Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC CLASA: a III-a A - Folosirea materialelor de lucru: cerneala, solutia pentru decolorat - picul


DIDACTIC CLASA: a III-a A - Folosirea materialelor de lucru: cerneala, solutia pentru decolorat - picul


PROIECT DIDACTIC

DATA: 24. X.

CLASA: a III-a A

SCOALA COMISANI

INVATATOR:

OBIECTUL: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Materiale de lucru

TEMA PLASTICA: Folosirea materialelor de lucru: cerneala, solutia pentru decolorat - picul

SUBIECTUL: desen liber

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: formarea deprinderii de a utiliza materiale si tehnici cat mai variate pentru compunerea spatiului plastic

OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa selecteze diverse materiale (culori de apa, tusuri, creioane, pensule, plastilina etc.), in vederea utilizarii acestora

sa asocieze tehnici adecvate materialelor selectate (tehnici ale culorilor de apa, tehnici mixte, tehnici ale colajului etc.)

sa compuna spatiul plastic valorificand potentialul expresiv al dominantei cromatice, conform propriilor intentii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recunoasca materialele pe care le vor utiliza (cerneala, pic, pensule)

sa aleaga tehnica potrivita materialelor utilizate (decolorarea)

sa realizeze o compozitie plastica in care sa valorifice dominanta cromatica obtinuta

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, turul galeriilor

MIJLOACE DE INVATAMANT: cerneala albastra, solutie de decolorat - pic, coli albe, rosii, galbene, pahare, marker

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual



DESFASURAREA    ACTIVITATII

MOMENTELE LECTIEI

TIMP

OB. OP.

DESFASURAREA    ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

FORMA DE ORGANIZARE

EVALUARE

I. Moment organizatoric

Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei. Se impart materialele necesare.

II. Captarea atentiei

Elevii recunosc materialele cu care vor lucra. Precizeaza intrebuintarile firesti ale acestora: cerneala- scris, picul- corectat, pensula- desenat.

Li se cere sa coloreze cu ajutorul pensulei mari si cu cerneala albastra fondul lucrarii pe coala primita. In timp ce se usuca cerneala se discuta despre rezultatele obtinute.

Elevii vor observa ca s-au obtinut fonduri in culori diferite si vor preciza motivul pentru care s-a intamplat acest fapt:

albastru + galben= verde albastru+ rosu = violet albastru+ alb= albastru deschis (bleau).

Se discuta despre amestecul culorilor primare si obtinerea culorilor binare din acestea.

coversatia explicatia

frontal

individual

observarea sistematica

III.Anuntarea scopului si a obiectivelor

Sunt anuntate scopul lectiei si obiectivele.

coversatia

frontal

IV.Dirijarea invatarii

Fiecare elev realizeaza o compozitie proprie, folosind picul pentru decolorare si tinand cont de culoarea fondului. Subiectul ramane la alegerea fiecaruia.

exercitiul

individual

observarea sistematica

VI. Realizarea feed-back-ului

Pansele elevilor sunt sortate dupa "dominanta cromatica", obtinandu-se patru grupe. Elevii vor trece pe rand pe la fiecare plansa si vor scrie o apreciere/ recomandare. In final fiecare se va intoarce la lucrarea proprie, va citi insemnarile colegilor si isi va spune parerea in legatura cu observatiile facute.

turul galeriilor

individual

frontal

interevaluare

VII. Asigurarea transferului cunostintelor

Li se recomanda elevilor sa incerce sa descopere si alte modalitati de utilizare a picului si cernelei.

conversatia

frontal





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate