Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE LA DIRIGENTIE
Data :
Profesir diriginte:
Scoala cu clasele I-VIII ARPASEL
Tema: Planificarea carierei
Subiectul: Planul meu de viata
Clasa:
Durata: 45 minute
Competente specifice: B.I.1. Formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere;
B.I.2. Dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu;
B.II.1. Stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei cariere;
B.II.2. Dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera;
B. II. 3. Formarea si dezvoltarea capacitatii decizionale;
C. I. 2. Armonizarea si exersarea propriului sistem de valori in acord cu cel social.
Obiective operationale: Elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea acestor decizii;
O2 - sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;
O3 - sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;
O4 - sa precizeze daca ar alege optiunea plecarii in strainatate, motivand aceasta alegere;
O5 - sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;
O6 - sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de performantele obtinute la invatatura sau de cunostinte si de bani.
Strategia didactica
● RESURSE PROCEDURALE: metode si procedee: conversatia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul.
forme de organizare: frontal, individual
● RESURSE MATERIALE: carti, reviste
BIBLIOGRAFIE:
Scenariu didactic
NR. CRT. |
ETAPELE LECTIEI |
OP. |
CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
|||
DOZARE |
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE |
||
1. |
Moment organizatoric (2 minute) |
∙ Se consemneaza absentele. ∙ Verifica existenta resurselor materiale. |
∙ Raspund la intrebari. ∙ Schimba amplasamentul bancilor sub forma de cadru deschis. ∙ Se deplaseaza pentru a forma grupe de lucru. |
conversatia |
frontal | ||
2. |
Motivarea elevilor: - sensibiliza- rea elevilor - captarea atentiei (3 minute) |
"Viata omului este pretioasa numai atunci cand urmareste un ideal" (Liviu Rebreanu) "Numai o data in a ta viata Stai cu norocul fata-n fata Prinde-l atuncea cu putere, Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare, Caci, daca-ti scapa din mana atunci, Cu orice putere nu-l mai aduci." (Mihai Eminescu) |
∙ Elevii citesc cu atentie textul si incearca o posibila caracterizare a notiunii de plan de viata. |
conversatia aprobarea dezaprobarea |
frontal individual | ||
3. |
Comunicarea obiectivelor lectiei (2 minute) |
∙ Se propune abordarea a doua aspecte de baza : - care ar fi planul de viitor privind cariera profesionala si cum s-a ajuns la luarea deciziilor? - considerati ca o cariera profesionala depinde numai de calitatile omului, de performantele lui sau si de alti factori? |
∙ Elevii asculta cu atentie si noteaza tema in caiete. |
individual | |||
4. |
Desfasurarea dezbaterii (20 minute) |
O1 O2 O3 O4 |
∙ Se pun in discutie termenii de cariera si plan de viata. ∙ Aveti un plan de viitor in ceea ce priveste cariera voastra profesionala? ∙ Cine v-a influentat in acest sens? ∙ Ce modele ati urmat? ∙ Aveti posibilitatea de a opta singuri in ceea ce priveste viitorul vostru? ∙ Va influenteaza parintii in alegerea viitorului? In ce sens? ∙ Se pune in discutie posesivitatea parintilor si libertatea copiilor in luarea deciziilor. ∙ Ce parere aveti despre valul de tineri care pleaca in strainatate pentru a se realiza? Considerati ca au dreptate sa ramana acolo? ∙Ati alege sa plecati in strainatate? Ce motivatie aveti? |
∙ Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse. ∙ Explica si exemplifica. planurile lor de viitor. ∙ Argumenteaza de ce nu s-au lasat influentati in luarea deciziilor asupra viitorului lor sau de ce s-au lasat influentati si de catre cine? ∙ Enumera persoanele alese ca modele de viata si dau exemple de calitati pe care acestea le au. ∙ Sunt stimulati sa se exprime daca au posibilitatea de a lua singuri decizii in privinta viitorului. ∙ Comenteaza rolul si importanta parintilor in luarea deciziilor. ∙ Sintetizeaza avantajele/ dezavantajele implicarii parintilor in orientarea lor viitoare. ∙ Exemplifica si motiveaza. ∙ Sunt stimulati sa se exprime pana unde ar trebui sa mearga libertatea copiilor si daca aceasta libertate submineaza autoritaea parintilor. ∙ Comenteazape baza fenomenului de migratie a tinerilor (exportul de "materie cenusie" si de forta de munca). ∙Motiveaza de ce/ de ce nu ar emigra. |
conversatia exemplul aprobarea dezaprobarea exemplul conversatia aprobarea dezaprobarea exemplul conversatia aprobarea dezaprobarea |
frontal individual frontal individual | |
5. |
Reaalizarea feedback-ului (10 minute) |
O6 |
∙ Considerati ca o cariera profesionala depinde de calitatile omului, de performantele lui, sau de cunostinte sau bani? |
∙ Comenteaza rolul si importanta anumitor factori in ascensiunea profesionala ∙ Exemplifica si argumenteaza. |
conversatia exemplul |
frontal individual | |
7. |
Concluzii (5 minute) |
O5 |
∙ Credeti ca peste 10 ani, cand ar trebui sa fiti
angajati intr-un serviciu, lucrurile vor fi altfel si va veti putea realiza
profesional asa cum doriti in |
∙ Exemplifica si comenteaza alegerea facuta. |
conversatia exemplul |
frontal individual | |
8. |
Anuntarea temei pentru ora urmatoare (3 minute) |
∙ Anunta tema: "Cum ma vad colegii." |
∙ Noteaza tema. |
frontal |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate