Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data:
Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor :
Tema : Nevertebrate pluricelulare- VIERMI INELATI
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiective operationale
O1-sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati
O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale viermilor inelati
O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor inelati
O4- sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici si lati
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia, informatizarea
Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic, preparate, material biologic proaspatat
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet
Desfasurarea lectiei
1. Moment organizatoric -verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei
2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite
- elevii sunt rugati sa priveasca preparatele si plansele din laboratorul de biologie, planse ce reprezinta viermii inelati(rama si lipitoarea)
3. Verificarea cunostintelor anterioare - elevii prezinta lectia de ora trecura-Viermii paraziti (mediul de viata, particularitati ale vietii parazitare, ciclul de dezvoltare)
4. Prezentarea noilor cunostinte
- prezentarea caracterelor generale ale viermilor inelati
- clasificarea speciilor care fac parte din categoria viermi inelati: rama si lipitoarea
- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile);
-se insista asupra elementelor de superioritate ale viermilor inelati fata de cei cilindrici si lati (
5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului
- elevii raspund la intrebarile profesorului
Care este mediul de viata al ramei? Dar al lipitoarei?
Care sunt viermii care fac parte din aceasta categorie?
Care sunt elementele structurale noi aparute la viermii inelati?
6. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale
7. Evaluare - notarea activitatii elevilor
Evenimentul didactic |
Activitatea de invatare |
Metode si procedee evaluare |
|
Ce face profesorul |
Ce face elevul |
||
1. Captarea atentiei |
Pregatesc climatul socio - afectiv necesar actului invatarii |
Pregateste materialul necesar pentru lectie | |
2. Reactualizarea cunostintelor anterioare |
- lucrez frontal, adresez intrebari, urmaresc elaborarea raspunsurilor, daca realiazeaza conexiuni intre notiunile discutate |
Asculta, gandesc, raspund |
Conversatia frontala comparatia |
3. Enuntarea obiectivelor operationale |
- anunt titlul lectiei, il scriu pe tabla - comunic clar obiectivele operationale ale lectiei: O1-sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale viermilor inelati O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor inelati O4- sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici si lati |
Asculta, scriu |
explicatia |
4.Prezentarea continutului si sarcinile noii invatari |
- prezint notiunile noii - explic notiunile noi - realizez schema logica sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1) |
- asculta, observa, scriu, deseneaza |
Conversatia Observatia |
5.Obtinerea performantei |
- cer elevilor sa aplice cele invatate - adresez intrebari clasei |
- asculta, gandesc, raspund |
Activitate frontala |
6. Asigurarea feed- back-ului |
- urmaresc activitatea elevilor |
- rezolva cerintele de pe fisa de lucru |
Activitate individuala |
ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor
Fisa de lucru- VIERMI INELATI
CARACTERISTICI |
RAMA |
LIPITOAREA |
Mediul de viata |
- traieste in galerii subterane si iese la suprafata pamantului numai noaptea cand e racoare. |
- in apele dulci(lacuri si ape curgatoare) |
Alcatuirea corpului |
- forma cilindrica, ascutit la ambele capete, anterior prezinta orificiul bucal si posterior, mai gros, cel anal - este acoperit cu o piele subtire, umeda, bogata in vase de sange si mucus(face pielea alunecoasa si o protejeaza de uscaciune) - sub piele se afla muschii corpului (longitudinali si circulari) - este alcatuit din inele, despartite la exterior prin santuri circulare, carora in interior le corespund pereti despartitori - pe partea ventrala a fiecarul inel se gasesc 8 peri tari ( cheti), indreptati cu varful catre partea posterioara impiedicand alunecarea ramei inapoi Aparatul digestiv -orificiul bucal - tub digestiv -orificiul anal Hranirea: se hraneste cu substante hranitoare din sol. Cand sapa galerii, ea inghite prin orificiul bucal pamantul bogat in substante hranitoare, retine substantele nutritive care sunt digerate in tubul digestiv, iar restul de pamant este eliminat in exterior prin orificiul anal.(contribuin la afanarea solului= "pluguri biologice" Ch. Darwin) Aparatul respirator - lipseste Respiratia: respira prin pielea umeda si bogat vascularizata Aparatul circulator - vase de sange: vasul dorsal si vasul ventral, legate intre ele prin vase circulare(cate unul pt fiecare inel) - sangele este de culoare rosie Aparatul excretor - prin tuburi prevazut la un capat cu o palnie ciliata, iar la celalalt capat se deschide la exterior printr-un por situat in inelul urmator Sistemul nervos - este de tip ganglionar, pozitionat ventral - ganglionii din fiecare inel sunt legati si cu ganglionii din inelul vecin Sistemul reproducator organism hermafrodit - se inmultesc prin oua - organele de inmultire se afla in treimea anterioara a corpului - indivizii fac schimb de spermatozoizi, iar ouale sunt depuse intr-un manson format din mucus intarit=cocon, din care ies rame mici - au capacitatea de a se regenera |
- este parazit temporar, hranindu-se cu sangele animalelor din apa Adaptari la viata parazitara o ventuza bucala cu 3 falci chitinoase care taie pielea animalului tubul digestiv are buzunare laterale(11 perechi) in care depoziteaza sangele si glande ce secreta o substanta(hirudina) cu rol anticoagulant |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate