Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Colegiul Tehnic
Bucuresti, sector 2
PROIECT DE LECTIE
Data: 24 octombrie 2006
Clasa: a XI-a I 3
Disciplina: Literatura romana
Subiectul: Romantismul si Dacia literara
Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte
Obiectiv fundamental
Obiective operationale
a ) cognitive:
O 1 - sa
O 2 - sa
O 3 - sa
O 4 - sa
b ) afective:
O 5 - sa traiasca emotional
Resurse
capacitatile de invatare ale elevilor;
cunostintele lor anterioare;
timp la dispozitie: o ora ( 50 de minute )
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: conversatia euristica, problematizarea, citirea pe fragmente, explicatia;
Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe
Mijloace didactice: texte - suport din Introductie la Dacia literara, fise de lucru, computer, prezentare in powerpoint a unor aspecte legate de revista Dacia literara
Etapele lectiei Timp |
Obiective operatio-nale |
Continut stiintific adecvat |
Strategii didactice |
Evaluare |
Organizarea lectiei ( 1' ) Actualizarea cunostintelor anterior dobandite (10') Captarea atentiei ( 1' ) Anuntarea temei si a obiectivelor Dirijarea invatarii (30') |
Curentul literar este un fenomen istoric amplu si de durata, care presupune gruparea unor scriitori pe baza unor convergente: Ideologice ( artistice si filozofice ); Tematice; Stilistice. Romantismul este un curent literar european din prima jumatate a secolului al XIX-lea. Apare in Anglia si in Germania. ( Prefata la drama Cromwel - 1827 , de V. Hugo ) Principii estetice
Reprezentanti Franta - Lamartine, Musset; Germania - Uhland, Heine, Novalis, fratii Schlegel; Rusia - Lermontov, Puskin; Anglia - Byron, Shelley, Keats; Italia - Leopardi, Manzoni Romantismul si Dacia literara 1830 - 1860 - perioada pasoptista - activitate culurala; - intensificare a ideii de unire a tarilor romane. Scriitori reprezentativi
Primele ziare:
30 ianuarie 1840 - Iasi - Dacia literara Introductie la "Dacia literara" - Mihail Kogalniceanu - aduce un cald omagiu initiatorilor presei romanesti: Ion Heliade Radulescu, Gheorghe Asachi, George Baritiu; -reprosuri aduse predecesorilor: provincialismul, lipsa unor dezbateri fructuoase si pasivitatea marilor spirite ale epocii; - DACIA LITERARA: "numai o foaie romaneasca"; se indeletniceste numai cu literatura; condamna imitatiile si traducerile; realizarea unor compuneri originale; colaborarea scriitorilor din toate tinuturile in paginile revistei; sursele de inspiratie: istoria, creatia populara, natura; necesitatea spiritului critic; Structura revistei
Cuprinsul celor trei numere I. ian.-febr. 1840
"Alexandru Lapusneanu" - C. Negruzzi "Nou chip de a face curte" - M. Kogalniceanu
II. 1. "Cantecele populare ale Moldaviei"- C. Negruzzi "Literatura staina" "Fabule" - A. Donici 2."Alegere din alte foi romanesti" 3."Critica"
III. 1. "O alergare de cai" - C. Negruzzi "Buchetiera de la Florenta" - Vasile Alecsandri Traducere din cartea lui D.A. Demidoff 2.Alegere din alte foi romanesti" 3."Critica" 4."Telegraful Daciei" Revistele care au continuat activitatea "Daciei literare":
|
- se stabileste ordinea in clasa; - asigurarea celor necesare desfasurarii lectiei; - notarea absentelor; - activitate frontala; - conversatia; - prezentare in powerpoint a principiilor estetice; - activitate frontala; -explicatia; - frontal; |
Evaluare prin aprecieri verbale Intarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate