Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Nr.2, Marasesti
Propunator: prof.
Disciplina: Limba si literatura romana
Clasa: a V-a
Subiectul lectiei BASMUL
Text suport: "Praslea cel voinic si merele de aur"
Tipul lectiei: transmitere de noi cunostinte
DEMERSUL DIDACTIC
MOTIVATIA este o lectie valoroasa din perspectiva metodelor activ - participative, in sprijinul dezvoltarii interesului pentru lectura si a gustului estetic; lectia se sprijina pe priceperile si deprinderile deja formate in decodarea mesajului artistic si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea notiunilor insusite si de investigare a unui text literar.
OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitatii literar - artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului de basm.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.1 sa se realizeze inlantuirea corecta a ideilor intr-un mesaj oral;
1.2 sa se sesizeze sensul unitatilor lexicale noi in functie de context;
sa faca dovada lecturii textului literar, demonstrand intelegerea lui;
sa deosebeasca elementele de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit;
sa utilizeze un lexic diversificat, recurgand la categoriile semantice studiate si la mijloacele de imbogatire a vocabularului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa stabileasca inlantuirea temporala a evenimentelor;
O2 - sa identifice elementele narative, prin selectarea unor proverbe potrivite;
O3 - sa recunoasca personajele si sa sesizeze trasaturile pozitive/ negative ale lor;
O4 - sa evidentieze modurile de expunere folosite de autor;
O5 - sa recunoasca procedeele artistice si sa le explice utilitatea;
O6 - sa inteleaga mesajul basmului.
CONDITII PREALABILE:
- clasa la nivel bun;
- elevii poseda capacitatea de a aborda un text literar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte si vor expune rezultatele produselor lor.
EVALUAREA: - elevii completeaza fisele de munca in grup (jocul Scherlock Holmes).
RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba si literatura romana - manual clasa a V-a; fise de lucru; material Power Point
B. Resurse de timp: - timpul de desfasurare: 50 de minute
METODE SI PROCEDEE: conversatia, spargerea ghetii (gandirea critica), scheletul de recenzie, reflectia, gandirea activa, activitatea pe grupe, metoda calendar (povestirea in lant prin intrebari).
SCENARIU DIDACTIC
Cadrul de invatare |
Timp de lucru |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Captarea atentiei |
1. Moment organizatoric - organizarea clasei si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei; 2. Captarea atentiei: In debutul orei noastre, vom pleca de la rezolvarea unui rebus. In final, pe axa AB, veti obtine un cuvant care ne va conduce la numele unui personaj despre care ati aflat din lectura de acasa. Raspundeti la urmatoarele intrebari: 1. Grupul de sunete pus in fata radicalului pentru a obtine un cuvant nou se numeste.. 2. Antonimul cuvantului plans. 3. Totalitatea literelor dintr-o limba formeaza .. Sinonimul cuvantului drum. 5. Precizeaza radicalul cuvantului dezlegat. 6. Pronume personal, persoana a III-a, sing. 7. Cum se numeste partea de vorbire care arata insusirea unui obiect? |
Elevii se pregatesc pentru lectie Elevii raspund intrebarilor puse, rezolva rebusul, obtinand pe axa AB notiunea de PRASLEA
|
Conversatie Spargerea ghetii (gandirea activa) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Desfasurarea lectiei |
Anuntarea subiectului lectie si a obiectivelor: Pe axa AB, in urma rezolvarii exercitiului ati obtinut cuvantul PRASLEA Drept urmare, astazi vom trece la textul care poarta acest nume. Anunta obiectivele operationale ale lectiei (1, 2, 3, 4, 5, 6). TITLUL (sub lupa) Profesorul propune o analiza sub lupa a titlului "Praslea cel voinic si merele de aur" Praslea fratele cel mai mic dintr-o familie, mezinul; copil mic, prichindel. (incarcatura semantica suplimentara a cuvantului: nepriceput) Schelet de recenzie Se solicita elevilor sa completeze un Schelet de recenzie, astfel rezuma continutul de idei, dobandind un algoritm de realizare a unui rezumat. Lor li se cere: Sa exprime intr-o propozitie sau fraza despre ce este vorba in textul citit, sa prezinte, pe scurt, subiectul acestuia. Sa aleaga o expresie semnificativa (sintagma pentru continutul textului). Sa rezume, intr-un cuvant, esenta textului. Sa descrie "culoarea sentimentala" a textului. Sa gaseasca un simbol (grafic) pentru textul in cauza. Sa completeze propozitia: "Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este" Explozia stelara Pentru a detalia mai clar elementele narative, elevilor li se solicita sa alcatuiasca mai multe intrebari pornind de la alte cateva (sunt implicati in activitatea Explozia stelara)
UNDE? CE? Un alt joc didactic propus elevilor pentru a le solicita creativitatea este Frisco Li se propune elevilor sa joace o atitudine fata de situatia ca Praslea a ramas pe taramul zmeilor, tradat de fratii sai. Optimistul va fi sigur pe sine si pe situatie; Realistul va cauta solutii pro / contra; Exuberantul va fi incantat de situatie, fie ea si dificila. Pesimistul va plange , sigur ca problema e de nerezolvat; Scepticul nesigur, se indoieste . |
Elevii scriu titlul lectiei in caiete Elevii analizeaza titlul, exprimandu-si ideile. 1. Praslea pleaca in cautarea hotului merelor de aur si descopera trei fete de imparat, furate de zmei, pe care le salveaza. 2. Binele invinge 3. Curaj 4. alb - puritatea intentiilor
Steaua norocului 6. Cel mai interesant lucru din acest text este ca daca ai curaj, poti reusi chiar si acolo unde pare sa nu fie solutie. Cine a vrut sa pazeasca merele de aur? Cine a reusit sa raneasca hotul? Cine porneste in cautarea hotului? Cine ajunge pe taramul zmeilor? Etc. Cum reuseste Praslea sa nu adoarma? Cum decide sa coboare in gaura? Cum lupta cu zmeii? Cum se comporta fratii sai? Etc. Unde porneste Praslea impreuna cu cei trei frati? Unde ajunge, coborand pe franghie? Etc. Ce reuseste sa faca Praslea pe taramul celalalt? Ce face cui cele trei palate? Ce face cand ajunge la franghie? Ce oportunitate se iveste pentru erou de a parasi taramul zmeilor? Ce face cand ajunge pe taramul oamenilor? Ce judecata aplica fratilor? De ce reuseste Praslea sa iasa invingator in lupta cu zmeii? De ce-l ajuta zgripsoroaica? De ce nu se duce direct la palat? Etc. Elevii vor juca situatiile prezentate. |
Reflectia (gandirea critica) metoda calendar (povestirea in lant, prin intrebari). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Retentia si transferul |
Fisa de evaluare Scherlock Holmes Pentru a implica si creativitatea copiilor, se propune un alt joc Scherlock Holmes, prin care elevii vor avea de selectat, din seria propusa, cateva dintre proverbele romanesti , ce se potrivesc textului. Elevii sunt organizati in echipe, fiecare echipa avand seria sa de proverbe. Echipa I Meseria-i bratara de aur. Munca il innobileaza pe om. Ce poti face singur, nu astepta de la altii. Sangele apa nu se face. Bine faci, bine gasesti. Echipa a II-a Speranta moare ultima. Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala. Da-mi, Doamne, puterea tanarului si mintea batranului. Cine rade la urma, rade mai bine. Fa-ti iarna car si vara sanie. Echipa a III-a Cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa. Nicovala buna nu se teme de baros. Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea. Cel ce nu se intoarce din drum ajunge departe. O inima indragostita de frumos nu imbatraneste niciodata. Echipa a IV-a Vicleanul cu graiul se pare ca te apara, iar cu semne de departe in groapa te arunca. Pasul cel mai greu de facut e la intrare. Iarba rea nu trebuie taiata, ci smulsa. Respecta-ti copilul ca sa fii respectat la batranete. Destinul, e cum si-l face omul. Echipa a V-a O fapta buna nu e niciodata inutila. A umblat
dupa ragaz Cultura e tot ce-i ramane omului cand a uitat totul. Se vindeca rana facuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de lasitate nu se mai vindeca. Mintea de la tinerete este toiag la batranete. |
Elevii citesc proverbele si, lucrand in echipe, le identifica pe cele care se potrivesc textului. Ce poti face singur, nu astepta de la altii. Destinul, e cum si-l face omul. Speranta moare ultima. Da-mi, Doamne, puterea tanarului si mintea batranului. Cine rade la urma, rade mai bine Nicovala buna nu se teme de baros. Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea. Cel ce nu se intoarce din drum ajunge departe. Vicleanul cu graiul se pare ca te apara, iar cu semne de departe in groapa te arunca. Pasul cel mai greu de facut e la intrare. Iarba rea nu trebuie taiata, ci smulsa. O fapta buna nu e niciodata inutila. Se vindeca rana facuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de lasitate nu se mai vindeca. Mintea de la tinerete este toiag la batranete. |
activitatea pe grupe |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Reflectia |
Delphi Caracterul pronostic: Se va dezbate subiectul: daca elevii nu mai citesc, ei pot sa patrunda in adancurile unui text? Ce s-ar intampla atunci? Notarea Explicarea temei pentru acasa |
Debriefing (analiza activitatii, experientele dobandite si aplicabilitatea lor)
Se va completa uratoarea fisa de evaluare :
Evaluarea lectiei
Fiecare elev va desena cate o frunza : pe ramuri daca i-
a placut lectia sau langa radacina copacului daca nu
i-a placut lectia
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate