Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA:
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Nr.13 Stefan cel Mare Galati
CLASA a IV-a
ARIA CURRICULARA : Om si societate
DISCIPLINA Educatie civica
SUBIECTUL Simbolurile statului roman
UNITATEA DE INVATARE Societate si stat
TIPUL LECTIEI dobandire de cunostinte
DURATA 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
dezvoltarea vocabularului, utilizand corect concepte specifice educatiei civice
identificarea unor reguli si norme de comportament civic in diferite situatii
compararea in termeni simpli a informatiilor necesare luarii unor decizii
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1. sa identifice simbolurile statului roman;
O2. sa analizeze rolul acestor simboluri si evolutia lor istorica;
O3. sa identifice modalitati de formare a atasamentului fata de patrie, prin utilizarea simbolurilor statului roman;
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
expozitive: explicatia, expunerea, povestirea, instructajul verbal
conversative: conversatia, discutia colectiva;
b) de explorare:
directa: observatia dirijata, jocul didactic,
indirecta: tehnici din gandirea critica:
v Ciorchinele;
v Ganditi - lucrati in perechi - comunicati;
v Asaltul de idei;
v Tehnica blazonului
2.Forme de organizare: individual,
pe grupe de 5 elevi,
frontal
II. Resurse materiale:
a) pentru invatator:
manual
steag
stema
imnul Romamiei
Constitutia Romaniei
b) pentru elevi:
coli A4, A3, markere, lipici;
manual
caiete
fise
III. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru educatie civica. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Educatie civica. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006
Adriana Baban, Consiliere educationala.Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca, Editura Psinet, 2001;
Ileana Iepure (coord.), Educatie civica. Ghidul invatatorului, Editura Atelier Didactic, Bucuresti, 2005
Marcela Penes, Indrumator pentru utilizarea manualului de educatie civica. Clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2000
Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Guvernul Romaniei, Insemnele nationale
***, Constitutia Romaniei
www.ro.wikipedia.org
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de educatie civica - Se organizeaza in grupe de cate cinci elevi |
frontal | |||
II. Evocarea |
Ciorchinele (Anexa 1) Le cere elevilor sa realizeze o schema sub forma de ciorchine in care sa reprezinte principalele institutii ale statului roman si rolul acestora. -Se verifica oral activitatea grupelor, raportorii fiecarei grupe prezentand rezolvarile; - Face aprecieri privind corectitudinea formularii mesajelor. |
Cei cinci elevi din fiecare echipa isi impart rolurile in realizarea produsului comun. - Celelalte echipe fac aprecieri asupra raspunsurilor si a lucrului in echipa. |
ciorchinele aprecierea Interevalua-rea frontal |
Fise cu ciorchinele |
||
O1 O3 |
III. Captarea si orientarea atentiei |
-Cere elevilor sa se ridice in picioare pentru a asculta imnul national. - Adopta o pozitie model, de respect pentru semnificatia acestui simbol national - Atrage atentia asupra tempoului si tonalitatii. |
- Asculta si intoneaza imnul pe melodie |
Auditie frontal |
CD - Imnul Romaniei |
|
IV. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
- Comunica elevilor ca imnul national este unul dintre simbolurile statului roman. - Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: Simbolurile statului roman - Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie |
- Asculta obiectivele lectiei: vor invata care sunt simbolurile statului roman, care este rolul acestora, ce sentimente si atitudini pot trezi acestea pentru fiecare roman. |
frontal |
manualul |
||
| ||||||
O1 O2 O3 O2 |
V. Realizarea sensului |
-Se solicita un elev pentru a citi articolul 12 din Constitutia Romaniei, intitulat "Simboluri nationale" - Le cere sa enumere si sa scrie la tabla simbolurile pe care le-au retinut. - Realizeaza o discutie asupra fiecarui simbol si evidentiaza faptul ca ele evoca insusirile caracteristice ale poporului roman, specificul tarii noastre. Distribuie elevilor fisa de lucru cu Imnul Romaniei. (Anexa 2) Coordoneaza o discutie cu privire la cele 4 simboluri, adresand intrebari de tipul: - In ce situatie sunt folosite simbolurile nationale? -De ce au statele nevoie de astfel de simboluri? -Ce sarbatorim la 1 Decembrie? Cititi-lucrati in perechi-comunicati -Le cere sa citeasca informatiile din fisa cu privire la istoricul imnului si sa analizeze semnificatia versurilor din prima strofa. - Adreseaza intrebari ajutatoare pentru a intelege corect semnificatia versurilor, ca ex: Ce pot face romanii pentru a-si schimba soarta? Ce intelegeti prin indemnul "desteapta-te!"? |
- Un elev citeste cu voce tare articolul indicat. - Ceilalti asculta si retin simbolurile evocate. - Scriu la tabla sub forma de schema cele 4 simboluri recunoscute: drapelul tricolor ziua nationala imnul national stema si sigiliul tarii - Isi exprima opinia si argumenteaza in legatura cu rolul acestor simboluri. - Elevii se informeaza si isi comunica in perechi opinia cu privire la semnificatia versurilor indicate. Realizeaza corespondenta intre culorile steagului si trasaturile poporului nostru |
Frontal conversatia sistematiza-rea argumentarea explicatia perechi investigatia conversatia argumentarea conversatia frontal |
Articolul 12 din Constitutia Romaniei fisa cu Imnul National si istoricul lui |
|
| ||||||
O2 |
Asaltul de idei (Anexa 3) - Le prezinza conturul unui drapel. Le cere sa numeasca cele 3 culori si ordinea lor in drapelul tarii noastre. - Solicita elevilor idei cu privire la semnificatia fiecarei culori, gandindu-se la trasaturile caracteristice poporului nostru. - Cuprinde aceste semnificatii intr-un organizator grafic (conturul drapelului). - Prezinta stema si elementele sale componente |
- Formuleaza idei cu privire la semnificatia culorilor. - elevii observa elementele componente ale Stemei Romaniei. |
Asaltul de idei Organizato-rul grafic |
Flip-chart Plansa - conturul drapelului |
||
O3 |
VI. Reflectia |
Cere elevilor sa sa realizeze un desen pe coli, folosind markere si creioane colorate, care sa reprezinte un simbol al clasei. -Face aprecieri cu privire la activitatea elevilor, a echipelor si a produselor realizate |
- Elevii stabilesc in echipe trasaturile pozitive care caracterizeaza colectivul clasei, apoi fixeaza sibolul si il deseneaza. -Raportorul fiecarei echipe expune produsul realizat si argumenteaza alegerea facuta. |
Tehnica blazonului in echipe de 5 |
coli de lucru, markere, creioane |
ANEXA 1
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate