Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE LECTIE CLASA : a IV-a Educatie fizica - Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta


DE LECTIE CLASA : a IV-a Educatie fizica - Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta


PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I- VIII Dragalina

INVATATOR:

CLASA : a IV-a D

DATA : 29.05.2009

OBIECTUL : Educatie fizica

EFECTIV : 15 elevi ( 5 fete si 10 baieti)

LOC DE DESFASURARE: sala de sport

TEME : 1. Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta



2. Viteza de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali, in actiuni motrice complexe

TIPUL LECTIEI: intensiv.

SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener )

2.-exersarea vitezei de reactie si de executie la stimuli auditivi si vizuali.

OBIECTIVE DE REFERINTA : 2.2.sa execute un complex de dezvoltare fizica cu obiecte specifice;

2.3.sa execute corect miscarile comandate/ solicitate in ritm sustinut, impus prin semnale vizuale, auditive;

3.1.sa-si perfectioneze deprinderile motrice utilitar- aplicative ;

3.3.sa-si perfectioneze procedeele tehnice de baza ale probelor si ramurilor de sport pentru a le aplica;

5.2.sa adopte un comportament adecvat in relatiile cu partenerii si adversarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului ;

-sa aplice in intreceri deprinderile motrice corect insusite ( aruncare - prindere ) specifice ramurilor de sport predate ;

-sa-si perfectioneze viteza de reactie si de executie, la stimuli auditivi si vizuali, in actiuni motrice complexe;

-sa execute cu rapiditate si corectitudine actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale si auditive;

-sa manifeste corectitudine in desfasurarea competitiilor, in relatie cu partenerii si cu adversarii; dorinta de perfectionare si de auto depasire;

sa respecte deliberat regulile jocului stabilite in desfasurarea intrecerilor ;

METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, exercitiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.

MATERIALE FOLOSITE: stegulete, greutati, obstacole, fluier.

DURATA 50 minute.

DESFASURAREA LECTIEI

NR.

CRT.

VERIGI

(ETAPELE LECTIEI)

SI DURATA

CONTINUT

-MIJLOACE DE REALIZARE-

DOZARE

FORMATII

DE

LUCRU

INDICATII

METODICE

EVALUARE

Organizarea colectivului de elevi

(3 minute)

-alinierea;

-raportul;

-salutul;

-controlul echipamentului si verificarea starii de sanatate;

-anuntarea temelor si a obiectivelor;

-exercitii de intoarceri de pe loc la stanga si la dreapta.

-in linie pe un rand

-"Drepti!"

-"La stan-ga!"

-"La dreap-ta!"

-Receptivitatea si interesul elevilor.

-Raspunsul adecvat la comenzi.

Pregatirea organismului pentru efort

(5 minute)

a). Mers si variante de mers:

-mers normal;

-mers pe varfuri cu bratele intinse sus;

-mers pe calcaie cu bratele incrucisate la spate;

-mers ghemuit cu palmele pe genunchi;

-mers cu miscari de relaxare;

b). Alergare si variante de alergare:

-alergare usoara;

-alergare de viteza;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pendularea gambei inapoi;

-alergare cu schimbare de directie;

-alergare cu pas adaugat;

-exercitii de respiratie;

-mers in cadenta si formarea coloanei de gimnastica.

a). 2 min.

b).2 min.

1 min.

-in coloana cate unul

-in coloana cate unul

-in coloana cate trei

-"Cu stangul inainte, MARS!"

-"Nu tropaiti! Spatele drept! Misca bratele!"

-"Sus bratele!"

-"Indreapta spatele!"

-"Genunchii apropiati! Palmele se sprijina pe genunchi!"

-"Trageti aerul pe nas si il dati afara pe gura! La un pas inspiram, la urmatorul expiram!"

-"Nu tropaiti! Pastreaza distanta!"

-"Sus genunchii! Misca bratele! Gura inchisa!"

-"Calcaiele la sezuta! Gura inchisa!"

-"Din alergare usoara, la semnalul fluierului schimbam directia de alergare. Ultimul devine primul!"

-"Misca bratele! Pastreaza distanta!"

*Variantele de alergare se alterneaza cu mersul normal.

-"Trageti aerul pe nas si il dati afara pe gura! La un pas inspiram, la urmatorul expiram!"

-"Mentine cadenta! Spatele drept! Nu tropaiti!

-"Prin centru, cate trei, MARS!"

-"Atentie! Stai!"

*Se ia distanta in lungime si in adancime.

*Intoarceri pe lungimea coloanei de gimnastica pentru formarea formatiei de lucru 3 x 5.

-Corectitudinea executiei variantelor de mers si de alergare.

-Observarea sistematica.

-Frecventa de executie a miscarilor.

-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu miscarea bratelor si pasirea picioarelor.

-Aprecieri individuale si colective.

-Raspunsul adecvat la comenzi.

-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu miscarea bratelor si pasirea picioarelor.

-Incadrarea in ritmul impus. Amplitudinea miscarii bratelor si oprirea la comanda.

Influentarea selectiva a aparatului locomotor

(8 minute)

Complex de exercitii cu stegulete:

I : P.I. -stand departat, cu cate un stegulet in fiecare mana:

T - aplecarea capului spre stanga;

T -revenire la P.I.;

T -aplecarea capului spre dreapta;

T -revenire la P.I.;

T -aplecarea capului inapoi;

T -revenire la P.I.;

T -aplecarea capului inainte;

T -revenire la P.I.

II: P.I. -stand , cu cate un stegulet in fiecare mana:

T -ridicarea bratelor spre inainte sus, ridicare pe varfuri;

T -bratele sus, revenire pe toata talpa;

T - repetare T1

T -revenire la P.I.

T -T = T - T

III: P.I.- prin saritura apropiem picioarele , steagurile in maini pe langa corp:

T - ducerea piciorului stang in lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ;

T - ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ;

T -coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului

T -revenirea la pozitia initiala

T5 - ducerea picioruli drept lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ;

T6- ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ;

T7- coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului ;

T8 - revenirea la pozitia initiala ;

IV: - Stand cu bratele indoite la piept , steguletele in maini

T1 - T2 - doua arcuiri inapoi cu bratele indoite

T3 - T4 - doua arcuiri inapoi cu bratele intinse lateral

T5 - T6 - doua arcuiri cu bratul stang intins in sus, iar bratul drept in jos

T7 - T8 - doua arcuiri cu bratul drept intins in sus, iar bratul stang in jos

V: P.I. -stand , cu cate un stegulet in fiecare mana:

T -ducerea bratului drept inainte, a bratului stang lateral;

T -T -rasucire spre stanga, bratele lateral;

T -revenire , steagurile jos;

T -T (ducerea bratului stang inainte, dreptul -lateral) = T -T

VI: P.I. -stand , cu cate un stegulet in fiecare mana:

T -ducerea bratelor in fata;

T2-aplecare in fata cu atingerea varfurilor picioarelor;

T3- ridicarea bratelor la nivelul umerilor in fata

T4 - revenirea la pozitai initiala

VII: P.I.- stand , cu cate un stegulet in fiecare mana:

T -T -sarituri cu picioarele departat in lateral si apropierea lor cu balansarea steagurilor prin lateral sus-jos;

T -inspiratia-steagurile sus;

T -expiratie-steagurile jos.

-desfasurarea coloanei de gimnastica si depunerea obiectelor portative.

3x 8t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

-in coloana cate cinci

-"Prin saritura, departat, LUAT!"

*Tempoul de executie este lent.

-"Prin saritura, picioarele apropiate, LUAT!"

-"Privirea inainte! Bratele intinse! Varful apasat!"

*Contactul cu solul pe toata talpa.

-"Prin saritura, departat, LUAT!"

-"Prin saritura, picioarele apropiate, LUAT!"

- " Spatele drept "

- " Palmele fata-n fata ! "

-"Fara zgomot! Gura inchisa "

- "Varfurile steguletelor ating varful picioarelor !"

-Corectitudinea executiilor.

-Localizarea miscarii la nivelul articulatiei, cap-gat, amplitudinea miscarii.

-Coordonarea miscarilor la intregul colectiv si echilibrul.

-Observarea sistematica.

-Aprecieri individuale si colective.

-Coordonarea miscarilor la intregul colectiv.

-Situarea segmentelor in planurile indicate, amplitudinea miscarii.

-Localizarea miscarii la nivelul taliei, situarea segmentelor in planurile indicate.

-Desprindere inalta, elastica, miscarile bratelor.

-Amplitudinea actului respirator.

Realizarea temelor

(20 minute)

Tema nr.1: joc : " Mingea la capitan "

- copii sunt impartiti in doua echipe asezate pe siruri . La cativa metri inaintea lor se plaseaza cate un copil - capitanul - cu fata spre jucatori . La comanda de incepere , capitanul arunca mingea primului jucator din sir , acesta o prinde si o arunca inapoi la capitan , apoi se aseaza ghemuit . Capitanul arunca mingea urmatorului     s.a.m.d.

Tema nr.2. : aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener ) ;

Joc : "Mingea la perete "

- in fata peretelui la 3-4 metri se traseaza o linie de aruncare pentru fiecare echipa .

Jocul incepe la semnal , primii elevi din fiecare echipa arunca mingea in perete in asa fel ca acesta sa ricoseze inpoi peste linia de aruncare . Al doilea elev o urmareste , o prinde si procedeaza la fel pana cand arunca si prind toti elevi .

Stafta : Intreg colectivul de elevi este impartit in echipe de cate 7 elevi , asezati in sir cate unul in fata liniilor de aruncare ;

Jocul incepe la semnal : - primii elevi din fiecare echipa trece prin jaloane , arunca mingea in perete , apoi se intoarce si o preda urmatorului elev din echipa .

- 2 ori ;

- 2 ori ;

- 2 ori ;

-coloana cate unul

-coloana cate unul

-in coloana cate unul

*Se explica elevilor tehnicile de executie, cu demonstratie, pentru fiecare etapa

-Corectitudinea si respectarea regulilor

-Respectarea tehnicii de executie.

-Raspuns prompt la comenzi, viteza de reactie si de executie.

Dezvoltarea calitatilor motrice de baza

(7 minute)

Joc dinamic : "Cursa pe numere"

Clasa este impartita pe doua siruri paralele la intervale de doua lungimi de brat unul de celalalt. Componentii echipelor vor fi numerotati de la 1 la 7. La semnalul: " Avem cursa pentru numarul.", numarul strigat din fiecare echipa iese prin dreapta sirului, ocolindu-l apoi pe ultimul si se intorc la locul lor, reluandu-si pozitia initiala. Jucatorul care ajunge primul va acumula un punct pentru echipa lui. Castiga echipa care a strans cele mai multe puncte.

-de trei ori pentru fiecare numar

-in coloana cate doi

-Se explica, cu demonstratie regulile jocului.

-"Avem cursa pentru numarul.!"

-Pastrarea intervalului.

-Respectare regulilor jocului.

-Alergare corecta, promptitudinea raspunsului la semnal.

Revenirea organismului dupa efort(reducerea marilor functiuni)

(4 minute)

-mers cu miscari de relaxare a membrelor inferioare si superioare;

-alergare usoara;

-mers cu exercitii de respiratie;

-2-3 ture de teren

-in coloana cate unul

-"Inspira pe nas! Expira pe gura!"

-"Scutura bratele!"

-Testarea capacitatii de revenire a elevilor.

Aprecieri si recomandari

(3 minute)

-aprecieri asupra desfasurarii orei;

-evidentieri pozitive si deficiente;

-recomandari pentru elevii care nu executa corect;

-aprecieri asupra comportamentului elevilor;

-alinierea, salutul si parasirea terenului de sport in mod disciplinat.

-in linie pe un rand

-in coloana cate unul





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate