Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC CLASA a III-A LIMBA SI LITERATURA ROMANA - PREDICATUL


DIDACTIC CLASA a III-A LIMBA SI LITERATURA ROMANA - PREDICATUL


PROIECT DIDACTIC

DATA



CLASA a III-A

DISCIPLINA :LIMBA SI LITERATURA ROMANA

UNITATEA DE INVATARE :-INTELEGEREA CONTINUTULUI MESAJULUI

CONTINUT PREDICATUL

ELEMENTE DE CONTINUT : PREDICATUL VERBAL

TIPUL LECTIEI: PREDARE -INVATARE

OBIECTIVE GENERALE:

OBICTIVE OPERATIONALE

a.       Cognitive:Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC 1 -Sa identifice cuvintele ce au rol de predicat din propozitiile propuse;

OC 2 -Sa completeze propozitiile eliptice cu predicatele potrivite;

OC 3- Sa analizeze predicatele dintr-un text dat, specificand numarul

si persoana;

OC4 - Sa creeze enunturi conform anumitor cerinte;

b.      Motrice: OM1 -Sa utilizaze in conditii optime materialele necesare;

OM2 -Sa reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul orei;

OM3 - Sa - si dirijeze efortul pentru a scrie frumos;

c.       Afective: Elevii:

OA1:Vor manifesta interes in timpul lectiei pentru a avea satisfactia reusitei

OA2 : Vor accepta solicitarile invatatorului si se vor mobiliza in vederea realizarii lor

RESURSE:-A.BIBLIOGRAFICE:

1.oficiale : -Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 2004

Marcela Penes

-Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a IIIa,

editura ANA, Bucuresti 2005 2.

2. pedagogice: -Elena Joita,Didactica aplicata.Invatamantul primar,

Ed. Gh.Alexandru,CRAIOVA, 2005

3. metodico-didactice :-Estera Nicolescu, Didactica limbii romane pentru

Invatamant primar,Ed.EGAL, Bacau

- Ioan Serdean , Metodica predarii limbii romane

pentru clasele I-IV, EDP, Bucuresti

- Carmen Iordachescu , Exercitii de limba romana

pentru clasele II -IV ,Editura Carminis, Pitesti,1999

B.METODOLOGICE

1.STRATEGIA DIDACTICA:algoritmica, inductiv deductiva

2.METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, analiza

gramaticala , jocul didactic, metoda ciorchinelui.

3.FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual pe grupe

4.MIJLOACE DIDACTICE:planse, fise de lucru ,jetoane, manualul

,fise de evaluare

5.TEMPORALE: 50 MINUTE.

EVENIMENTELE

LECTIEI

Ob

Op.

CONTINUTURI/

SARCINI DE INVATARE

METODE

MIJLOACE

FORMA DE

ORGANIZARE

EVALUARE

Moment organizatoric

Pregatirea pentru lectie. Pemasa sunt asezate cele necesare pentru desfasurarii lectiei.

Captarea atentiei

OC2

Pe tabla sunt scrise

Urmatoarele propozitii eliptice:

Maria...la vioara.

Fetita...pe scena.

Randunelele.de la noi.

Cred ca cineva a sters o parte

din cuvinte si as dori ca voi sa .

ma ajutati sa le gasesc.

Elevii descopera cuvintele si

Precizeaza ce sunt ca parti de vorbire

Si ce exprima ele.

Exercitiul

Conversatia

Tabla

Frontal

Completeaza

propozitiile

eliptice

Identifica

verbele

Enuntarea temei si a obiectivelor

OC1

Pentru a comunica imbinam cuvintele

in propozitii, astfel, partile de vorbire

devin parti de propozitie.

Partile de vorbire descoperite de

voi in propozitii au rol de predicate.

Astazi vom invata despre cea mai

importanta parte de propozitie si

anume despre PREDICAT. Vom identifica predicatele din omise din text si vom

completa enunturile eliptice cu predicate potrivite, vom analiza predicatele

precizand numarul si

persoana,vom alcatui propozitii.

Voi scrie titlul pe tabla, iar iei pe caiete.

 

Explicatia

frontal

Actualizarea cunostintelor

OA1

Sunt verificate cunostintele insusite anterior si

tema.Elevii citesc lectia,,O zi de primavara" in lant si pe stafeta.

Ce a construit Traian

Vuia?

Vom scrie raspunsul pe tabla:

Traian Vuia a construit primul automobil zburator?

-Despre cine se vorbeste in propozitie?

-Ce este ca parte de propozitie ,,TraianVuia''?

-Ce este subiectul?

-Ce se spune despre subiect?

-Ce sunt ca parte de vorbire cuvintele ,,a construit"?

-Ce este verbul?

Conversatia

Conversatia

euristica

Manual

Frontal

Citesc

textul,

raspund la

intrebari si

scriu

propozitiile

pe caiete

Prezentarea continutului

OM1

OM2

OM3

OC1

Partea de propozitie exprima prin verb se numeste PREDICAT.

Predicatul se afla cu ajutorul intrebarilor CE SE SPUNE DESPRE    subiect sau CE FACE ? O propozitie are un singur predicat.

-Cititi propozitiile de la tabla si identificati

s u b i e c t e l e si predicatele cu ajutorul intrebarilor.

Explicatia,

exercitiul

Tabla,

caiete

Frontala

Citesc

propozitiile

si identifica

predicatele

cu ajutorul

intrebarilor.

Dirijarea invatarii

OC1

Sunt propuse spre rezolvare urmatoarele exercitii:

1.,,Trenuletul cuvintelor". Ordonati cuvintele pentru a

forna propozitii (anexa1)

*Cititi cu atentie propozitiile descoperite.

*Identificati predicatele.Prin ce sunt ele exprimate:

(Se rezolva exercitiul nr 2-91)

3.Alcatuiti propozitii dupa imagini -oral.

Identificati subiectele si predicatele.

Obtinerea performantei

OM3

OM1

OC1

OA1

OA2

Se imparte clasa in patru grupe. Fiecare grupa primeste.

Cate o fisa cu cate un text pe care trebuie sa descopere

subiectele si predicatele, pe care le vor nota cu S si cu P. . Castiga grupa care rezolva corect fisa.

A grupa I

A venit primavara . Prin fereastra se vad pomii infloriti.Florile lor roz se scutura. Cad printrecrengi petalele gingase. Soarele incalzeste natura.

B. Grupa a II a

Soarele a rasarit. Natura se trezeste la viata.Pe firele crude de iarba straluceste roua. Fluturii multicolori colinda din floare in floare.

C.Grupa a III-a

Primavara vine grabita..Zilele trec repede.Asteptam sosirea berzelor.Copacii au inmugurit .Albinele au inceput dulcele zumzet.

D .Grupa a IV-A

Florile au inflorit.Albinele zboara din floare in floare . Copiii privesc natura . Mieii zburda pe campii.

SE cere sa se gaseasca predicatele pentru subiectul primavara''

(Anexa 3).

*Se repeta definitiile subiectului si predicatului. Se dau exemple de propozitii simple.

Exercitiul

Conversatia

exercitiul

Fise

pentru

fiecare

grupa

Pe grupe

Frontal

Identifica

subiectele si

predicatele

Incheierea lectiei

*Se verifica rezolvarea fisei de evaluare.

*Se fac aprecieri asupra participarii la lectie.

*Tema pentru acasa.Exercitiul 4 /91,6/92._

DATA...

NUMELE ELEVULUI.....

FISA DE EVALUARE

1.Subliniaza predicatele din text:

Razele soarelui incalzesc pamantul. Zilele se fac tot mai

Calduroase.Cresc mugurii copacilor.

2.Completeaza cu predicatele potrivite:

Ioana.... frumos.

Printre ramuri pasarile ....

Un catel....in curte.

3.Formeaza propozitii,potrivind cuvintele de prima coloana

cu cele din a doua coloana.

Vantul sar coarda.

Pomii adie usor.

Fetele au inflorit.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate