Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Scoala:Generala Nr.2
Data: 07.XI.2009
Clasa a VIII - a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul Limba romana
Subiectul Predicatul verbal
Tipul lectiei: Insusirea de noi cunostinte
Prof. Lazar Mihaela
Durata 50 min.
Obiective cadru:
La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili sa
Obiective operationale:
a) Cognitive:
sa defineasca predicatul;
sa identifice predicatul verbaldin exprimarea orala si scrisa;
sa identifice partea de vorbire prin care este exprimat predicatul verbal;
sa construiasca propozitii si fraze corecte d.p.d.v. grammatical;
sa identifice valoarea predicative a verbului a fi;
b) Psiho-motorii
sa ortografieze corect formele verbale cu functie sintactica de predicat;
c) Formative
- sa cunoasca topica si punctuatia predicatului verbal;
Strategie didactica:
Ø Resurse continuturi conform programei si manualului
capacitatile normale de invatare ale elevilor
cunostintele anterioare
locul de desfasurare: sala de clasa
Metode si procedee conversatia, exercitiul(de completare,de analiza gramaticala, creator), explicatia, munca in echipa, invatarea prin descoperire
Materiale si mijloace: fise de lucru, schema lectiei,texte lingvistice
Scenariul didactic
Momentele lectiei si obiectivele operationale |
Timp |
Continuturi |
Forme de organizare |
Metode si procedee |
Resurse |
Probe de evaluare |
Moment organizatoric |
- verificarea prezentei elevilor - asigurarea conditiilor optime ptr.desfasurarea in mod eficient a evenimentelor instruirii |
Frontal |
Conversatia | |||
Verificarea temei si actualizarea cunostintelor insusite anterior |
- verificarea temei ptr acasa si corectarea eventualelor greseli; - elevii sunt solicitati sa-si aminteasca aspecte generale privind predicatul(definitie, clasificare, intrebari) |
Frontal Individual |
Conversatia Expunerea |
Caietele elevilor |
Elevilor li se solicita sa-si aminteasca notiunile generale despre predicat |
|
Captarea atentiei |
elevii sunt solicitati sa sublinieze verbele dintr-o serie de cuvinte si sa incercuiasca initialele fiecarui verb, descoperind titlul noii lectii |
Pe grupe |
Jocul didactic Lucrul in echipa Invatarea prin descoperire |
Fisa de lucru nr.1 |
Elevii identifica verbele din lista de cuvinte |
|
Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului O1; O2; O3; O4; O5; O6; O7 |
-se scrie pe tabla un text dupa dictare si se solicita elevilor sa sublinieze predicatele si sa identifice partile de vorbire prin care sunt exprimate; -elevii subliniaza si identifica partile de vorbire; -elevii descopera ca predicatul verbal se exprima prin verbe la moduri personale predicative; descopera astfel si definitia si intrebarile predicatului verbal; - profesorul scrie pe tabla definitia, intrebarile si partile de vorbire prin care se exprima predicatul verbal; - elevii sunt solicitati sa rezolve exercitii de pe fisa nr.2; - elevii stabilesc topica si punctuatia predicatului verbal; - elevii sunt solicitati sa completeze spatiile punctuate cu verbe la modurile si timpurile indicate - elevii rezolva ex.3, fisa nr.2 - elevii vor rezolva si ex 4, fisa nr.2 identificand valoarea predicative a verbului A FI |
Individual Frontal Individual Individual Individual Lucrul in perechi |
Observatia Descoperirea Explicatia Conversatia Observatia Descoperirea Exercitiul Descoperirea Observatia Exercitiul Analiza gramaticala Observatia Exercitiul Descoperirea |
Tabla Caietele Fisa de lucru Tabla Fisa de exercitii |
Elevii identifica predicatele din text si partile de vorbire prin care se exprima Elevii identifica definitia si intrebarile predicatului verbal Elevii rezolva exercitiile din fisa nr. 2 Elevii rezolva exercitiul 4 din fisa nr.2 si identifica valoarea predicative a verbului A FI |
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
Tema pentru acasa: Realizeaza o reclama distractiva si subliniaza predicatele. |
Fisa de lucru nr. 1
Subliniati verbele din lista de cuvinte de mai jos si incercuiti initiala fiecarui verb:
acasa viata
povestesc vaneaza
noi lamaie
radeau eram
masina randunica
este rontaie
rosu bea
doream bivol
unsprezece alearga
intra cotofana
cauta latra
amar Harry Potter
alegeti miau!
Banica astronaut
terminasera
Fisa de lucru nr.
a) Invata elevul pentru o nota mai buna.
b) Baiatul silitor invata cu placere.
c) Copiii din clasa a V a au invatat.
a).......................
b).......................
c).......................
(mod indicativ,timp perfect compus ) primavara. Toata natura (mod indicative,timp prezent) la viata. De acum soarele mod indicative, timp viitor) mai puternic. Ghioceii incep (mod conjunctiv,timp prezent) in crang, iar eu (mod cond. optativ, timp prezent) sa-I culeg.
" Si odata pornesc ei teleap teleap!"
(I.Creanga Amintiri din copilarie)
" Rasunau dealurile si vaile si apele raurilor pe unde trecea mandra ceata de voinici."
(Al. Odobescu Pseudokynegeticos)
" Cum am zis, mergea incet si ganditor."
( C. Negruzzi, Sobieski si romanii)
Sunt in parc si admir florile.
Cartile si caietele sunt in ghiozdan.
Pasarea era in colivie.
Copilul este istet.
Textul ptr dictare la tabla:
" Ea isi infingea furca cu caierul de in in brau si incepea sa traga si sa rasuceasca un fir lung si subtire."
( Barbu Delavrancea, Bunica)
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate