Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PLAN DE LECTIE
DATA
CLASA: a III-a
OBIECTUL:Matematica
UNITATEA DE INVATARE:Rezolvarea de probleme
SUBIECTUL:Probleme
TIPUL LECTIEI:de consolidare a cunostintelor
OBIECTIVE DE REFERINTA;
1.Sa efectueze operatii cu numere naturale mai mici decat 1000;
2.Sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea problemelor;
3.Sa manifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic,propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme;
4.Sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitatilor practice de rezolvare de probleme.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa rezolve o problema ,folosind planul de rezolvare;
-sa ordoneze enunturile ,pentru a reface textul unei probleme;
-sa reprezinte printr-un desen datele si conditiile unei probleme;
-sa scrie rezolvarea problemei intr-un singur exercitiu;
-sa modifice continutul unei probleme ,astfel incat problema sa se rezolve altfel;
-sa interpreteze datele dintr-un tabel sau desen si sa rezolve cerintele;
sa compuna probleme dupa exercitiu sau desen;
-sa deosebeasca evenimentele sigure,de cele posibile si imposibile.
STRATEGII DIDACTICE: metode si procede Brainstorming ,explicatia, exercitiul ,problematizarea, conversatia, cadranele, munca independenta
mijloace de invatamant:tabla ,fise de lucru
forma de organizare:frontala,individuala si in grup
DEMERS DIDACTIC
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Moment organizatoric |
Se asigura linistea si cele necesare desfasurarii orei de matematica . |
conversatia |
|
Verificarea temei |
Se verifica cantitativ si calitativ tema avuta pentru acasa. |
conversatia |
|
Captarea atentiei |
Se reactualizeaza notiunile despre "problema" printr-un Brainstorming(date,cerinte,conditii,plan de rezolvare, operatii, desen ajutator expresie numerica ) |
explicatia conversatia |
|
Asigurarea conexiunii inverse si obtinerea performantei |
Se rezolva mai multe sarcini: 1.a)Ordonati enunturile de pe tabla,pentru a reface textul problemei : O34 lazi a cate 9 kg. banane O iar restul dupa amiaza O La un magazin erau O Dimineata s-au vandut 152 kg. banane O Cate kg. banane s-au vandut dupa amiaza ? b)Se rezolva problema la tabla c)Scrieti rezolvarea intr-un exercitiu 2.a)Se rezolva la tabla urmatoarea problema: Andreea a rezolvat in vacanta de vara 20 exercitii si de 4 ori mai multe proble- me. Cu cat a rezolvat mai multe probleme decat exercitii ? b)Modificati enuntul problemei,astfel incat sa se rezolve prin exercitiile:20x4+20= 20:4+20= 3.La tabla ,prin metoda Cadranele ,se rezolva problema: Mama a plantat in gradina 63 de rasaduri de rosii,de 3 ori mai putine rasaduri de vinete si rasaduri de varza cat vinete si rosii la un loc. Cate rasaduri a plantat mama in gradina? (Se imparte tabla in 4 parti + si se scriu in fiecare parte:datele,planul de rezolvare,desenul ajutator, rezolvarea intr-un exercitiu) 4.Impartiti in 3 echipe ,elevii vor compune probleme dupa exercitii si desen: I 100-17X5= II 7x18+9x20= III ________ a=50,b cu10 mai mare ________ _ _ _} ? 5.Folosind metoda figurativa ,se rezolva la tabla urmatoarea problema: La un magazin de jucarii sunt 96 de ursuleti si pisicute. Ursuletii sunt de 2 ori mai multi decat pisicutele. Cate jucarii sunt de fiecare fel? 6.Independent,se rezolva fisa de lucru |
explicatia conversatia exercitiul exercitiul problematizarea Cadranele explicatia problematizarea exercitiul conversatia explicatia problematizarea conversatia explicatia exercitiul proplematizarea munca independenta |
|
Evaluare |
Se verifica fisa de lucru.Se apreciaza raspunsurile elevilor si modul cum au participat la lectie |
conversatia |
|
Tema pentru acasa |
Ca tema, elevii primesc 2 probleme din culegere. |
conversatia exlicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate