Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 22.10.2008 DATA: 22.10.2008
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov
CLASA: I CLASA: a III-a
INVATATOR: INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Limba romana DISCIPLINA: Matematica
TEMA: Aud sunetul "r" TEMA: Inmultirea cand unul dintre factori este 2
TIPUL LECTIEI: Dobandire de noi cunostinte TIPUL LECTIEI: Consolidare
CLASA I CLASA a III-a
SCOPUL: familiarizarea copiilor cu sunetul "r" si SCOPUL: dobandirea de cunostinte referitoare la operatia
consolidarea cunostintelor despre propozitie, de inmultire atunci cand unul dintre factori este
cuvant si silaba. 2 .
OBIECTIVE OPERATIONALE
CLASA I |
CLASA a III-a |
-sa raspunda in enunturi logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical al intrebarilor adresate; -sa distinga cuvintele din propozitie, silabele in cadrul cuvintelor si sunetele care alcatuiesc silabele; -sa pronunte clar, corect sunetul "r"; -sa distinga suntetul "r" in cadrul cuvintelor; -sa reprezinte grafic componenta cuvintelor date; -sa exemplifice cuvinte care contin sunetul "r"; -sa analizeze si sa retina componente ale semnului grafic; -sa redea corect semnul grafic in spatiul caietului; -sa realizeze un scurt dialog; METODE SI PROCEDEE -conversatia dirijata, conversatia euristica, metoda fonetica analitico-sintetica, explicatia, demonstratia, exemplificarea, exercitiul, studiul de caz, problematizarea, jocul didactic, aprecierea, autoevaluarea. MIJLOACE DE INVATAMANT -plansa ilustrata, manualul, caietul tip, betisoare, creta colorata, jetoane. FORME DE ACTIVITATE -frontala si individuala |
-sa explice si exemplifice sensul cuvantului "dublu" -sa efectueze operatii de inmultire cand unul dintre fatori este 2, oral si scris; -sa reproduca textul unei probleme rezolvabila printr-o operatie; -sa urmareasca logica unei probleme, identificand operatia prin care se rezolva. METODE SI PROCEDEE -explicatia, conversatia, exercitiul. MIJLOACE DE INVATAMANT -manualul, caietele, fise de lucru si evaluare. FORME DE ACTIVITATE -frontala si individuala |
DESFASURAREA LECTIEI
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
1. Moment organizatoric Se verifica prezenta si materialele necesare pentru o mai buna desfasurare a activitatii. Asigur ordinea si disciplina. 2. Reactualizarea cunostintelor Lectia incepe printr-un joc de recunoastere a sunetelor. Spun un cuvant, iar elevul recunoaste sunetul. 3. Captarea atentiei Se intuieste imaginea din manual. Cu ajutorul intrebarilor, elevii formuleaza propozitii. "Ce face bunica?" "Cu ce toarce?" "Cand se rasuceste fusul si cu el firul de lana, ce sunete se aud?" "Cine se afla langa fus?" |
-elevii raspund intrebarilor solicitate. -Bunica toarce. -cu fusul. - sfrrr.. - pisica |
1. Moment organizatoric Voi verifica prezenta si materialele necesare pentru o mai buna desfasurare a activitatii. Asigur ordinea si disciplina. 2.Verificarea structurilor din lectia anterioara (reactualizarea cunostintelor) Se verifica tema pentru acasa cantitativ, timp in care elevii completeaza fisele de lucru (anexa 1). Verific calitatea fiselor de lucru, apoi tema pe care au avut-o. "Cum se numesc numerele care se inmultesc?" "Cum se numeste rezultatul inmultirii?" "Ce obtinem daca inmultim un numar cu 2?" |
- "factori". "produs". un numar de doua ori mai mare sau dublul numarului. |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
"Ce face pisica?" Se spune ca si pisica toarce, nu ca fusul de lana, dar se aude "sfrrr". Se ajunge la formarea propozitiilor: Rita si Rica se joaca. Rica are doi roboti. Rita are doua ratuste (rate). Pornind de la aceste propozitii se analizeaza cuvintele care contin sunetul "r", despartindu-se in silabe si intuindu-se locul asezarii sunetului (la inceputul cuvantului, in interior sau la sfarsit). "Ce sunet nou am invatat?" 4. Anuntarea temei "Astazi vom invata sunetul "r". " Se face un joc de rcunoastere a sunetului "r" si in alte cuvinte. Se prezinta cateva cuvinte la tabla. 5. Dirijarea invatarii Solicit elevii sa dea exemple care contin sunetul "r". |
-pisica se joaca cu fusul -elevii formuleaza propozitii si analizeaza cuvintele. - sunetul "r". -elevii recunosc sunetul si indica pozitia acestuia. |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite "Astazi vom face exercitii si probleme, folosind operatii de inmultire cand unul dintre factori este 2". 4. Dirijarea invatarii Se va rezolva exercitiul 3 de la pagina 56 din culegere. Afla dublul numerelor: 3, 6, 7, 5. Care este produsul numerelor: 3 si 2, 5 si 2, 2 si 6, 2 si 2, 1 si 2. |
-elevii rezolva exercitiul indicat. |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
In completarea orei se face poezia "Rau, ratusca, ramurica". "Rica nu stia sa zica Rau, ratusca, ramurica Dar de cand baiatu-nvata Poezia despre rata Stie bine sa ne zica Rau, ratusca, ramurica" Se intuieste plansa didactica cu scrierea semnului grafic. Se urmareste felul cum este scris semiovalul in abecedar, precizandu-se modul de scriere. Voi explica la tabla modalitatea de scriere. Pregatirea pentru scriere se face prin momente recreative (Cantecul Ploua) "Ploua usor, sa auzim, Cu varf de degete banca lovim! Ploua mai tare, ploaia tot vine, Lovim cu degetele bine! Cad pietricele pe trotuare, Sa ciocnim si noi mai tare! |
-elevii sunt atenti pentru perceperea noilor informatii -elevii canta si gesticuleaza |
"In fiecare lada sunt cate 8 mere. Cate mere sunt in doua lazi?" "Mai multi copii au plecat la munte. Ei au doua corturi. In fiecare cort vor dormi cate 6 copii. Cati copii au plecat la munte?" |
-elevii rezolva problemele atat la tabla cat si pe caiet. |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
Tuna departe, tuna acum, Batem cu pumnii: bum, bum, bum! Vreme frumoasa s-a facut Un curcubeu a aparut. Noi bratele usor rotim Si norii ii izgonim." Voi executa la tabla semnul grafic explicand totodata modalitatea scrierii acestuia. Execut apoi gestul grafic impreuna cu elevii, in aer si pe banca, dar si cu betisorul. Se reaminteste apoi pozitia corecta a corpului, a caietului si a stiloului la scris. Se fac exercitii de relaxare a muschilor mainii. Se scriu in caiete trei semne. Voi urmarii scrierea si ma opresc asupra elevilor care nu executa corect. Se scriu inca trei semne, apoi se continua activitatea iar la intervale scurte, controlez, aprezie si incurajez elevii, dar ii si atentionez asupra |
-elevii executa exercitiile -elevii scriu -elevii scriu semiovalul pe caietele tip |
Se vor rezolva exercitii si probleme din manual si culegere atat cat timpul ne permite. | |||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
greselilor, pentru a-i mobiliza in vederea corectarii. 6. Evaluarea cunostintelor Se va rezolva independent fisa de evaluare. 7. Incheierea activitatii Se fac aprecieri individuale si generale asupra activitatii si se evidentiaza elevii care au fost activi la ora. |
-elevii rezolva fisa |
6. Evaluarea cunostintelor Se va rezolva independent fisa de evaluare. 7. Incheierea activitatii Se fac aprecieri individuale si generale si se da tema pentru acasa. |
-elevii rezolva fisa |
||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate