Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data:
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 Dragusani
Clasa: a IV-a
Propunator: inst.
Arie curriculara: "Matematica si stiinte"
Disciplina: Matematica
Tema: " Probleme diverse"
Tipul lectiei:Verificare si sistematizare a cunostintelor
Obiectiv general: Consolidarea deprinderii de rezolvare a problemelor aplicand metodele invatate; Educarea atentiei si dezvoltarea operatiilor gandirii ( analiza, sinteza, comparatie, algoritmizare)
Obiective operationale:
O1: sa exprime pe baza unui plan simplu, oral sau in scris demersul parcurs in rezolvarea unei probleme;
O2: sa utilizeze corect algoritmii de calcul pentru expresiile numerice continand cele patru operatii si paranteze;
O3: Sa gaseasca rapid "cheia" rezolvarii unor probleme;
O4: sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice prin metode aritmetice;
O5. sa depaseasca blocaje in rezolvarea de probleme incercand noi cai de rezolvare.
Strategie didactica:
a) metode si procedee: exercitiul, explicatia, observatia, jocul didactic, problematizarea;
b) forme de organizare a activitatii:frontal, pe echipe, individual;
c) material didactic: fise de munca independenta si pe echipe, planse;
d) material bibliografic:
Nicolae Alina, "Matematica distractiva", clasa a IV-a , editura Aramis, Bucuresti, 2002;
Lung Ana, "777 de probleme de aritmetica pentru clasele I-IV" vol. I. II,Editura Promedia Plus, Cluj Napoca, 199
Ion Petrica , Nicolae Grindeanu, Ion Cojocaru, " Matematica manual pentru clasa a IV-a", Editura Petrion, Bucuresti, 2003.
Nr crt. |
Momentele activitatii |
Ob. oper. |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode, procedee |
Moment organizatoric |
-asigur linistea si ordinea necesare inceperii lectiei; solicit pregatirea materialelor necesare bunei desfasurari a activitatii |
- saluta si pregatesc materialele necesare bunei desfasurari a lectiei | |||
Captarea atentiei |
Pentru ce ora ne-am pregatit? -Ce am lucrat in ultimele ore la matematica? Ce fel de probleme? -Inainte de a lucra si astazi probleme, va propun o calatorie in lumea povestilor. Veti asculta un fragment dintr-o poveste foarte cunoscuta si va rog sa-mi spuneti numele si autorul povestii. - Citesc un fragment din povestea "Praslea cel voinic si merele de aur" de Petre Ispirescu - Despre ce poveste e vorba? -Cine este autorul? -Stiti si alte povesti ale acestui autor? - Ce moment al povestii ati ascultat? - Pe cine a salvat Praslea din mana zmeului? -Sub ce nume generic se intalnesc in basme feciorii voinici care se lupta cu zmeii si fetele frumoase pe care le salveaza? -Pe o plansa ( anexa 1) eu am ilustrat momentul in care Fat-Frumos incearca sa o salveze pe Ileana Cosanseana din mana zmeului. Acesta insa o va elibera pe Ileana numai daca Fat-Frumos va reusi sa potriveasca din prima incercare cheia de la usa fiecarei incaperi prin care are de trecut. Cheile au inscrise pe ele numerele de la 1 la 10 iar pe fiecare usa se afla scris un complicat exercitiu (anexa 2) al carui rezultat indica numarul cheii potrivite si cate o litera. Noi il vom ajuta pe Fat-Frumos in rezolvarea exercitiilor scrise de zmeu pe usi iar drept multumire Fat-Frumos ne va ajuta sa rezolvam astazi probleme diverse. |
. pentru ora de matematica . exercitii,probleme .probleme de miscare -elevii sunt atenti la expunerea invatatoarei -Se asculta fragmentul citit de invatatoare - dau raspunsurile asteptate: . "Praslea cel voinic si.." - Petre Ispirescu - "Sarea in bucate", "Greuceanu". -Lupta dintre Praslea si zmeu. -Pe fata de imparat. -Fat Frumos si Ileana Cosanseana. -asculta cu atentie si retin regulile jocului |
Conversatia Problematizarea Jocul didactic |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Deschideti caietele si scrieti data si titlul lectiei: "Probleme diverse". Daca veti fi atenti, cu ajutorul sfaturilor lui Fat-Frumos ( anexa 4) vom rezolva probleme diverse amintindu-ne metode asemanatoare de rezolvare a lor. |
-Scriu data si titlul lectiei pe caiete |
explicatia |
||
Crearea situatiilor de invatare |
O2 O1 O3 O4 O5 |
- Impart elevilor fisele cu exercitiile propuse spre rezolvare -functie de raspunsul elevilor asez pe fiecare usa numerele corespunzatoare. -daca ati calculat corect, puteti spune in ce ordine sunt numerotate usile? -pentru ca l-am ajutat sa ajunga la Ileana Cosanzeana, Fat-Frumos ne va ajuta dandu-ne sfaturi utile astfel ca si noi sa gasim din prima incercare "cheia problemei".Vom citi intai mesajul scris pe fiecare cheie, apoi tinand cont de acest mesaj care vine din partea lui Fat-Frumos, vom rezolva problemele date. Se imparte efectivul clasei in 3 echipe. -Se dau 10 probleme diverse spre rezolvare (anexa 3). -dau indrumarile necesare pentru rezolvarea problemelor, citesc de pe fiecare cheie sfaturile lui Fat- Frumos. -Contorizez rezultatele pe echipe |
Elevii rezolva exercitiile. -Comunica pe rand rezultatele. -..in ordine descrescatoare - asculta cu atentie indrumarile invatatoarei -formeaza echipele de lucru - Rezolva problemele date specificand metoda de rezolvare folosita -urmaresc rezltatele obtinute de fiecare echipa. |
Exercitiul problematizarea |
|
Evaluarea activitatii |
-Mergand spre iesire Fat-Frumos si Cosanzeana au citit si literele scrise pe fiecare usa afland astfel calificativul obtinut de voi, cei care l-ati ajutat si ati rezolvat problemele corect. -Pentru a-l afla si voi folositi urmatoarea corespondenta a literelor cu numerele : ( se prezinta plansa - anexa 2) |
-elevii descopera calificativul " Foarte bine". |
exercitiul |
||
Incheierea activitatii |
a) tema acasa: de compus si rezolvat doua probleme care se rezolva prin metode diferite. b) concluzii, aprecieri -Ii asigur ca daca vor respecta sfaturile lui Fat-Frumos vor reusi sa gaseasca intotdeauna cheia problemelor. |
-Noteaza tema pentru acasa. - Asculta cu atentie |
conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate