarilor. 6. Incheierea activitatii Fac aprecieri generale si inividuale privind modul in care copii au participat la desfasurarea lectiei. |
-elevii discuta lucrarea executata. -asculta cu atentie. |
6. Evaluarea cunostintelor Elevii vor interpreta in cor cantecul. Invit sase elevi in fata clasei pentru a canta si gesticula pe versurile cantecului: "Misca vantul frunzele". 7. Incheierea activitatii Fac aprecieri generale si inividuale privind modul in care copii au participat la desfasurarea lectiei. |
-elevii vor canta in cor. -asculta cu atentie |
||||||||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate