Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Profesor:
Scoala cu Clasele I-VIII Nitchidorf
Obiectul: Geografia continentelor extraeuropene
Clasa: a VII-a
Subiectul: India
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a Indiei
Obiective operationale:
consolidarea deprinderilor de a stabilii pozitia geografica a unei tari in cadrul continentului
consolidarea deprinderilor de a stabilii pozitia formelor de relief
insusirea cunostintelor cu privire la asezare, limite, vecini, clima, hidrografie, populatie, resurse, industrie, agricultura, turism
Tipul lectiei: Comunicarea de noi cunostinte
Mijloace de invatamant: Harta fizica a Asiei, calculator, videoproiector
Organizarea activitatii: colectiv, individual
Momentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
|
Captarea atentiei si pregatirea pentru lectie |
Noteaza absentii. Cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru lectie. |
Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
|
Verificarea cunostintelor |
Profesorul pune intrebari elevilor: - Cecuprinde Asia de Sud? - Ce tari fac parte din Aia de Sud? - Prezentati aspectele legate de relief - Ce puteti spune despre populatia acestei regiuni? - Care sunt cele mai mari orase ale Asiei de Sud? - Care sunt cele mai importante culturi? - Pe ansamblu, este o regiune saraca sau bogata? |
Raspunsuri individuale : - o parte continentala, o insula mai intinsa, Ceylon, mai multe insule mici din Oceanul Indian - Bangladesch, Bhutan, India, Maldive, Nepal, Pakistan, Sri Lanka - este format din trei trepte: in sud, un podis-Dekkan, in centru si nord, campii-Indului si a Gangelui, iar in nord cei mai inalti munti ai planetei-Himalaya - reprezinta 1/3 din populatia continentului si 1/5 din populatia globului, populatia este predominant rurala. - Calcutta, Mumbay, Dacca, Madras, Karachi - Cultura orezului si a graului Este o regiune saraca |
|
Comunicarea de noi cunostiinte |
Se noteaza pe tabla titlul noii lectii: India Profesorul prezinta simbolurile nationale ale Indiei: - floarea de lotus, mango, ficus bengalensis, paunul, tigrul bengalez Schema lectiei Pozitia geografica si limitele: situata in sudul continentului asiatic, are o coasta de 7000 km, V-Pakistan, NE-Nepal, China, Bhutan si in E-Bangladesch si Myanmar India este formata dintr-o parte continentala, una peninsulara si una insulara. Relieful: in centru, Podisul Dekkan, V-Gatii de Vest, E-Gatii de Est, NV-Campia Indului, N- Campia Gangelui si Muntii Himalaya cu cel mai inalt varf-Nanda Devi 7817m (ocupa 15% din suprafata Indiei), Desertul Thar pe care il imparte cu Pakistanul Clima: musonica Hidrografia: Cele mai importante rauri sunt: Ind, Gange, Brahmaputra, Narmada, Godavari, Krishna, Vegetatia, fauna si solurile: Padurile musonice. In anotimpul secetos, cei mai multi dintre arbori isi pierd frunzele. Curios este ca, odata cu pierderea frunzelor, arborii infloresc Arborii care alcatuiesc padurile musonice sunt: abanosul (cu lemn negru), teckul (cu un lemn foarte tare, folosit la constructia navelor), santalul (cu lemn parfumat), palmierul, bambus, mahon. Mangrovele, tip de vegetatie tropicala formata din arbori si arbusti cu radacini adventive, caracteristica tarmurilor maritime mlastinoase inundate in timpul fluxului; Vegetatia de savana este alcatuita din ierburi inalte (iarba elefantilor), presarate pe alocuri cu arbori (acacia, palmierul de savana). Pasari specifice: vulturul de stepa, paunul, bufnita, vulturul, barza alba orientala, flamingo. Animale: langur, capra ibex, dromader, porc mistret, vulpea rosie, pisica salbatica, piton, cameleon, leopardul zapezilor, tigrul bengalez, elefantul indian, rinocerul indian, ursul brun, etc. Populatia: India are aproximativ 1,1 miliarde, densitatea-300 loc/km patratti. India este a doua cea mai populata tara din lume . 84% sunt hindusi , 11% sunt musulmani , 3% sunt crestini si 2% sunt siiti . Hindi este vorbita ca limba oficiala . Alte limbi sunt: engleza, bengaleza , marahti , telugu si urdu . India este o natiune agricola si 73% din populatia totala traieste in regiuni rurale. Principalele orase: New Delhi, Calcutta, Mumbay, Ahmedabad, Hyderabad, Madras, Bangalore. Resursele naturale si economia: Nivelul de dezvoltare este redus, cu toate acestea are pozitie buna la productia de ceai (locul I), are si efectiv mare de bovine, la productia de grau, orez si zahar ocupa locul II, bumbacul-locul III, minereu de fier si soia-locul V. Principala regiune industriala se afla in est: minereu de fier, carbuni, centre siderurgice, aici se afla centrul industrial Calcutta. Alte concentrari industriale: Mumbay, Bangalore, Madras, Delhi. Turismul: Obiectivele turistice sunt numeroase: monumente istorico-religioase, elemente ale cadrului natural |
Elevii noteaza in caiete. Elevii participa activ la lectie. Elevii participa activ la lectie. |
|
Consolidarea cunostintelor |
Profesorul puncteaza pe scurt fiecare componenta a lectiei. |
Elevii urmaresc profesorul |
|
Preocupari pentru acasa |
Elevii sa-si invete lectia, sa realizeze harta de la pagina 43. India-harta fizica |
Elevii noteaza in caiete |
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate