Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data: 30 octombrie 2008
Scoala: Colegiul National "Ioan Slavici" Satu Mare
Clasa:a IX a G
Obiectul: Educatie Plastica
Unitatea de invatare: Compozitia
Tema plastica:Compozitia figurativa deschisa
Subiectul: Marea
Mod de realizare:- Pictura( pata decorativa sau pata picturala)
Tipul lectiei: -de formare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei:-Exersarea priceperilor si deprinderilor de compunere a
unui spatiu plastic folosind elemente figurative;
Obiective operationale:
O1- sa deosebeasca diferite tipuri de compozitie-inchisa/deschisa-
statica/dinamica, identificandu-le pe imagini;
O2- sa explice termenul de "centru de interes", mentionand modurile
prin care acesta poate fi scos in evidenta (contraste);
O3- sa realizeze o compozitie figurativa cu subiectul "Marea", utilizand-
la alegere pete decorative sau picturale;
O5-sa analizeze obiectiv lucrarile proprii si pe cele ale colegilor, in
functie de urmatoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei
compozitii deschise, aspect estetic,utilizarea contrastului
in evidentierea centrelor de interes..etc
O6-sa utilizeze un limbaj artistic adecvat,conform nivelului de
varsta ,utilizand termini specifici artei ca: pata picturala, contrast
cromatic, centru de interes..etc
Strategia didactica-Mixta
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,dialogul, munca individuala;
Materiale si mijloace:pensule, acuarele, pahar cu apa, plansa model, al-
bume de arta
Evaluarea: Tipul de evaluare-formativa
Modul de evaluare ;-prin analiza raspunsurilor;
-prin observarea compor-
tamentului;
-prin analiza lucrarilor
Forma de organizare: frontala,individuala;
Durata: 50 de minute
Profesor: Florea Irina
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. |
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Op |
Metode |
Mijloace |
Captarea si orientarea atentiei |
Se va realiza cu ajutorul unor picturi celebre,compozitii figurative inchise si descise,realizate atat in pete picturale cat si in pete decorative; |
Urmaresc materialele propuse, identificandelementele de expresie cunoscute |
O6 |
Conversatia; dialogul |
Albume de arta |
|
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior |
Pe marginea imagini- lor, profesorul pune intrebari despre culori calde, reci,despre contraste si despre centrul de interes; |
Raspund la intrebari,identi-ficand elemen-tele precizate de profesor |
O O O2 |
Conver-satia, explica-tia, dialogul, analiza de lucrare |
Albume de arta, Lucrari ale ele-vilor din alti ani |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va anunta tema plastica si subiectul, precizandu-se cerin-tele legate de modul de reprezentare si de alegerea petei croma-tice |
Urmaresc cerintele |
Dialogul explica-tia | |||
Explicarea si demonstrarea procedeului de lucru |
Profesorul va demon-stra atat etapele de lu-cru,cat si modurile de obtinere a petelor picturale sau decora-tive. Se va insista asupra caracterului figurativ al lucrarii ,cat si a faptului ca, fiind o tema creativa, elevii vor trebui sa compuna spatiul plastic intr-un mod cat mai original. |
Sunt atenti la demonstrarea si explicarea procedeului de lucru. Tot acum ei pu intrebarile legate de aspectele pe care poate ca nu le-au inteles |
Demon-stratia Explica-tia |
Modelul profesorului, Culori, pensule, apa. |
||
Realizarea lucrarilor |
In timp ce elevii lucreaza, profesorul se plimba printre ei, ii ajuta,le explica individual, la nevoie intervine |
Lucreaza |
O |
Explica-tia, munca individu-ala, exerci-tiul |
Acuarela apa pensule.etc |
|
Evaluarea |
Pe tabla se va realiza o expozitie cu lucrarile elevilor, e -videntiindu-se cele mai reusite lucrari. |
Analizeaza impreuna cu colegii si profesorul lucrarile la nivel de clasa |
O O |
Conver-satia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate