Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
MATEMATICA
: INVATATOR:
CLASA :a III-a
CLASA: a III-a
INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: "Adunarea si scaderea in intervalul 0-100"
SUBIECTUL: "Probleme care se rezolva prin adunare si scadere"
TIPUL LECTIEI: mixta;
SCOPUL:Formarea capacitatii de a gandi logic pentru a rezolva probleme folosind adunarea si scaderea.
OBIECTIVE CADRU:
1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;
2.Dezvoltareacapacitatilor de exporare/investigare si rezolvare de probleme;
4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3.-sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere mai mic decat 10 000;
2.6.-sa rezolve si sa compuna probleme de tipul :?+-a=b in intervalul d enumere naturale de la 0 la 100;
2.4 - sa-si adapteze vorbirea la diferite situatii de comunicare in functie de partenerul de dialog;
4.1.-sa mainifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic , propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme..
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1:Sa efectueze in gand operatii de adunare si scadere in intervalul 0-100;
O2:Sa raspunda rapid la exercitiile de calcul oral propuse;
O3:Sa citeasca si sa identifice datele unei probleme;
O4:Sa ordoneze datele care conduc la rezolvarea problemei;
O5:Sa verifice problema rezolvata , verificand datele unei probleme printr-un exercitiu;
OBIECTIVE EDUCATIVE:
*Dezvoltarea capacitatii de calcul oral si scris ;
* Intelegerea importantei studiului matematicii pentru viata de zi cu zi.
*Dezvolatarea gandirii logico-matematice prin rezolvarea de probleme.
METODE SI PROCEDEE:
conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, problematizarea, calculul oral /scris
MIJLOACE DE INVATAMANT:
-fise de lucru,manual, imagini;
FORME DE ORGANIZARE:
frontala;
individuala
Momentele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
1. Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare a lectiei.Pregatesc materialele necesare. |
Elevii se pregatesc pentru ora de matematica. | ||
2. Captarea atentiei |
Prezint o serie de planse ilustrate care necesita rezolvarea unor exercitii. |
Rezolva in gand exercitiile propuse, numind rezultatul. |
conversatia explicatia exercitiul |
planse ilustrate |
3. Reactualizarea cunostintelor |
Adresez intrebari referitoare la exercitiile care vor fi rezolvate: Cum se numesc numerele care se aduna?Dar rezultatul adunarii? Exercitii pentru aflarea termenului necunoscut. x +3=24 x=24-3 x=21 Afla numerele necunoscute din : x+4=16 x+5=15 x+3=13 y-48=27 y-34=17 |
Numerele care se aduna se numesc termeni.Rezultatul suma sau total. Rezolva exercitiile propuse. Elevii rezolva exercitiile propuse. |
conversatia explicatia exercitiul |
exercitii tip |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Plec exemplificand cu situatii reale din viata de zi cu zi , cand trebuie sa rezolvam o serie de probleme matematice prin adunare si scadere. Exemplu:Excursia din ultima vacanta la Vulcanii-Noroiosi, Buzau. Context:In excursie am plecat 51 de elevi , dar in clasele I-IV, suntem 76 de elevi. Cum aflam cati elevi nu au fost in excursie? |
Asculta explicatiile date , intervenind pentru lamurire. Numesc operatia necesare care trebuie efectuata :scaderea, rezolva oral: |
explicatia conversatia exercitiul calculul oral | |
5. Dirijarea invatarii |
Se da problema: In excursie pleaca 64 de elvi. Dintre acestia 26 de fete si 18 baieti merg cu autocarul , iar restul cu un microbuz. Cati elevi merg in excursie cu microbuzul? 2)Pregatesc rezolvarea: -ordonez datele ; -stabilesc operatiile: -gandesc planul de rezolvare. Pleaca in excursie ..64 elevi In autocar 26 fete si 18 baieti In microbuz.restul Cati elevi merg cu microbuzul? 3)Scriu rezolvarea impreuna cu elevii, explicand : 4)Verific si scriu raspunsul: 5)Caut si alte cai de rezolvare: -prin exercitiu |
1)*Citesc enuntul problemei. *Identific datele si intrebarea; Ordoneaza datele si observa: -legatura dintre date; -legatura dintre date si intrebare; -operatiile care conduc la rezolvarea problemei: -adunarea -scaderea Rezolva prin scrierea planului: 1.Cati elevi merg cu autocarul? 2.Cati elevi merg cu microbuzul? Verificare:20+44=64 Raspuns:20 elevi Modalitati posibile. a)64-(26+18)=64-44=20 b)64-26-18=38-18=20 |
conversatia explicatia exercitiul problema- tizarea conversatia exercitiul |
problema propusa spre rezolvare |
6.Obtinerea performantei |
Propun spre rezolvare o fisa de lucru: Anexa 1 |
Rezolva fisa de lucru , respectand timpul dat. |
exercitiul |
fisa de lucru |
7.Asigurarea retentiei si a transferului. |
Probleme practice: Am 20 de lei.Intru in magazin si doresc sa cumpar o jucarie care costa 35 de lei.Mama imi mai da 7 lei. De cati lei mai am nevoie? |
Rezolva oral problemele propuse |
conversatia exercitiul |
probleme tip |
8.Aprecieri si recomandari |
Fac o serie de aprecieri si recomandari privind activitatea de la ora de matematica, punctand raspunsurile bune si foarte bune, modul in care au lucrat. Tema: exercitiul 9, punctele a si b , pagina 27 problemele 2, 3, 4 pagina 27 |
Elevii asculta aprecierile facute. Noteaza tema. |
conversatia explicatia |
manual |
Anexa 1:
Clasa: a III-a
Nume si prenume:............
FISA DE LUCRU
1.Rezolvati exercitiile:
x |
| ||||||||||||||||||||||||||||
y |
2.De ziua lui Mihaita au venit la ora fixata 9 colegi si 6 colege, iar mai tarziu au venit inca 7 colege.
Cati copii au venit in vizita ?
| |||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate