Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Clasa: a III-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Fata babei si fata mosneagului - Ion Creanga
Tipul lectiei. Comunicare/insusire de noi cunostinte
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Obiective de referinta: - sa desprinda informatii de detaliu dintr-un text citit;
- sa sesizeze
semnificatia cuvintelor in functie de un context dat;
- sa recunoasca
secventele dialogate dintr-un text narativ.
Obiective operationale:
Cognitive: OC1 sa citeasca fluent, constient, coerent textul lectiei;
OC2 sa introduca noile cuvinte in enunturi proprii;
OC3 sa defineasca partile de vorbire invatate;
OC4 sa caracterizeze prin antiteza cele doua personaje;
Afective: OA1 sa participe cu placere si interes la desfasurarea orei.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, problematizarea
Mijloace de invatamant: planse didactice, fise de lucru, CD., combina muzicala
Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe
Bibliografie: Ioan, Serdean - "Metodica predarii limbii romane"- E.D.P., Bucuresti, 1990
Descriptori de performanta pentru invatamantul primar, Ed. ProGnosis, Bucuresti 2002
Nr. crt. |
Evenimente instructionale |
Obiective operationale |
Activitatea invatatorei |
Activitatea elevilor |
Strategii didactice |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. |
Moment organizatoric Verificarea temei si a lectiei anterioare Discutii pregatitoare Enuntul temei si al obiectivelor Dirijarea invatarii Conexiunea inversa Evaluare formativa Tema |
|
Instalez linistea. Scriu pe tabla doua propozitii in care copiii trebuie sa identifice verbul. Verific tema cantitativ. Cer elevilor sa citeasca munca independenta. Cer elevilor sa citeasca tema. Cer elevilor sa defineasca partile de vorbire invatate. Pun elevilor sa asculte un fragment dintr-o poveste. Cer sa recunoasca povestea si autorul ei. Astazi vom invata povestea "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. Cer elevilor sa citeasca textul in gand si sa sublinieze cuvintele pe care nu le cunosc Explic cuvintele noi si le cer sa alcatuiasca propozitii cu acestea. Cer elevilor sa citeasca lectia pe rand, pe roluri. Ce insusiri avea fata babei? Cum era fata mosneagului? Prezint elevilor planse din poveste si le cer sa identifice fragmentul care corespunde imaginii. Cum se comporta cu plantele si animalele fata mosneagului? Dar fata babei? Care este invatatura ce se desprinde din aceasta lectie? Ce proverbe s-ar potrivi acestei invataturi? Impart elevii in sase grupe si le cer sa resolve sarcinile cuprinse in fisa de lucru. Cer sa citeasca. Exercitiile 4, 5 pag 79. |
Se pregatesc pentru inceperea orei. Rezolva munca independenta. Citesc tema si se verifica. Raspund la intrebari. Asculta. Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga. Asculta . Citesc in gand. Alcatuiesc propozitii cu cuvintele noi. Elvii citesc respectand cerintele. Caracterizeaza prin antiteza cele doua personaje. Identifica imaginea si fragmentul corespunzator. Dau exemple de proverbe care se potrivesc invataturii textului. Rezolva fisa de lucru Noteaza tema |
Conversatia Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul Problematizarea |
CD., combina muzicla. Planse didactice Fise de lucru |
Activitate independenta Frontala Frontala Activitate pe grupe |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate