Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA: I C
OBIECTUL: EDUCATIE PENTRU SANATATE ( disciplina optionala )
UNITATEA DE INVATARE: Igiena Personala
SUBIECTUL: Igiena cavitatii bucale
TIPUL LECTIEI: dobandire de cunostinte
SCOPUL: Dinti pentru un zambet frumos
OBIECTIVE DE REFERINTA
2.1.- sa recunoasca comportamentele sanatoase si de risc;
2.3. - sa aplice corect normele igienico-sanitare;
2.6. - sa manifeste interes pentru aprecierea calitatii produselor, a proceselor, aspectelor mediului inconjurator
2.4. - sa identifice rolul activitatii fizice si a odihnei in mentinerea sanatatii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Q1-sa denumeasca si sa recunoasca tipurile de dinti care compun dentitia;
Q2-sa descrie functiile dintilor si sa exemplifice folosirea lor corecta;
Q3-sa exemplifice comportamente corecte si gresite care mentin sau distrug dintii;
Q4-sa selecteze imagini si sa denumeasca alimentele care favorizeaza dezvoltarea dentitiei sanatoase;
Q5-sa cunoasca si sa respecte reguli de igiena orala;
Q6-sa exerseze modul de spalare corecta a dintilor si utilizarea altor substante dezinfectante folosite in igiena orala.
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia,ciorchinele, munca independenta, bulgarele de zapada, demonstratia, munca in echipe, problematizarea
MIJLOACE DE INVATAMANT: fise, coli, marker, taieturi din ziare, reviste, lipici, carton, postere, foarfeca,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in echipe
BIBLIOGRAFIE:
Pliante stomatologice
G.Airieni, C. Sima-Educatie pentru sanatate,Ed. Corint
Brosura pentru profesori -Promovarea sanatatii orale, OMS
MOMENTELE LECTIEI |
TIMP |
OB. OP. |
DESFASURAREA ACTIVITATII (activitatea invatatorului) |
activitatea elevilor |
MET SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
I. Moment organizatoric |
Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei. |
-se pregatesc cu cele necesare orei | ||||
II. Captarea atentiei |
Ne vom juca "Bulgarele de zapada", pentru antrenare, |
Spun cuvintele care le trec prin minte in momentul in care prind bulgarele. |
Bulgarele de zapada Conversatia |
Activitate frontala |
||
III. Anuntarea scopului si a obiectivelor |
Astazi vom discuta despre cum putem sa avem "dinti sanatosi si un zambet frumos" si cum ne spalam corect pe dinti. |
-asculta | ||||
IV. Pezentarea noului continut |
O1 |
Voi ati invatat si la gradinita despre dinti, mai mult chiar am discutat noi despre sanatatea dintilor. Acum ne reintoarcem putin la aceasta tema pentru ca ati invatat sa scrieti si chiar sa cititi, astfel putem acorda o ora speciala DINTILOR nostri, afland lucruri noi si interesante. In ora de azi o sa va vorbesc despre -partile componente ale unui dinte -tipurile de dinti -carii -alimente sanatoase si daunatoare dintilor -periajul corect al dintilor In plus am si o surpriza pentru voi , si anume : d-na doctor stomatolog va veni sa ne vorbeasca despre dintisori si sa ne invete ceea ce nu stim despre ei, in special despre cum trebuie sa ne spalam corect pe dinti. |
-asculta |
Conversatia Explicatia |
Activitate frontala Activitate frontala |
|
V. Dirijarea invatarii |
O3 O1 O2 O2 O2 O3 O5 O6 O3 O3 O4 |
Aplic metoda ciorchinelui pentru a descoperi cat mai multe cuvinte care au legatura cu dintii. -Ati fost la un cabinet stomatologic? -Din ce cauza ati facut vizite medicului stomatolog? -Care a fost cauza problemelor voastre si cum se numeste boala dintilor? Mie mi se pare normal sa mergeti la stomatolog pentru ca la varsta voastra dintii se schimba. -Cum se numesc dintii pe care-i schimbati, voi? -Care sunt partile componente ale unui dinte? (le prezint copiilor plansa nr 1) Vedeti un dinte seamana cu un copac, are radacina si coroana. Iata cum arata un dinte in interior, este mult mai complex.(plansa nr.2) Hai sa descoperim impreuna cum se numesc aceste parti componente. In cateva cuvinte va explic fiecare parte componenta: *coroana-partea dintelui situata deasupra gingiei, care formeaya suprafata de muscare *radacina-este situata in interiorul osului *smaltul-invelisul extern al coroanei *dentina-formeaza cea mai mare parte a dintelui *pulpa-contine nervii si vasele de sange ale dintelui -Cum se numesc dintii?Stie cineva? Daca nu va spun eu, ei sunt de mai multe feluri. Si pentru a ma putea urmari iar voi sa retineti o sa va dau la fiecare cate o fisa pe care o vom completa impreuna(nr 3): *Dintii din fata sunt subtiri si ascutiti, ei se numesc incisivi si taie mancarea;(4+4) *dintii de langa incisivi au varf ascutit, se numesc canini, acestia rup alimentele; *dintii din spate sunt mai putin ascutiti, se numesc molari, si mesteca mancarea(4+4) In concluzie , voi aveti 20 de dinti, un adult are 32. Bine am aflat din ce sunt alcatuiti dintii, cate tipuri de dinti avem. si totusi ei ne dor la un moment dat, apare caria -De ce apare caria ? Din cauza cui? -Corect, dar si daca mancam multe dulciuri putem evita caria , cum? -De cate ori trebuie sa ne spalam pe dinti? -Ce anume folosim pentru spalatul dintilor? - Cine imi spune care este modalitate cea mai corecta de spalare pe dintisori?(plansa nr4, color). Acum o las pe d-na doctor sa va invete cum trebuie sa va spalati dintisorii pentru a fi curati si sanatosi. -Bine am stabilt cum sa ne spalam corect pe dinti, dar dupa cum ati spus caria este provocata de unele alimente.Care sunt alimentele care dauneaza dintilor? -Care sunt alimentele care sunt bune pentru dinti? -Bine, dar putem manca dulciuri?Cu ce conditie -De ce nu este voie sa zdrobim alimentele foarte tari?(nuci, alune, bomboane) . -Veti primi la fiecare masuta cate o plansa,(nr.5) unii au un dinte fericit, sanatos, iar altii unul trist, cariat, bolnav.veti lipi pe imaginea voastra alimentele potrivite imaginii, adica, cei care aveti dintele sanatos-alimentele sanatoase, iar cei cu dintele bolnav-alimentele care duc la formarea cariei.(folosind alimentele decupate si colorate la ora de abilitati practice). Dupa ce au terminat de lucrat, propun ca fiecare echipa sa treaca pe la celelalte, sa arunce cate-o privire, sa evalueze munca colegilor dupa care le voi afisa la panou, si apreciez lucrarile elevilor. |
-spun cuvintele care le trec prin minte -da -am avut probleme cu dintii -cariedin cauza ca nu i-am ingrijit suficient. -de lapte -coroana si radacina -coroana, smalt, dentina, pulpa, radacina -asculta -asculta -sunt atenti -competeaza fisele -caria apare din cauza ca mancam multe dulciuri -spalandu-ne pe dinti -de doua ori pe zi -Periuta si pasta de dinti -de sus in jos, si lateral, interior si exterior -ciocolata, bomboanele, prajiturile etc -lactatele, fructele, legumele etc -sa ne spalam pe dinti - Stricam smaltul,dintele se imbolnaveste. -lucreaza in echipe de cate doi -lipesc -verifica si evalueaza munca colegilor |
Ciorchinele Conversatia Conversatia Explicatia Demonstratia Explicatia Conversatia Exercitiul Problematizarea Conversatia Demonstratia Explicatia Munca in echipa Problematizarea Turul galeriei |
Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate in perechi Activitate frontala |
|
VI. Feedback |
Acum ca ati terminat , recapitulam ce am invatat azicare sunt partile componente ale unui dinte? De cate tipuri sunt dintii nostrii?Ce provoaca imbolnavirea dintilor? Cum se numeste boala dintilor?Cum putem evita formarea cariilor?Ce folosim pentru curatirea dintilor? |
-raspund la intrebari |
Conversatia |
Activitate frontala |
||
VII. Verificarea si aplicarea rezultatelor |
Inainte de a incheia lectia noastra, va voi impartii alte fise, dar de data asta sunt fise matematice pe care va rog sa le calculati, folosind in locul socotitoarei pastele de dinti desenate.(nr 6) *Anunt calificativele obtinute de fiecare elev |
-Rezolva fisele |
Munca independenta |
Activitate independenta |
||
VIII Tema pentru acasa si explicarea ei |
Pentru ora viitoare aveti de completat urmatoarea fisa dentala, unde cu ajutorul oglinzii veti descoperi numarul dintilor pe care-i aveti din fiecare tip.(nr 7). |
Primesc fisele |
Explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate