Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» de lectie clasa: a ii-a, tema plastica:grupele de culori, peisaj


de lectie clasa: a ii-a, tema plastica:grupele de culori, peisaj


PROIECT DE LECTIE


DATA:

CLASA: A II-A

TEMA PLASTICA:GRUPELE DE CULORI

SUBIECTUL :PEISAJ

TIPUL LECTIEI:CONSOLIDARE

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

  • Insusirea unor noi tehnici specifice artelor plastice
  • Dezvoltarea  limbajului plastic si operarea cu notiunile insusite
  • Dezvoltarea deprinderilor plastice
  • Dezvoltarea imaginatiei creativitatii si gustului estetic

OBIECTIVE OPERATIONALE:



  • O.1.  Sa compuna spatiul plastic folosind tehnica picturii cu pasta de dinti,tehnica stropirii fortate
  • O.2. Sa-si reaminteasca culorile primare si binare precum si nonculorile
  • O.3. Sa le recunoasca in natura, reproduceri si tablouri
  • O.4. Sa realizeze armonia cromatica a acestei compozitii plasticecu ajutorul culorilor semnificative
  • O.5. Sa evalueze si autoevalueze pe baza criteriilor stabilite,lucrarile obtinute

METODE SI PROCEDEE FOLOSITE:dialogul dirijat, observatia, conversatia euristica, demonstratia, exercitiul, exercitiul-joc,descoperirea, lectura


MATERIALE DIDACTICE:planse demonstrative, reproduceri dupa opere de arta, diapozitive


BIBLIOGRAFIE:Metodica predarii educatiei plastice la claseleI-IV ,Maria  Ilioaia,Ed.Didactica si Pedagogica, 1981,Bucuresti;

Album de arta,Viorel Marginean,Arte,1985,Bucuresti;

Dictionar plastic , Ion Susala, Sigma,1990

Obiective

operationae


Secventelelectiei


Activitatea propunatoarei

Activitatea

elevilor


1

min

Momentul

organiza

toric

Pregatirea si organizarea elevilor pentru desfasurarea lectiei

Verifica daca toti elevii au materialele necesare


O.2.

O.3.

3 min

Reactuali

zarea cunostintelor










Pune intrebari asupra culorilor cunoscute(primare si binare),precum si a nonculorilor(alb si negru)

Conduce discutia privind existenta culorilor in natura,cu exemple pentru fiecare:

Joc:Spune cine poate fi?

  • Albastru-cerul
  • Galben-soarele
  • Verde-iarba
  • Rosu, portocaliu, violet, galben, albastru-florile de pe camp

Recunoasteti culorile primare, binare,

nonculorile de pe planse si reproduceri








Raspund







O.2.

O.3.



Captarea atentiei

Pentru ca ati raspuns frumos vreau sa va citesc ceva:

IARNA

De Vasile Alecsandri


Din vazduh, cumplita iarna cerne norii de

zapada,

Lungi troiene calatoare adunate-n cer 

gramada;

Fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi

albi,

Raspandind fiori de gheata pe ai tarii umeri

dalbi.

Despre ce este vorba in aceste versuri?





Asculta





Deschide o discutie despre iarna:

  • In ce anotimp ne aflam?
  • Care sunt lunile de iarna?
  • Ce modificari s-au petrecut in natura?
  • Daca am dori sa realizam un desen despre iarna ,ce culori am putea folosi?
  • Ce tehnici de lucru putem folosi?

Raspund




Anuntarea temei

Folosind tehnica pictatului cu pasta de dinti si tehnica picturii fortate, astazi vom realiza un desen -PEISAJ


Asculta


O.1.

O.2.

O.3.

O.4.



Executa

rea lucrarii

Creaza climatul necesar(fond muzical)

Se impatre clasa pe ateliere care vor folosi cate o tehnica de lucru pentru redarea fulgilor de nea

Cere elevilor sa execute compozitia

Urmareste si ajuta elevii care cer sprijin

Da indicatii si face observatii individuale sau globale


Executa lucrarea

O.5.


Evaluarea lectiei

Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor si se evalueaza dupa urmatoarele criterii:

  • Bogatia si semnificatia culorilor
  • Diversitatea tehnicilor folosite
  • Creativitatea, originalitatea


Expun lucrarile alese






Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate