Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 22.10.2008 DATA: 22.10.2008
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov
CLASA: I CLASA: a III-a
INVATATOR: INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Matematica DISCIPLINA: Limba romana
SUBIECTUL LECTIEI: Recunosc ce-am invatat! SUBIECTUL LECTIEI: "Ce te legeni."
TIPUL LECTIEI: Consolidare TIPUL LECTIEI: Dobandire de noi cunostinte
CLASA I CLASA a III-a
SCOPUL: dezvoltarea capacitatii de explorare/investigare SCOPUL: dezvoltarea insusirii cunostintelor despre marele
si rezolvare a unor probleme de a recunoaste poet Mihai Eminescu, a dezvoltarii gandirii critice
figuri geometrice, de a sorta si clasifica obiecte de a da elevilor posibilitatea sa-si exerseze
dupa criterii diverse. abilitatile de investigare, analiza si dezbatere.
OBIECTIVE OPERATIONALE
CLASA I CLASA a III-a
a) cognitive: a) cognitive:
sa recunoasca figuri geometrice dintr-o imagine - sa citeasca in ritm propriu, corect poezia;
data si modele simulate; - sa desprinda informatii de detaliu din poezie;
sa grupeze obiecte si sa formeze multimi dupa criterii - sa formuleze clar si corect enunturi verbale;
date si identificate (culoare, marime); - sa explice sensurile cuvintelor noi prin raportarea la
sa ordoneze obiecte dupa dimensiuni prin comparari contextele audiate;
succesive (mare-mic, lung-scurt); - sa integreze cuvintele noi (zare, pustiit, a ingana) in enunturi
sa identifice multimea cu "mai multe", "mai putine", - sa faca exercitii pentru dezvoltarea memoriei.
"tot atatea" elemente;
- sa compare numarul de elemente a doua mulimi prin
punere in corespondenta;
- sa verbalizeze modul de lucru folosit in rezolvarea unor
sarcini;
- sa utilizeze un limbaj matematic adecvat (mai multe,
mai putine..etc).
b) afective: b) afective:
- sa participle cu interes si placere la lectie. - sa participe cu placere la discutii manifestand initiativa;
- sa aibe o atitudine degajata in comunicare;
- sa-si dezvolte sentimente de dragoste fata de natura.
METODE SI PROCEDEE METODE SI PROCEDEE
Conversatia, explicatia, exercitul, munca independenta, Conversatia, explicatia, munca independenta, problematizarea.
problematizarea.
MIJLOACE DE INVATAMANT MIJLOACE DE INVATAMANT
Fise, planse. Fise, imagini, volume de poezii, videoproiector, calculator.
FORME DE ACTIVITATE FORME DE ACTIVITATE
frontal - frontal
individual - individual
DESFASURAREA LECTIEI
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
1. Moment organizatoric Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei. 2. Reactualizarea cunostintelor Solicit elevii in recunoasterea figurilor geometrice, a culorilor, a marimilor printr-o plansa ilustrata. -"Ce figuri geometrice recunoasteti"? -"Ce culori reprezinta fiecare"? -"Prin ce se deosebesc ele"? (forma, marime, culoare). 3. Anuntarea temei -Astazi la ora de "Matematica" vom colora, vom grupa obiecte si vom rezolva diferite exercitii. |
-elevii sunt atenti la sarcinile urmatoare. -elevii raspund intrebarilor respective. |
1. Moment organizatoric Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei. 2. Captarea atentiei Elevii sunt solicitati sa lucreze pe fise individuale. Fisele contin un rebus si in urma rezolvarii reiese numele marelui poet "EMINESCU". |
- elevii sunt atenti la sarcinile urmatoare. -elevii rezolva rebusul. |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
4. Dirijarea invatarii Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiul nr.1 de la pag.20. -"Ce observati in imagine?" -"Ce figuri geometrice recunoasteti in imagine?" -"Unde gasim triunghiul, cercul, dreptunghiul respectiv patratul?" Solicit elevilor sa coloreze imaginea. |
-.cerc, patrat, triunghi, dreptunghi. -elevii raspund in functie de imagine. Elevii coloreaza. |
Voi verifica completand la tabla rezolvarea corecta a rebusului. -"Ce va spune cuvantul Eminescu?" -"Stiti voi ce a scris Mihai Eminescu?" 3. Anuntarea temei -Astazi vom studia la ora de "Limba Romana" o frumoasa poezie: "Ce te legeni." de Mihai Eminescu. 4. Dirijarea invatarii Se realizeaza un dialog despre imaginea din manual. |
-Mihai Eminescu este marele nostru poet |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
Solicit elevii in rezolvarea exercitiilor 2 si 3 si apoi vom rezolva un exercitiu la tabla prin punere in corespondenta a elementelor unei multimi. (Munca independent) |
-elevii rezolva. |
-"Ce observati in imagine?" -"Cum sunt arborii?" -"Ce culori sunt reprezentate?" -"Despre ce anotimp este vorba?" Prezint mai multe tablouri despre toamna. "Poetul Mihai Eminescu (1850-1889) s-a nascut
in Prezint volumele de poezii. "Poetul Mihai Eminescu a iubit si a cantat frumusetile naturii in poezii ca: "La mijloc de codru", "Ce te legeni.", "Fiind baiet paduri cutreieram", "Revedere", "Povestea codrului", dar si basme precum: "Fat-Frumos din lacrima". -" Va propun sa ascultam acum recitarea poeziei: "Ce te legeni." si sa urmarim cateva imagini reprezentative. |
-elevii raspund intrebarilor solicitate. -elevii asculta. |
||||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||||
5. Evaluarea cunostintelor Se dau fise individuale. Explic elevilor sarcina de lucru apoi solicit rezolvarea acestora. 6. Incheierea activitatii Se fac aprecieri individuale si generale si se evidentiaza elevii care au fost activi la ora si se noteaza cu calificative. |
-elevii rezolva fisele. |
Se citeste poezia o data / de doua ori, urmand ca elevii sa sublinieze cuvintele necunoscute. Se explica aceste cuvinte si vom face scurte propozitii. -"Ce semne de punctuatie intalnim?" "Observati ca poezia este scrisa sub forma unui dialog". -"Cine I se adreseaza codrului?" -"De ce se leagana codrul?" -"De cine este parasit codrul?" 5. Evaluarea cunostintelor Se va realize prin rezolvarea exercitiului 2 de la pagina 23. 6. Incheierea activitatii Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat la activitate. |
-elevii citesc poezia. -elevii alcatuiesc propozitii. -.punctual, linia de dialog, semnul intrebarii, semnul exclamarii. -elevii vor rezolva exercitul indicat. |
||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate