Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Studenta:
Obiectul: Geografie
Clasa: a IV- a
Subiectul lectiei: "Campia Romana"
Tipul lectiei: transmitere - asimilare de noi cunostinte
Obiective de referinta:
R1 - sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic;
R2 - sa identifice si sa descrie caracteristici ale elementelor geografice.
Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa localizeze pe harta fizica a Romaniei, Campia Romana pe baza explicatiilor primite;
O2 - sa enumere cel putin doua caracteristici ale reliefului acestei unitati;
O3 - sa identifice subdiviziunile (partile componente) ale Campiei Romane;
O4 - sa evidentieze importanta Dunarii pentru Campia Romana..
Argumentarea obiectivelor:
Formarea deprinderii de analiza si interpretare corecta a hartii (O1, O2).
Dezvoltarea capacitatii de analiza si sinteza a fenomenelor geografice (O3 siO4).
Sarcini de lucru:
S1 - Priviti harta fizica si localizati Campia Romana, specificand pozitia acesteia;
S2 - Scrieti cel putin doua caracteristici ale acesteia (timp 5
S3 - Urmariti cu atentie harta si spuneti care sunt subdiviziunile acesteia;
S4 - Cititi cu atentie schema lectiei si explicati importanta Dunarii pentru Campia Romana.
Strategia didactica: Mixta.
Metode si procedee: Conversatia euristica, Explicatia, Demonstratia, Observatia, Comparatia, Jocul, Lucrul pe echipe, Lucrul cu harta, cu manualul, munca independenta.
Mijloace didactice: Harta fizica a Romaniei, Atlase individuale si Fise de lucru, Manualul.
Modul de organizare a activitatii elevilor: Frontal, Pe grupe, Individuala.
Material bibliografic:
"Curriculum national, Programa scolara pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998;
"Indrumatorul invatatorului", Ed. Sigma, Bucuresti, 1994;
"Ne jucam si invatam", Olga Bulboaca, Ed. All, Bucuresti, 2006.
DESFASURARE LECTIEI
Secventele lectiei |
Ob. Op. |
Continutul invatarii |
Timp |
Strategia didactica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Evaluare |
Material didactic |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I. Momentul organizatoric |
Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei. Sunt impartite fisele de lucru pe grupe. |
Conversatia, Fise, Atlas | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II.Verifi-carea cunostintelor anterioare |
Completeaza Patratelele. Campia de Vest se afla in .tarii. Campia de Vest este alcatuita din Campii. Cereala Cultivata in Campia de Vest. Statiune cu bai termale in Campia de Vest Pentru a se apara de inundatii oamenii sapa Bogatie a subsolului Campiei de Vest. Statiune cu bai termale in Campia de Vest |
Conversatia euristica |
Frontala | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Secventele lectiei |
Ob. Op. |
Continutul invatarii |
Timp |
Strategia didactica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Evaluare |
Material didactic |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III. Doban-direa cunostintelor |
Citesc o ghicitoare legata de tema lectiei iar elevii dau raspunsul. " Colo-n sud, spre Dunare, Ea granarul tarii e." (Campia Romana) |
Conversatia, Ghicitoare |
Frontala | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Captarea atentiei |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
- Astazi vom trece la lectia "Campia Romana"; vom invata sa localizam Campia Romana, sa indicam caracteristicile si limitele acestuia. |
Conversatia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Dirijarea predarii-invatarii |
O1 O2 O3 |
C1: Asezare: - situata in partea de sud a tarii. Limite:N:Podisul Getic, Subcarpatii Curburii, Podisul Moldovei; S,V,E: Dunarea;(S1) C2: Caracteristici Cea mai mare unitate de campie din Romania. Formare: pe locul unui fost lac intins prin umplerea acestuia cu materiale aduse de raurile din Carpati (S2) C3: Diviziuni: C. Romanatilor; C. Burzanului, C. Vlasiei; C. Baraganului.(S3) |
Conversatia, Explicatia, Desco-perirea |
Evaluare predictiva, Formativa, Orala, Frontala, Observatie sistematica |
Harta Romaniei, Atlas |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Secventele lectiei |
Ob. Op. |
Continutul invatarii |
Timp |
Strategia didactica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Evaluare |
Material didactic |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Fixarea cunostintelor |
O1 O2 O3 |
Facem un joc de delimitare prin punerea unor stegulete albastre pentru campiile joase si cu stegulete rosii pentru campiile inalte. |
Exercitiul joc, Conversatia |
Formativa, Orala, Pe grupe |
Harta |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Obtinerea performantei |
Li se cer elevilor sa completeze fisa de munca independenta. Dupa 5 minute se citesc fisele pentru a se corecta. Vezi anexa 2. |
Munca indepen-denta |
Formativa, Individuala |
Fise |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Anuntarea temei pentru acasa |
Tema pentru acasa: Desenati Campia Romana. |
Conversatia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Aprecierea clasei |
Apreciez participarea elevilor la lectie si a catorva copii in mod special. |
Conversatia |
Aprecieri frontale si individuale |
Anexa 1
SCHEMA LECTIEI
CAMPIA ROMANA
C1: Asezare: - situata in partea de sud a tarii.
Limite N: Podisul Getic, Subcarpatii Curburii, Podisul Moldovei;
S,V,E: Dunarea;
C2: Caracteristici
Cea mai mare unitate de campie din Romania.
Formare: pe locul unui fost lac intins prin umplerea acestuia cu materiale aduse de raurile din Carpati
C3: Diviziuni:
Campia. Romanatilor;
Campia. Burzanului,
Campia. Vlasiei;
Campia. Baraganului
Nume____________ Data________
Clasa ____________
FISA DE EVALUARE
TEMA: CAMPIA ROMANA
Campia Romana este asezata in partea de a tarii. Limita sudica, estica si vestica a Campiei Romane este .. .
Terenurile netede din Campia Romana se numesc .. .
Orasul Bucuresti este asezat in Campia ..
Altitudinea cea mai mica din Campia Romana este de .m.
Campia Campia.. Campia.
Campia. Campia. .
In partea de nord, Campia Romana nu este limitata de:
a) Podisul Moldovei;
b) Carpatii Meridionali;
c) Podisul Getic.
In subsolul Campiei Romane se afla zacaminte de:
a) sare;
b) carbuni;
c) gaze naturale.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate