Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data:
Clasa : a x- a (manual alternativ)
Obiectul : Literatura romana
Subiectul: Nicolae Filimon - prozator realist obiectiv
Tipul lectiei: Lectie de recapitulare si sistematizare a cunostintelor despre opera lui Nicolae Filimon
Scopul lectiei: Repetarea ,sistematizarea si integrarea cunostintelor despre romanul lui Nicolae Filimon in contextul peisajului literaturii postpasoptiste.
Obiective operationale:
a) Cognitive : La sfarsitul operei ,elevii vor fi capabili:
O1---sa mentioneze operele scrise de Nicolae Filimon
O2---sa precizeze tema romanului ,, Ciocoii vechi si noi
O3---sa identifice elementele de tehnica de compozitie intalnite in roman
O4---sa prezinte subiectul operei
O5---sa identifice personajele participante la actiune in roman
O6---sa incadreze personajele pe serii tipologice
O7---sa evidentieze trasaturile de caracter ale personajelor principale
O8---sa cunoasca mijloacele caracterizarii
O9---sa releve particularitatile artistice specifice operei lui Nicolae Filimon
b) Afective: Elevii isi vor dezvolta:
----memoria si gandirea
----capacitatea creatoare
Resurse educationale:
a)Continut:
Nicolae Filimon este, mai ales, un deschizator de drumuri, afirmandu-se in comentariul critic al spectacolului teatral-muzical, in culegerile de proza populara, in incercarea de a defini etnopsihologic basmul, in nuvela romantica, in nuvela prorealista de tonalitate satirica, in memorialul de calatorie sau in romanul social. Toate acestea constituie un punct de referinta pentru oricine si-ar dori sa cunoasca si sa reconstituie epoca respectiva din punctul de vedere al istoriei culturale, al mentalitatii timpului sau al progresului creatiei noastre literare in conformitate cu progresul societatii.
Romanul ,, Ciocoii vechi si noi." descrie situatia socio-financiara a celor doua principate romane in timpul domniilor fanariote. Regim politic impus, caruia apoi i-a urmat perioada Regulamentara, fanariotismul a secat tara de resurse si i-a exilat sau i-a omorat pe marii patrioti, promovandu-i pe tradatori si implicit pe parveniti. Coruptia, falsul patriotism, mimarea unei ascendente nobile, favoritismul, imbogatirea prin frauda si spolierea celor saraci, imoralitatea, si politicianismul i-au oferit prozatorului o variata colectie de vicii omenesti.
« Ciocoii vechi si noi. », este un roman cu caracter realist dominant si constituie un pas important spre iesirea din sfera imitatiei in domeniul literaturii.
Romanul continua si dezvolta critica din "Nenorocirile unui slujnicar." , fara a se indeparta de procedeele romantice.
N. Filimon isi propune sa contureze artistic o anumita categorie sociala caracteristica secolului al XIX-lea, tipul ciocoiului, definit in , « Dedicatie » si « Prolog ».
Compozitia: Romanul este alcatuit din treizeci si doua de capitole cu titluri sugestive care contureaza portretul moral al ciocoiului.
Scriitorul isi propune sa urmareasca ciocoiul ,,in deosebitele faze prin care el a trecut, de la ciocoiul cu anteriu si cu calamari la brau al timpilor fanariotici, pana la ciocoiul cu frac si cu manusi albe din zilele noastre." Filimon realizeaza doar ciocoiul din prima faza, al "timpilor fanariotici", pe fundalul Bucurestiului aflat la finele epocii feudale si de avant a burgeziei. Este un roman citadin, intaiul nostru ,,romant original", o cronica a moravurilor din vremea lui Caragea si pana la Grigore Ghica.
Dialogul, monologul interior, introspectia, relatia cu celelalte personaje, comportament, onomastica
Sobrietatea, conciziunea, claritatea sunt atributele stilului specific operei lui Nicolae Filimon . Limbajul este marcat evident de echilibrul dintre compartimentele vocabularului.
Imagini cu valoare de simbol - pedepsirea taranilor incapabili sa plateasca birurile, alungarea lui Ghinea Paturica de la casa fiului sau
Simboluri: blestemul parintesc.
Autorul foloseste putine procedee artistice.
b) Elevii : clasa este formata din elevi cu ritmuri de invatare apropiate.
Stategii didactice
v Metode si procedee de instruire: conversatia, lucrul cu manualul, exercitiul creator
v Mijloace de invatamant : retroproiectorul, tabla
v Materiale didactice: manualul, operele literare, planse cu planul recapitularii, fise
Evaluare : orala (pe tot parcursul operei)
scrisa (pe baza fiselor de lucru)
Se vor retine ca obiectivele minimale (ce vor fi realizate de toti elevii) 01, 02, 04, 05, 06, celelalte sunt considerate obiective maximale si se adreseaza elevilor cu un ritm de invatare foarte bun, urmand ca ulterior sa fie indeplinite de toti elevii clasei.
Scenariul didactic
Evenimentele instruirii |
Activitatea elevilor si a profesorului |
1. Organizarea colectivului de elevi. Captarea atentiei |
Profesorul face prezenta clasei, asigura climatul de lucru. Profesorul incita curiozitatea elevilor, precizand ca Nicolae Filimon este ctitorul romanului |
romanesc si impreuna, de-a lungul mai multor ore, elevii vor trebui sa descopere argumentele care sa sustina aceasta afirmatie. |
|
2. Anuntarea obiectivelor capitolului pe secvente. |
Profesorul enunta obiectivele lectiei si scopul, conform proiectului. Astazi vom incepe studiul romanului "Ciocoii vechi si noi ' de Nicolae Filimon, referindu-se la caracterul realist al acestuia |
3. Reactualizarea cunostintelor prin conversatie frontala, explicatie. Care sunt primele incercari literare ale scriitorului ? In ce consta conflictul din nuvela "Nenorocirile unui slujnicar. ? Exista vreo legatura intre nuvelele acestea si romanul "Ciocoii vechi si noi."? Incadrati romanul "Ciocoii vechi si noi." in literatura romaneasca. |
Elevii sunt atenti la intrebarile puse de profesor si raspund prompt. Elevii vor observa ca activitatea de cronicar dramatic si muzical, culegerea si prelucrarea de basme populare sau scrierea unor nuvele romantice si realiste de catre Nicolae Filimon preceda sau apar concomitent cu creatia romanesca de anvergura a prozatorului postpasoptist, ca se creeaza punti de legatura intre nuvele si roman, cel din urma valorificand idei si tipologii din nuvele. Primele productii literare ale lui Nicolae Filimon pot fi considerate exercitii in vederea elaborarii primului roman romanesc autentic. Ajutati de profesor, elevii vor mentiona ca nuvelele "Friederich Staaps si "Mateo Cipriani ', infatiseaza aspecte dramatice din viata unor personaje pasionale , in timp ce in ,,Nenorocirile unui slujnicar. Nicolae Filimon face un pas important in directia desprinderii de cliseele romantice si a crearii unei opere realiste, pregatind in aceasta privinta, romanul "Ciocoii vechi si noi." Activitatea de cronicar muzical si dramatic (1857- ) il va ajuta sa redacteze ceea ce inseamna document de epoca in capitolele de mai tarziu ale romanului "Ciocoii vechi si noi": "Muzica si coregrafia in timpul lui Caragea"; "Teatrul in Tara Romaneasca" si "Italiana in Algir". In - "Revista Carpatilor" publica nuvela "Nenorocirile unui slujnicar sau Gentilomii de mahala" : "(.) autodidactul Filimon agonisise o cultura laudabila si mai intinsa decat s-ar parea la intaia vedere, priincioasa a intari sensibilitatea si inteligenta creatoare. Cunoscator al marilor realisti, mai ales din campul dramei si comediei, al privelistilor si al popoarelor din Europa de mijloc, colindator de muzee de arta, muzicant si muzicolog experimentat, arhivist excelent, prin mana caruia au trecut numeroase documente istorice, el are toate mijloacele de a studia realist omul" (G. Calinescu); "Dupa toate semnele, ideea de a face un roman despre "ciocoii vechi si noi" intr-o paralela cronologica, i-a venit lui N. Filimon scriind un aspect din viata ciocoilor noi. "Nenorocirile unui slujnicar" este de fapt un episod dintr-o fresca asupra ciocoilor contemporani cu scriitorul, iar Mitica Ramatorian un avatar al lui Dinu Paturica" (G. Calinescu). Prin conversatie frontala, profesorul le cere sa-si aminteasca subiectul nuvelei "Nenorocirile unui slujnicar.' pentru a putea preciza natura conflictului operei. Elevii vor preciza ca in aceasta opera, Nicolae Filimon nu abordeaza desavarsit regulile speciei literare nuvela, conferindu-i statutul de "compozitie literara", ca nu atinge perfectiunea, ca intriga are aspect burlesc, ca personajele nu sunt portretizate prin reflectarea actiunilor lor, ci doar de catre autor, portret uneori dictat de un ton vehement polemic. Totusi, in nuvela exista bine surprinse unele siluete si aspecte din viata societatii romanesti in epoca Unirii, care anunta lumea lui Caragiale. Elevii vor raspunde la intrebarea profesorului afirmativ. Romanul recreeaza epoca fanariota , in faza ei de degradare, suprapunand decrepitudinii inconstiente a unora parvenitismul cinic al altora, ii oferea cea mai diversificata si autentica tipologie sociala, morala, psihologica. Critic al societatii romanesti intr-o epoca de transformari structurale, Filimon a imbratisat cu privirea lui patrunzatoare prima jumatate din veacul in care poporul roman intra in perioada moderna a istoriei sale. Intre momentul in care apar pe scena istoriei Dinu Paturica si, respectiv, Mitica Ramatorian e o distanta de patru decenii. Dar amandoi sunt reprezentantii tipici ai noii clase in ascensiune. Un asemenea proces de devenire istorica a unei clase sociale implica o infinitate de aspecte economice, politice, morale. Balzac le-a recreat fara a le fi epuizat, in zeci de volume. Filimon, in cu totul alte conditii culturale, avand in urma lui doar o firava traditie realista, n-a putut cuprinde in nuvela si in romanul lui decat cateva momente si cateva tipuri din aceasta infinitate. Elevii se vor gandi si vor sistematiza cunostintele pentru a rezolva sarcina data de profesor. Ei vor observa ca romanul romanesc studiat va deschide drumul prozei romanesti de amploare, inregistrand momente importante . Prin 'Ciocoii vechi si noi sau Ce naste din pisica soarici mananca', cel dintai roman izbutit, Filimon devine, in literatura noastra, intemeietorul acestui gen al prozei. Romanul, publicat in volum in 1863, are un caracter realist dominant, si constituie un pas important spre iesirea din sfera imitatiei. Elevii ajung la portretul lui Dinu Paturica care se contureaza in cursul naratiunii, intr-o maniera realist-balzaciana. Trasaturile sale fizionomice dezvaluie aspecte intime, gesturile, mimica, vestimentatia, interioarele vorbesc despre starea sociala, nivelul economic si cultural al individului. Sub aspectul deplorabil al tanarului, descris inca din capitolul I, se ascunde o forta puternica, dominata de arivism, de setea de a parveni. Fizionomia prezentata "cu nasul drept si cu varful cam ridicat in sus' este pentru cititor indiciul sigur al unei trasaturi morale de esenta, ce defineste eroul. Antipatia scriitorului este evidenta: inca de la inceput Paturica este prezentat ca viclean, ambitios si mandru. Portretul moral se va adanci si se va imbogati cu alte trasaturi, pe masura ce va urca treapta cu treapta pe drumul ascensiunii si apoi al decaderii. Lucrarea de fata este primul nostru roman tipologic, infatisand eroi complecsi, tipuri pe care memoria cititoru- lui le retine ca pe niste fiinte vii, autentice. Desigur, cel mai reusit dintre aceste personaje este Dinu Paturica, de- venit un prototip, un model in literatura romana. |
4. Dirijarea invatarii. Prezentarea noului continut. Prin expunerea de catre profesor, se fac aprecieri asupra genezei romanului, climatului literar al anului Deoarece elevii au avut ca sarcina anterioara lectura romanului sunt angajati in dezbaterea subiectului romanului prin conversatie frontala, explicatie, lectura selectiva Structura si compozitia romanului Precizati locul si timpul Ce concluzie se desprinde din analiza structurii actiunii? In ce ipostaza se dezvaluie personajele ? Selectati scene din roman. Aprecierea asupra performantei |
Profesorul alcatuieste pe tabla o schema. Precizeaza de asemenea, ca la baza romanului stau propriile documente arhivistice despre epoca, Profesorul reaminteste elevilor ca fiind cercetator pasionat al arhivelor si al documentelor epocii, Filimon nu ezita, pentru a intari veridicitatea "scenelor", sa transcrie direct, de obicei in nota, documentul nud, cu indicarea stiintifica a sursei, lasand la o parte antiteza si impletirea descriptiei minutioase si exacte cu tablouri romantice, autorul se simte obligat sa-si afirme mereu prezenta, intervenind cu explicatii, comentand sau comunicand sentinte moralizatoare: In peisajul literar postpasoptist scriitorul inaugureaza un nou gen de creatie, ca si Balzac in literatura franceza, facand loc realismului intr-o epoca de un efervescent romantism. Prin lectura selectiva si folosind conversatia este fixata compozitia operei : Romanul are o constructie stransa, geometrica, fiind alcatuit dintr-o 'Dedicatie' si un 'Prolog' ce preced cele 32 de capitole cu titluri sugestive, iar in final un 'Epilog'. Scriitorul isi propusese ca romanul sau sa aiba doua parti in care, potrivit titlului, sa prezinte pe ciocoii vechi ('cu anteriu si cu calimari la brau'), din timpurile fanariote, si pe ciocoii noi ('cu frac si cu manusi albe') din zilele sale. Prima parte a romanului (pe care a reusit sa o realizeze) surprinde procesul parvenirii, intr-o opera in care realitatile social-politice apar prezentate exact. Autorul utilizeaza metoda specific romantica, aducand in fata cititorului doua grupe de personaje, intr-o simetrie perfecta. Astfel, din grupa personajelor negative fac parte: Dinu Paturica, Chera Duduca, Andronache Tuzluc, Domnul Caragea, Chir Costea Chiorul, carora le corespund, la celalalt pol: Gheorghe, Banul C., Maria si domnul Grigore Ghica. Urmarind procesul social al parvenirii, scriitorul isi indreapta atentia spre personajele negative, in primul rand. Asa se explica de ce in roman li se dedica fiecaruia cate un capitol (Dinu Paturica, Postelnicul Andronache Tuzluc, Chera Duduca, Chir Costea Chiorul). Daca in prezentarea acestor personaje scriitorul dovedeste un ascutit spirit de observatie, sesizand fiecare gest, cuvant, atitudine si intervenind cu parerile sale, personajele pozitive nu sunt viabile, in primul rand pentru ca nu sunt verosimile. Ele au fost concepute de autor doar pentru a sugera o idee, victoria binelui si a principiilor morale sanatoase. Celelalte personaje ale romanului se definesc prin numele proprii: Vlad Boroboata, Zamfir Plosca, Dumitrache Mana-Lunga, Nichita Calicevski, Tudor Ciolanescu, etc Vechea topografie a capitalei, inaintea focului de la 1847, intre ulita Coltii si Sfantul Gheorghe cel Nou; descrierea mahalalelor, mahalaua Otetarilor; Biserica Alba de pe Podul Mogosoaiei, cladiri si interioare, imprejurimi. Filimon este un adevarat pictor al tuturor claselor sociale. Aflam astfel modul de viata, moravurile protipendadei de altadata; ceremonialul caftanarii in ranguri boieresti; petrecerile locuitorilor din clasa de mijloc in gradinile de vara , petrecerea la iarba verde, hora stramoseasca si dansurile vesele; plimbarea boierilor in calesti si butci pe podul Mogosoaiei si al Targului de Afara, petrecerile imbelsugate si luxoase, amestec de viata orientala si apuseana, viata taranilor, aspecte culturale ale vremii, toate grupate in capitole speciale. Descrierea cladirilor si a imprejurimilor, a unui cartier sau a unei uliti, imbracamintea personajelor reconstituie epoca si individualizeaza personajele. Inainte de Ion Ghica, N. Filimon este un neintrecut cronicar al moravurilor bucurestene. Elemente secundare efortul lui Dinu Paturica de a intra in gratiile tuturor, construindu-si astfel o strategie abila, cu obiective precise, anticipate chiar de capitolul al carui titlu il constituie numele sau ; stradania lui Gheorghe de a fi mereu sluga de incredere a stapanului; intuitia vatafului in privinta intentiilor noii slugi; asocierea dintre cele trei personaje diabolice pentru ruinarea fanariotului Prin conversatie frontala, elevii vor fi implicati integral in discutii. Vor fi folosite fisele cu citate pentru a ilustra ideile respective. Ajutati de profesor, elevii vor observa structura arhitectonica destul de complexa a operei "Ciocoii vechi si noi amintind de romanele lui Tolstoi, Balzac. Profesorul poate folosi fisa cu citatul referitor la opinia lui George Calinescu despre personaj, in comparatia cu eroul sthendalian. Referitor la personaje, elevii vor remarca faptul ca sunt surprinse : a)in cadrul neobisnuit al existentei unei alte epoci , cand isi dezvaluie nestingherit firea un personaj coruptibil, caracterizat prin mandrie si ambitiune; b)in momente diferite si imprejurari potrivite din viata epocii se afirma personalitatea lui Dinu Paturica Pentru a ilustra caracteristicile personalitatii eroului, se vor citi selectiv fragmentele potrivite si se vor sublinia aceste particularitatile. Elevii vor concluziona ca actiunea operei este complexa, incorporand elemente de natura sociala, erotica, istorica, etnografica, etica etc. Autorul se detaseaza de cele relatate, pastrand de-a lungul intregului roman, o atitudine obiectiva. Elevii vor observa ca
intamplarile prezentate in Autorul construieste personaje tipice specifice Li se cere elevilor sa incadreze romanul intr-unasau mai multe dintre orientarile : a) poporanism b) samanatorism c) realism d) clasicism e) romantism f) modernism si sa isi justifice optiunile. Profesorul evalueaza prin sondaj cateva fise de lucru, restul urmand a fi ulterior corectate si discutate. |
7. Asigurarea retentiei si transferului. |
Redactati o compozitie in care sa prezentati imaginea epocii fanariote si a tipurilor umane specifice acesteia asa cum apare in romanul "Ciocoii vechi si noi. ' de Nicolae Filimon |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate