Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Obiectul: Educatie plastica
Tema plastica: Familiarizarea cu materialele si instrumentele de lucru - intuire si denumire
Subiectul Desen la libera alegere pentru depistarea imaginatiei si reprezen-
tarilor cu care vin elevii
Scopul: Cunoasterea materialelor de lucru, depistarea calitatilor artistice ale
elevilor
Obiective operationale
O1 - sa observe un sir de lucrari ale elevilor din seria precedenta;
O2 - sa spuna parerea despre ele;
O3 - sa cunoasca materialele cu care vor lucra: denumire, utilizare;
O4 - sa denumeasca, la cerere, materialele si sa precizeze utilizarea;
O5 - sa deseneze, folosind creioanele colorate.
Tipul lectiei: lectie de comunicare
Metode: dialogul dirijat, observatia, intuitia, munca independenta
Mijloace didactice: desene ale copiilor din seria anterioara, grupate intr-o miniexpozitie, culori pentru desen, recipiente pentru apa, carpe pentru sters, pensoane
Clasa: I B
Propunator: Ildi Grama
Scoala: cu clasele I-VIII "N.Balcescu" Baia Mare
DESFASURAREA LECTIEI
Nota: Fiind prima lectie, activitatea va capata o structura aparte, din urmatoarele considerente:
a) organizand o miniexpozitie cu lucrarile elevilor din seriile anterioare, stimulam interesul, curiozitatea si dorinta de a lucra la fel si elevii seriei noi;
b) cunoscand materialele cu care vor lucra, facem in acelasi timp si exercitii de pregatirea si aranjarea lor pe banca - activitate ce se va desfasura la inceputul fiecarei din orele care vor urma, ca moment organizatoric.
Etapele lectiei |
Ob. |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Avanpremiera (intuirea miniexpozitiei) |
O1 O2 O3 |
Prezint elevilor denumirea activitatii: Ora aceasta avem educatie plastica (desen). In cadrul acestei ore vom invatasa desenam, sa pictam, sa creem obiecte frumoase, folosind diferite tehnici de lucru. Priviti pe suportul din fata clasei si spuneti cevedeti? Acestea sunt lucrate de elevi care acum sunt in clasa a V-a. Cred ca si voi doriti sa lucrati ca ei. Spuneti ce va place la aceste lucrari? Indrum elevii sa observe culoare, semnele plastice. Cu ce materiale s-a lucrat la aceste tablouri Dar pentru realizarea acestor colaje ce s-a folosit? Observati covorasete! Cu ce s-a lucrat? |
Noi vedem niste desene, tablouri, covorase. Isi spun parerea generala despre lucrari. S-a lucrat cu hartie peste care s-a asternut culoare. S-au folosit bucati de hartie colorata, frunze si flori. S-a folosit panza, culoare si fire colorate. |
Anuntarea subiectului lectiei |
Ati vazut ca putem folosi materiale diferite. Astazi vom face cunostinta cu acele materiale pe care le vom folosi pentru a picta. Cu celelalte materiale, care se folosesc pentru colaj sau covorase vom face cunostinta in alte ore. |
Elevii recepteaza tema. |
|
Dirijarea invatarii noului continut (etapa de comunicare a cunostintelor - cunoasterea materialelor) |
O3 O4 |
Prezint foaia de bloc: Acesta este suportul pe care vom desena. Scoateti pe banci blocul de desen si desprindeti un suport - o foaie. Puneti-l pe banca! Arat modul de desprindere a folilor din bloc si ajut unde este nevoie. Ce aveti in fata voastra? Pentru ca pe ea vom aseza ceea ce vom desena o numim suport. Cer elevilor sa repete denumirea. Arat ca pentru suporturi se mai foloseste panza, ceramica, peretele, lemnul etc. (prezint lucrari realizate pe astfel de suporturi) Cu ce desenam pe suporturi? Prezint cutia cu acuarele. Cer elevilor sa aseze pe banca acuarelele si creioanele colorate. Pentru a transporta culoarea de pe acuarela pe suport folosim pensule. Intuiesc pensulele. Precizez marimile necesare: late, mijlocii, subtiri. Pentru culori de apa folosim pensule cu parul moale. Ca sa putem lucra cu acuarela, trebuie sa o dizolvam cu apa. Puneti pe banca paharul pentru apa. Pentru a sterge pensoanele sau banca daca se murdareste avem nevoie de servetel. Asezati-l pe banca langa pahar! Verific daca fiecare elev a ramjat pe banca celenecesare. Precizez ca la inceputul fiecarei ore de educatie plastica trebuie sa-si pregateasca si sa aranjeze singuri pe banca aceste materiale . Cer elevilor sa denumeasca materialele asezate pe banca. Precizez ca tot pentru acest tip de activitate folosim si creioanele colorate. |
Executa dupa cerinta formulata de invatator. In fata noastra avem o foaie. Repeta denumirea. Pe suporturi desenam cu creion si culoare. Recunosc si asaza pe banca pensulele dupa marime. Scot paharele si le pun pe banca, apoi servetelul. Suport de hartie, culori, vas pentru apa, servetel, pensule, creioane. |
Activitate independenta cu subiectul la alegere |
O5 |
Pentru ca in gradinita au lucrat folosind creioane, cer elevilor sa realizeze fiecare cate un desen pe suportul ce-l au in fata cu aceste culori (creioane colorate). Motivez sa in orele urmatoare vom invata cum sa foloseasca acuarela si pensoanele. |
Realizeaza liber un desen |
Feed-back |
Cu ce am facut cunostinta? Ce materiale folosim? Numiti-le si aratati-le! Apreciez desenele elevilor. |
Am facut cunostinta cu materialele de lucru. Folosim: suport, culoare, pensule, pahare, servetele. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate