Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data
Scoala cu Clasele I-VIII Nr. 2 "Traian", Craiova
Clasa a II-a A
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Continutul invatarii: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-100 fara si cu trecere peste ordin
Activitate transdisciplinara: "Lumea povestilor"
Tipul lectiei: exersare de capacitati
Obiective de referinta
1.3. sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere naturale de la 0 la 100 fara si cu trecere peste ordin;
Obiective operationale:
Ø Cognitive
sa opereze cu termeni specifici matematicii;
sa efectueze corect operatii de adunare si de scadere fara si cu trecere peste ordin;
sa afle numarul necunoscut dintr-o operatie de adunare sau de scadere;
Ø Afectiv - atitudinale
sa manifeste interes pentru o scriere ingrijita si corecta;
sa manifeste spirit de colegialitate si competitivitate.
Ø Psiho - motorii
sa adopte o pozitie corecta si comoda a corpului pentru scris;
sa manuiasca corect instrumentul de scris.
Strategia didactica:
Ø Resurse procedurale: exercitiul, explicatia, problematizarea, observarea sistematica, jocul didactic.
Ø Resurse materiale:
fise de lucru;
planse;
panou pentru inregistrarea rezultatelor;
Ø Forme de organizare:
frontal;
in perechi;
independent-individual;
Forma de evaluare: formativa
Durata: 45 minute
Locul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:
Ø Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa Scolara - clasele I si a II-a, Editura "Didactica Press", Bucuresti, 2004;
Ø Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988;
Ø Lupu C., Savulescu D., Metodica predarii matematicii, Editura "Paralela 45", Bucuresti, 1988.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare pentru desfasurarea optima a lectiei. |
Pregatesc cele necesare pentru lectie. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Verificarea temei |
Verific tema din punct de vedere cantitativ. Fac aprecierile si observatiile necesare. |
Recepteaza. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.Reactualizarea cunostintelor |
Adresez elevilor cateva intrebari: Cu ce numere am lucrat pana acum? Cum am folosit aceste numere? |
Sunt atenti. Recepteaza. Raspund. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Captarea atentiei |
Distribui la fiecare doi elevi cate un rebus si solicit citirea definitilor de catre cativa elevi si rezolvarea lui in perechi utilizand termeni specifici matematicii pe care i-am folosit la orele de matematica.
Definitii:
Solicit verificarea si corectarea unde este cazul. Fac aprecieri si observatii. |
Citesc cu atentie. Rezolva sacina primita. Recepteaza. Se verfica. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Anuntarea continutului si a obiectivelor |
Anunt continutul invatarii: Anunt obiectivele lectiei de astazi: - Astazi vom folosi numerele 0-100 in diferite exercitii pentru a putea sa le folosim corect in activitatea noastra matematica viitoare. Notez data si titlul lectiei pe tabla si solicit notarea lor pe caiete. |
Recepteaza. Noteaza data si titlul. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Dirijarea exersarii |
Propun elevilor ca lectia de astazi sa se desfasoare sub forma de concurs, fiecare echipa fiind reprezentata de un rand de banci. Solicit elevilor sa isi aleaga ca nume pentru echipa lor un personaj indragit din povestile citite si sa motiveze alegerea facuta. Prezint elevilor o plansa cu exercitii pentru fiecare echipa si le prezint regulile jocului: reprezentanti ai fiecarei echipe vor rezolva exercitiile propuse la tabla, iar ceilalti pe caiete. Pentru fiecare rezolvare corecta, echipa va primi o steluta rosie. Va fi desemnata castigatoare echipa cu cele mai multe stelute. Intervin cu explicatii suplimentare acolo unde este cazul. Fac aprecieri colective si individuale. Distribui elevilor cate o fisa de lucru cu exercitii diferentiate prin dificultate si solicit rezolvarea a cat mai multe, in ordinea stabilita, timp de 5 minute. Intervin cu explicatii suplimentare daca este nevoie. Solicit verificarea lor impreuna si corectarea, acolo unde este cazul. Fac aprecieri colective si individuale si acord stelute rosii pe panoul clasei elevilor care au rezolvat corect toate sarcinile primite pe parcursul orei. |
Recepteaza. Rezolva sarcinile primite. Recepteaza. Isi evalueaza si isi apaluda colegii. Rezolva sarcinile primite. Se autoevalueaza. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Tema pentru acasa |
Solicit elevilor sa isi noteze tema pentru acasa urmand indicatiile date. |
Recepteaza. Noteaza tema. |
CONTINUL INFORMATIV
Nume si prenume: _____ _______ ______ _________
_____ _______ ______ _________
Cititi cu atentie definitiile si rezolvati rebusul:
F | ||||||||||
T |
O |
T |
A |
L |
||||||
S |
U |
M |
A | |||||||
T |
E |
R |
M |
E |
N |
I |
|
|||
R |
E |
S |
T | |||||||
D |
E |
S |
C |
A |
Z |
U |
T |
|||
|
B | |||||||||
|
D |
I |
F |
E |
R |
E |
N |
T |
A |
|
|
M |
I |
N |
U |
S | |||||
|
E |
|
Definitii:
Nume si prenume: _____ _______ ______ _________
_____ _______ ______ _________
Cititi cu atentie definitiile si rezolvati rebusul:
1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 34 + a = 51 17 = x - 48 1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 24 + a = 81 27 = x - 38 1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 54 + a = 91 17 = x - 48 Nume si prenume: _____ _______ ______ ____________ FISA DE LUCRU
Numarul cu 4 mai mare decat 80 este: a) 84; b) 40; c) 87. In operatia 24 + 66 = 90 numarul 90 se numeste: a) termen; b) suma; c) rest.
1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 34 + a = 51 17 = x - 48 1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 24 + a = 81 27 = x - 38 1. Calculati si verificati prin operatia inversa! 2. Calculati, respectand ordinea operatiilor! 3. Aflati numarul necunoscut! 54 + a = 91 17 = x - 48 Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate |