Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
CLASA: a VI-a
PROFESOR:
DATA:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Fizica
SUBIECTUL LECTIEI: Masa - masura a inertiei
TIPUL LECTIEI: Mixta ( Transmitere si insusire de noi cunostinte; Formare de priceperi si deprinderi)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- Sa defineasca operatia de masurare a masei corpurilor
O2- Sa recunoasca instrumentul de masura pentru masa corpurilor
O3- Sa denumeasca partile componente ale balantei
O4- Sa explice procedeul de masurare a masei corpurilor
O5- Sa masoare masa diferitelor corpuri folosind balanta si trusa cu mase marcate
O6- Sa aplice notiunile studiate in rezolvarea de exercitii
SCOPUL LECTIEI: Dobandirea de priceperi si deprinderi pentru masurarea masei diferitelor corpuri
METODE SI PROCEDEE: Experimentul, descoperirea dirijata, explicatia, conversatia euristica, rezolvari de probleme.
MIJLOACE DE INVATAMANT: balanta, trusa cu mase marcate, corpuri
STRATEGII DIDACTICE: Explicatia, experimentul, conversatia euristica
NIVELUL GRUPULUI: Mediu
EVALUARE: Fixarea prin intrebari adresate intregii clase; rezolvarea unei fise de lucru
BIBLIOGRAFIE: Programa scolara, manualul scolar, pedagogie, metodica predarii fizicii, culegere de probleme.
ETAPELE LECTIEI:
Moment organizatoric- salutul, verificarea prezentei, notarea absentelor in catalog, pregatirea mijloacelor de invatamant.
Legatura cu lectiile anterioare- verificarea cunostintelor anterioare, descrierea obiectivelor, descrierea sarcinilor de invatare.
Comunicarea desfasurarii lectiei- formularea situatiei-problema, rezolvarea situatiei problema, dirijarea invatarii, evaluarea cunostintelor si competentelor noi ( exercitii din manual)
Fixarea cunostintelor- consolidarea, sistematizarea cunostintelor, corectarea greselilor, imbogatirea cunostintelor prin rezolvari de probleme.
Evenimente didactice si obiective |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Forme de organizare a invatarii |
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Modalitati de evaluare |
Momentul organizatoric 2' |
Noteaza absenteleVerifica materialelor necesare la lectie Verifica tema pentru acasa |
Se pregatesc pentru lectie |
Aprecieri verbale |
|||
Actualizarea cunostintelor insusite anterior |
Solicita elevii sa raspunda la intrebari din lectia anterioara. |
Raspund la intrebari. |
FrontalFrontal |
Conversatia dialogul |
Observarea sistematica Analiza raspunsurilor Aprecieri verbale |
|
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii O2 Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii O1 O3 O4 O5 O6 Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Imparte elevii in grupe de cate doi Defineste operatia de masurare a masei. Solicita elevii sa compuna o balanta cu piesele de pe masa de lucru si sa denumeasca partile componente. Verifica Explica procedeul de masurare a masei Solicita elevilor sa efectueze mai multe cantariri pentru corpuri diferite. |
Rezolva la sarcina de lucruNoteaza definitiaCu materialele avute la dispozitie compun o balanta. Se consulta. Un elev din grupa prezinta modul de lucru. Noteaza partile componente pe care le cunosc. Noteaza partile componente pe care nu au reusit sa le denumeasca . Fac masuratori pentru diverse corpuri. Compara rezultatele obtinute . Formuleaza concluzii. Prezinta concluziile si colegilor din celelalte grupe. |
FrontalPe grupeIndividualFrontalPe grupeIndividualFrontal |
descoperirea Descoperirea ExplicatiaExercitiul, observatiaDemonstratia cu ajutorul imaginii ConversatiaExperimentulConversatia, observatia |
balanta Parti compo-nente ale balantei schema balantei Balante, truse cu mase marcate, corpuri diferite Manual, tabla, creta |
Proba practica Proba practica ObservareaAprecieri verbale Observarea sistematica Proba practica Aprecieri verbale Proba practica Observarea sistematica Aprecieri verbale |
Evaluare |
Propune rezolvarea unui exercitiu din manualex. 17 pag 44 Noteaza elevii care s-au remarcat pe parcursul orei. |
Rezolva exercitiul |
Muncaindependenta Individual |
Exercitiulexplicatia Conversatia |
Manualul |
Proba scrisaObservarea sistematica Aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei |
Tema pentru acasa |
Ex pag 44 ex 16 , manual |
Noteaza tema pentru acasa |
Explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate