Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Centrul scolar pentru educatie incluziva
"Alexandru Rosca" Piatra Neamt
PROIECT DIDACTIC
Data :
Clasa / grupa : Gradinita grupa III ;
Profesor propunator : profesor psihopedagog ,
Disciplina : Educatie psihomotrica ;
Tema : Orientare,organizare si structurare spatiala - "Gasete-mi locul potrivit !"
Specificul activitatii : educational - terapeutica;
Obiectivul fundamental : recunoasterea si stabilirea locului diverselor obiecte din mediul ambiant in spatiu
Obiective operationale :
O1 sa recunoasca spatiul de desfasurare a activitatii si momentul cand are loc aceasta;
O2 sa pozitioneze corect din punct de vedere spatial obiecte din campul vizual;
O3 sa recunoasca obiecte uzuale din locuinta;
O4 sa plaseze obiecte din locuinta in locurile potrivite, folosind terminologia specifica (langa, pe , deasupra , in interiorul.);
O5 sa recunoasca pozitia corecta a obiectelor(in cazul nostru a vrabiutelor) prin intermediul unei fise de lucru individual;
Metode si procedee didactice :
Mijloace de invatamant: jocul "Locuinta", calendarul naturii , diverse obiecte din mediul specific cabinetului;fisa de lucru;
Forme de evaluare :
Material bibliografic :
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul lectiei |
Metode si mijloace |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea prescolarilor |
|||
I. Moment organizatoric |
* Asigura conditiile necesare desfasurarii orei : pregateste materialele care vor fi folosite, copiii sunt asezati pentru inceperea activitatii. |
* Raspund cerintelor profesorului | ||
II. Captarea si orientarea atentiei |
* Comunica copiilor ca in activitatea ce urmeaza a fi desfasurata vor aseza obiectele de care ne folosim intr-o casa; |
* Asculta expunerea |
Expunerea; |
|
III. Reactualizarea cunostintelor |
O1 |
* Solicita copiilor stabilirea locului in care se desfasoara prezenta activitate; * Se solicita si stabilirea anotimpului - indicare pentru orientarea temporala; |
* Indica locul de desfasurare; * Se orienteaza in timp cu ajutorul calendarului |
Conversatia; Calendarul naturii; |
IV. Obtinerea performantelor |
O2 |
* Solicita prescolarilor specificarea locului in care se afla obiecte indicate de terapeut; * Se cere precizarea obiectelor din campul vizual al copiluilui( in fata , in spatele , deasupra , pe , sub ); |
* Indica pozitia spatiala a diveselor obiecte; * Indica obiecte din campul vizual; |
Exercitiul ; |
O3 |
* Solicita numirea obiectelor cunoscute uzuale intr-o locuinta; |
* Numeste obiecte uzuale in locuinta; |
Conversatia ; |
|
V. Evaluarea performantelor |
O4 |
* Solicita plasarea obiectelor uzuale din locuinta si folosirea prepozitiilor: in, pe , langa , deasupra, inauntru , afara ; |
* Plaseaza obiecte in locurile indicate |
Exercitiul -joc; Jocul "Locuinta"; |
O5 |
* Cere rezolvarea fisei de lucru (incercuirea vrabiutelor care stau pe banca) |
* Lucreaza independent la fisa de lucru; |
Conversatia ; |
|
VI. Incheierea activitatii |
* Face aprecieri verbale refeitoare la modul in care a raspuns copilul; Ofera recompense. |
* Primeste recompense. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate