Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
CLASA: I
OBIECTUL: Educatie Plastica
ARIA CIRRICULARA: Arte
TEMA PLASTICA: Punctul plastic
TIPUL: Formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL: ● Formarea priceperilor si deprinderilor de a utiliza elementele punctului plastic, limbajului plastic intr-o compozitie;
Educarea vointei, a spiritului de ordine si disciplina;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 - sa utilizeze punctul cu rol constructiv si decorativ (intr-o gama simpla de culori sau obtinand expresivitati si semnificatii plastice);
O2 - sa recunoasca diferite tipuri de puncte in natura si in imagini de arta;
O3 - sa utilizeze diferite tipuri de puncte pentru a reda marea;
O4 - sa realizeze armonia cromatica cu ajutorul culorilor semnificative pentru acest subiect;
O5 - sa organizeze spatiul dat intr-o compozitie plastica, unitara si echilibrata;
O6 - sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile pe baza criteriilor de evaluare;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse procedurale:
M1 - conversatia;
M2 - explicatia;
M3 - exercitiul;
M4 - demonstratia;
M5 - lucrari practice;
M6 - observatia dirijata
b) Mijloace didactice:
Md1 - planse didactice
Md2 - albume de arta
Md3 - ilustrate
Md4 - acuarele
Md5 - pensule
Md6 - blocuri de desen
c) Forme de organizare:
Af - activitate frontala
Ai - activitate individuala
d) Tipuri de invatare:
F1 - creatoare
F2 - receptiv-reproductiva
BIBLIOGRAFIE:
Album metodic, Ed. Arta Grafica, 1987
Manolescu M., Evaluarea clara, Bucuresti, 2002
Constantin P., Sa vorbim despre culori, Ed. Ion Creanga, 1986
OB. OP |
SECVENTE DIDACTICE SI CONTINUT ESENTIALIZAT |
DESFASURAREA LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
SISTEM DE EVALUARE |
|||||
ACTIVITATEA INVATATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
a |
b |
c |
d | ||||
1. Moment organizatoric |
Voi asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei. Voi stabili linistea in clasa captand atentia elevilor. |
Elevii isi vor pregati cele necesare pentru ora de educatie plastica. |
M1 |
Ai | |||||
O2 |
2. Captarea atentiei |
Le voi prezenta elevilor cateva ilustrate cu Marea Neagra. |
Elevii vor privi ilustratele. |
M1 |
Md3 |
Af |
Ec2 |
||
O2 |
3.Reactualizarea cunostintelor |
Vom purta discutii pe marginea obtinerii punctelor de diferite marimi si culori. |
Elevii vor raspunde la intrebarile puse. |
M2 |
Ai |
Ef | |||
4. Anuntarea temei plastice si a subiectului |
Tema plastica: punctul plastic. Subiectul: Marea |
Elevii receptioneaza mesajul transmis. |
M2 |
| |||||
O2 O1 |
5. Dirijarea invatarii si stimularea imaginatiei |
Multi pictori au folosit in creatia lor ca element principal de limbaj punctul plastic de diferite marimi, forme si culori, pentru a reda anumite forme plastice. Rolul punctului: punctul cu rol de constructie si punctul cu rol decorativ Noi astazi vom folosi punctul cu rol de constructie. Cu ajutorul diferitelor puncte veti reda cat mai expresiv marea, cerul si vaporul. Veti alege culori semnificative acestui subiect. Voi face demonstratii la tabla, le voi prezenta cateva imagini din albume de arta si voi prezenta plansa demonstrativa. |
Elevii asculta explicatiile date si privesc cu atentie imagini din albume de arta . Apoi urmaresc demonstratia facuta de invatatoare la tabla si plansa model. |
M1 M2 M5 M6 M4 |
Md1 Md2 |
F2 |
Af Ai |
Ef |
Ec2 |
O3 O4 O1 |
6. Obtinerea performantei |
In timp ce elevii picteaza, ii voi indruma individual pe elevi, ii voi evalua sau le voi demonstra problema neinteleasa. |
Elevii vor realiza desenul cu ajutorul punctelor de diferite marimi si culori. |
M3 M5 |
Md4 Md5 Md6 |
F1 |
Ai |
Ei |
O1 O2 O5 O6 |
7. Evaluarea Criterii de evaluare: - realizarea temei plastice si a subiectului; - diversitatea si expresivitatea punctelor; - semnificatia culorilor; - mesajul lucrarii; - finalizarea lucrarii. |
Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor care vor fi evaluate dupa criteriile stabilite. Itemii de evaluare se vor elabora cu ajutorul criteriilor de evaluare. Ce tema plastica ati realizat ? Denumiti tipul de punct utilizat in aceasta lucrare. |
Elevii vor aprecia lucrarile selectionate pentru expozitie. Vor raspunde la intrebarile adresate. Am realizat marea. Tipul de punct utilizat pentru executarea acestei lucrari are rol constructiv. |
M1 M2 M6 |
F2 |
Ai |
Es |
Ec1 Ec2 |
|
8. Incheierea activitatii |
Voi face o scurta apreciere asupra desfasurarii lectiei si comportamentul elevilor. |
Elevii isi vor aduna materialele folosite, vor face curat la locul de munca. |
M1 |
Ai |
Ef Ei |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate