Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII Avrig
Propunatoare: Prof.
Data
Disciplina: Limba si literatura romana
Clasa: a VII-a A
Unitatea de invatare: Tipuri de descriere
Subiectul lectiei: Calin, file din poveste, de M.Eminescu- lectura aprofundata
Tipul lectii: de fixare a cunostintelor
Obiective de referinta
Sa asigure coerenta ideilor exprimate
Sa valorifice categoriile semantice invatate, in contexte diferite
Sa respecte normele morfosintactice in propozitii si in fraze
Sa recurga la elemente de afectivitate in comunicarea orala
Sa recunoasca procedeele de expresivitate in textul liric
Sa citeasca o varietate de texte literare, demonstrand intelegerea sensului acestora
Obiectiv general:cultivarea receptivitatii si a gustului pentru literatura
Obiective operationale
a)coginitiv-formative
O1-sa cunoasca structura si continutul textului;
O2-sa precizeze tema textului eminescian;
O3-sa identifice mijloacele artistice din text;
O4-sa explice sugestia mijloacelor artistice din text;
O5-sa precizeze trasaturile descrierii subiective identificate in textul suport;
O6-sa rezolve exercitiile propuse in vederea receptarii textului;
b)afective:-sa distinga farmecul atmosferei de basm;
Strategie didactica:
a) metode si procedee: conversatia euristica, invatarea prin descoperire, exercitiul, explicatia.
b) resurse educationale: proiectul didactic; Manualul pentru clasa a VII-a Editura Humanitas; postere, fise de citate
c) forme de organizare a activitatii: activitate frontala, pe perechi, individuala
d) loc de desfasurare si timp: sala de clasa, 50 de minute
e) bibliografie:
Limba romana, manual pentru clasa a-VII -a, Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Editura Humanitas,
- Metodica studierii limbii si literaturii romane, Ghid teoretico-aplicativ, Constantin Parfene, Editura Polirom, Iasi, 1999
- Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise Alina Pamfil, Editura Paralela 45, Bucuresti, 2003
- Poezii - Mihai Eminescu
Scenariu didactic:
I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie (elevii isi pregatesc manualele si caietele).
II. Reactualizarea cunostintelor si dirijarea noii invatari.
Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca tema, iar ceilalti urmarind pe propriile caiete si facand corecturile necesare.
III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor: profesorul scrie pe tabla titlul lectiei si distribuie elevilor cate o fisa cu obiectivele lectiei pe care elevii le citesc, tocmai in vederea urmaririi directe a acestora.
IV. Obtinerea performantei
Pe tabla se noteaza tema textului, pornind de la temele si motivele operei eminesciene, identificate in lectia anterioara.
Profesorul noteaza si invita elevii sa scrie pe cate o bulina colorata cele trei parti ale fragmentului din manual si, pornind de la acestea, sentimentele care se degaja din text.
Elevii identifica apoi cateva mijloacele artistice din cele trei parti ale fragmentului si care dau textului acea culoare specifica operelor eminesciene.
Profesorul dirijeaza atentia elevilor strict pe primul tablou si propune vizionarea unui scurt moment powerpoint pentru a realiza conexiuni intre imagine si cuvintele folosite in Calin, file din poveste.
Profesorul face lectura model a catorva secvente, apoi propune si elevilor lectura secventiala in vederea stimularii atentiei.
Prin intrebari problematizante se permite intelegerea corecta a mesajului eminescian.
Ce tipuri de imagini se intalnesc in aceasta secventa? Prin ce figuri de stil sunt realizate? Ce sugereaza acestea? Pe baza acestor intrebari se completeaza fisa de lucru: Tabelul imaginilor artistice.
VI. Asigurarea feed-back-ului
Dupa completarea fisei se extrag, prin intrebari, trasaturile descrierii subiective care se noteaza pe tabla si in caiete. (Cum apare natura descrisa in acest fragment?, Caror simturi se adreseaza poetul?, De ce instrumente se foloseste autorul in crearea atmosferei?, Ce cuvinte predomina in fragment?, Cum sunt propozitiile din punctul de vedere al alcatuirii? Ce urmareste poetul prin realizarea acestei descrieri a naturii?
Raspunsuri asteptate: Natura apare ca o plasmuire a imaginatiei autorului, altfel decat in realitate; poetul se adreseaza tuturor simturilor. In text autorul se foloseste de o intreaga paleta de figuri de stil si imagini artistice; predomina grupurile nominale (substantiv+adjectiv) si propozitiile dezvoltate. Prin descrierea naturii poetul urmareste sa trezeasca in sufletul cititorului anumite impresii si emotii.
VII. Asigurarea retentiei si transferului
Elevii vor primii ca tema pentru acasa realizarea unei descrieri subiective avand ca tema tablou nocturn.
Fisa de lucru
Tabelul imaginilor artistice
Partea a VIII-a a poemului Calin (file din poveste) de Mihai Eminescu
Secventa I, descrierea naturii
Tipul imaginilor |
Exemple din text |
Figuri de stil |
Sugestii |
Imagini vizuale |
| ||
Inagini auditive | |||
Imagini motorii | |||
Imagini olfactive |
Tema textului .
Partea a VIII-a a poemului: Calin (file din poveste) |
Secventa I |
Secventa II |
Secventa III |
Sentiment dominant |
Imagini: |
Sentiment dominant |
Imagini: |
Imagini: |
Sentiment dominant |
Imagini: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate