Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
CLASA: I E
DISCIPLINA: matematica
TEMA: Numerele naturale de la 0 la 10
SUBIECTUL: Exersam sa nu uitam! - exercitii si jocuri cu numerele 0 - 10
TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare
DURATA: 50 minute
OBIECTIVELE DE REFERINTA
utilizarea conceptelor specifice matematicii;
scrierea, citirea, compararea si ordonarea numerelor naturale;
sesizarea asocierii dintre elementele a doua grupe de obiecte, pe baza unor criterii date; continuarea modelelor repetitive;
compunerea si rezolvarea de probleme;
manifestarea unei atitudini pozitive si disponibilitati fata de utilizarea numerelor.
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
O sa recunoasca toate numerele si cifrele corespunzatoare multimilor date;
O sa ordoneze crescator sau descrescator numerele date;
O sa recunoasca numerele si cifrele invatate pe imagini;
O sa compuna-descompuna numerele date, dupa model;
O sa compare numerele prin corespondenta cu imagini;
O sa identifice numerele dupa locul lor in sirul numerelor naturale;
O sa compuna si sa rezolve o problema;
afective:
O sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor problemelor si exercitiilor
STRATEGIA DIDACTICA
Resurse procedurale
a. Metode si procedee: jocul didactic, explicatia, expunerea, exercitiul, conversatia, problematizarea, demonstratia, algoritmizarea, chestionarea, analiza, observarea, exercitiul de creatie
b. Forme de organizare: individual, pe grupe de 3-4 elevi,
in perechi, frontal
Resurse materiale manual, caiet, culegere, flip-chart/ tabla magnetica, marker-e, planse didactice cu numerele naturale de la 0 la 10, fise de lucru in grup, tabla, multimi de jetoane cu magneti, fise de munca independenta
Forme si tehnici de evaluare
observatia sistematica
proba scrisa
proba orala
tema de lucru in clasa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE
Rodica Chiran, "Matematica - Manual pentru clasa I ", Editura Aramis, Bucuresti, 2004
Aurelia Arghirescu, Florica Ancuta, "Matematica. Exercitii si probleme - clasa I", Editura Carminis, Pitesti, 2003
Maria Oprescu, "Cocosul albastru. Caiet de matematica - clasa I. Fise de lucru, teste de evaluare", Editura Hieropolis, Timisoara, 2004
Eduard Dancila, Ioan Dancila, "Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura FF PRESS, Bucuresti, 1995
Viorica Paraiala, Cristian-George Paraiala, Dumitru D. Paraiala, "Matematica. Culegere - auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru continutul obligatoriu. Clasa I", Ed. Euristica, Iasi, 2004
Angelica Calugarita, "Exercitii si probleme de matematica pentru clasele I-IV", Editura Universal Pan, Bucuresti, 1996
Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa scolara clasele I si a II-a, Ed. Didactica Press S.R.L., Bucuresti, 2004
Consiliul National pentru Curriculum, Curriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998
Pachita Domniteanu, "Didactica matematicii in invatamantul primar", Editura Geneze, Galati, 2002
Consiliul National pentru Curriculum, "Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematica (primar - gimnaziu)", C.N.C, Bucuresti, 2001
***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Prognosis, 2001
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de matematica |
|
frontal conversatia |
materialele |
|
O O |
II. Verificarea structurilor din lectia anterioara |
1. Verificarea cantitativa a temei - Verifica tema cantitativ (scrierea numerelor de la 0 la 10) 2. Munca independenta - Aricel a incurcat etichetele cu numerele. Ajuta-l sa le aseze corect. - Verifica munca independenta 3. Verificarea calitativa a temei - Strange caietele pentru verificarea lor dupa program |
- Prezinta caietele la control - Scriu numerele in ordine crescatoare pe caiete - Citesc ordinea corecta a numerelor |
frontal jocul didactic exercitiul individual frontal analiza si aprecierea |
caietele elevilor caietele cu foaie velina plansa didactica caietele elevilor |
|
O O |
III. Captarea atentiei |
- Prezinta plansa didactica - Cosuletul (vezi Anexa 1) - Verifica recunoasterea si formarea corecta a multimilor. Le cere sa formeze la tabla magnetica multimi din 4 nuci, 6 pere, 3 mere, 9 pere. |
- Pun in cos multimi de fructe indicate de invatator. - Precizeaza numarul elementelor fiecarei multimi, compara multimile prin corespondenta. |
jocul didactic exercitiul |
plansa didactica - Cosuletul cu fructe |
|
O |
IV. Anuntarea subiectului si a unor obiective |
- Ce numere si cifre am invatat? Enunta titlul lectiei de zi " Exersam sa nu uitam! - exercitii si jocuri cu numerele 0 - 10" Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la rezolvarea de exercitii si jocuri cu numerele si cifrele invatate, la organizarea si desfasurarea jocurilor pe parcursul lectiei |
Indica numerele de la 0 la 10. Asculta si receptioneaza mesajul |
conversatia frontal |
tabla magnetica, plansele cu cifrele invatate |
|
O O O |
V. Dirijarea recapitularii si sistematizarii cunostintelor |
1. Exercitii de calcul oral Frontal Numarati de la 0 la 10 din 2 in 2, din 3 in 3 crescator si descrescator; Indicati toate numerele mai mici ca 7, 5; Spuneti vecinii numerelor 2, 7, 4; Gasiti numerele care se afla intre 1 si 4, 6 si 8, 1 si 3; Numerele cu 1 mai mari decat 7, 2, 0, 6; Numerele naturale de la 2 la 8, de la 9 la 4, de la 10 la 3; Aflati cel mai mic numar natural; Cel mai mic numar natural diferit de 0; Cel mai mic numar natural scris cu 2 cifre; Cel mai mare numar natural scris cu o cifra; Cel mai mic numar mai mare ca 6; Cel mai mare numar mai mic ca 5. Test de cultura generala Aproape de 0 e . Omul are . ochi. Capra avea .. iezi. Punguta cu .. bani La o mana sunt .degete. Fara duminica, sunt .zile. |
Selectiv, dau raspunsuri scurte si rapide. Ex: Gasesc raspunsurile rapid: |
exercitiul oral frontal jocul didactic pe grupe jocul didactic exercitiul chestionarul frontal |
|
|
O O O O O |
Cei .pitici Un 0 lipit de alt 0. Dupa 5 . . crai de la rasarit Nota cea mai mare . Dumnezeu a creat Lumea in . zile. 2. Exercitii de calcul scris Pe grupe de 3-4 copii Indica cerintele jocului pentru fiecare grupa, da explicatiile necesare. Grupa 1- "Ordoneaza multimile"- vezi Anexa 2 Grupa 2- "Descopera drumul iepurelui la morcovi"- vezi Anexa 3 Grupa 3- "Reconstituie desenele"- vezi Anexa 4 Grupa 4- "Care-i mai mare?"- vezi Anexa 5 Grupele 5,6 - "Descopera cifrele"- vezi Anexele 6,7 Face evaluarea si aprecieri asupra rezultatelor, dar si asupra prezentarii, a muncii in echipa. In perechi Organizeaza jocul "Impartim ca fratii" - vezi Anexele 8,9,10 - in care elevii trebuie sa descopere cat mai multe posibilitati de descompunere a numerelor 10, 9, 8, 7 Face aprecieri asupra rezultatelor si a lucrului in perechi, afland care sunt cei mai buni prieteni. |
Indica numerele corespunzatoare multimilor amestecate, apoi ordoneaza crescator numerele gasite. Coloreaza traseul sirului numerelor de la 1 la 10. Unesc punctele corespunzatoare numerelor din sirul 1-10. Ordoneaza crescator, dupa marime oamenii de zapada, de la 1 la 10. Descopera cifrele din imagine si le ordoneaza crescator, respectiv descrescator. Prezinta frontal rezolvarea jocurilor. Evalueaza corectitudinea raspunsurilor celorlalte grupe. Scriu cat mai multe variante de descompunere a numarului de pe fisa, afland cum pot imparti doi frati acelasi numar de jucarii. Isi evalueaza prin comparare rezultatele obtinute. |
jocul didactic exercitiul chestionarul frontal jocul didactic exercitiul pe grupe explicatia pe grupe analiza si aprecierea frontal jocul didactic exercitiul in perechi |
Fise de lucru pe grupe - Anexele 2-7 Tabla neagra Fise de lucru in perechi - Anexele 8-10 |
||
O O |
VII. Obtinerea performantelor |
Calcul oral Compuneti ghicitori cu numere pentru colegii vostri. (Compunere de probleme cu numere 0-10) Premiaza cel mai interesante ghicitori. Fisa de munca independenta - vezi Anexa11 Care este multimea cu cele mai multe elemente? Analizeaza si apreciaza produsele elevilor frontal. Se puncteaza in functie de corectitudine si rapiditate. |
Lucreaza in perechi. Rezultatul este evaluat frontal. Ex: Pe masa erau 4 mere. Pisica a trecut si a rasturnat 2 mere. Cate mere sunt acum pe masa? 2 mere. Numara animalele de acelasi fel, identifica multimea cu cele mai multe elemente si scrie numarul corespunzator multimii. |
problemati-zarea exercitiul individual |
fise de munca indepen-denta |
|
O O |
VIII. Evaluarea cunostintelor ACTIVITATE TRANSDIS-CIPLINARA |
Ce poate insemna fiecare numar sau cifra invatata? |
Recita poezioarele invatate despre chipul cifrelor si al numerelor. |
proba orala frontal | ||
IX. Incheierea activitatii |
Fac aprecieri generale asupra desfasurarii lectiei, ajungand la concluzia ca au fost de nota 10 Tema pentru acasa: fisele de lucru de la paginile 37,38 din caietul special |
Fac aprecieri asupra activitatii Noteaza tema pentru acasa |
conversatia aprecierea |
Caietul special Cocosul albastru |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate