Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 22.10.2008 DATA: 22.10.2008
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Nanov
CLASA: I CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana DISCIPLINA: Limba romana
TEMA: Aud sunetul "r" TEMA: "Ce te legeni." de Mihai Eminescu
TIPUL LECTIEI: Consolidare TIPUL LECTIEI: Consolidare
CLASA I CLASA a III-a
SCOPUL: consolidarea deprinderii de a pronunta corect SCOPUL: consolidarea insusirii cunostintelor despre
sunetul "r" in diferite contexte; dezvoltarea marele poet Mihai Eminescu, si dezvoltarea
gandirii, atentiei si a spiritului de observatie. gandirii critice si analitice.
OBIECTIVE OPERATIONALE
CLASA I CLASA a III-a
sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivit - sa retina date biografice despre marele nostru poet national
unor situatii date; si universal Mihai Eminescu;
sa sesizeze si sa identifice sunetul "r" in cuvinte date; - sa asculte recitaluri ale poeziilor eminesciene avand ca
- sa coloreze imaginile care contin sunetul "r"; tema "natura";
- sa reprezinte grafic cuvantul, silaba, sunetul; - sa gaseasca cuvinte cu sens opus si asemanator plecand de la
- sa scrie corect "semiovalul" pe spatiul mic. exemple date;
-sa raspunda corect la intrebari;
- sa participe cu interes la lectie;
METODE SI PROCEDEE METODE SI PROCEDEE
Conversatia, metoda fonetica analitico-sintetica, explicatia, Explicatia, conversatia, observatia, exercitiul, activitatea
demonstratia, exercitiul. independenta
MIJLOACE DE INVATAMANT MIJLOACE DE INVATAMANT
Manual, caietul tip, fisa de lucru Videoproiector, calculator, fise, caiete tip
FORME DE ACTIVITATE FORME DE ACTIVITATE
frontal - frontal
individual - individual
DESFASURAREA LECTIEI
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||
1. Moment organizatoric Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei. 2. Captarea atentiei Elevii sunt solicitati sa deseneze dupa contur, apoi sa coloreze un robot, o rata si o rosie 3. Anuntarea temei -Si in aceasta ora vom face jocuri, exercitii in care auzim sunetul "r"! 4. Dirijarea invatarii Vom analiza cuvintele "robot", "rata", "rosie" (se despart in silabe, se constata numarul silabelor si locul asezarii sunetului). |
-elevii coloreaza |
1. Moment organizatoric Stabilirea ordinei si a disciplinei. Pregatirea celor necesare desfasurarii orei. 2. Captarea atentiei Se realizeaza prin mijloace audio-video a unor recitari ale poeziilor: "Revedere", "Lacul", "Somnoroase pasarele", "La steaua". |
Asculta recitarile |
||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||
Momentul urmator al lectiei este redat printr-un joc de silabe: "Completeaza cuvantul". Eu spun o silaba iar copii formuleaza cuvinte. Exemplu: Ro - - , Ri - (rosie, rochie) (Rita, Rica) Combin cu batai din palme pentru a satisface nevoia de miscare a copiilor si pentru o fixare mai temeinica a silabei. Se fac apoi exercitii pentru destindere si dezvoltarea muschilor mici ai mainii. Se scrie pe caietele tip I semiovalul. (munca independenta) |
-raspund intrebarilor solicitate |
3. Reactualizarea cunostintelor Cine am spus ca este "codrul" 4. Dirijarea invatarii "Stiti care este rolul padurii?" "Padurea atrage precipitatiile. Apara pamantul impotriva distrugerilor provocate de vant si de ape. |
-"padurea" |
||||
CLASA I |
CLASA a III-a |
||||||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
||||
5. Evaluarea cunostintelor Se realizeaza printr-o fisa individuala 6. Incheierea activitatii Se fac aprecieri individuale si colective, copii primind diverse stimulente. |
-elevii rezolva fisele. |
Fixeaza si sustine solul si nisipurile. Purifica aerul. Ofera fructe de padure, plante medicinale, ciuperci Adaposteste animale, pasari, plante. Asigura conditii optime pentru sanatate, turism. Indeparteaza poluarea." Se citeste pe roluri. Se rezolva exercitiul numarul 2 de la pagina 23 si 4 de la pagina 32 din culegere (munca independenta). Solicit elevii sa-mi spuna o propozitie despre codru, la sfarsitul careia sa foloseasca: punct, semnul intrebarii, semnul exclamarii. 5. Evaluarea cunostintelor Se realizeaza printr-o fisa individuala 6. Incheierea activitatii Se da tema pentru acasa si se fac aprecieri individuale si colective. |
-elevii citesc. -elevii rezolva fisele. |
||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate