Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: a VIII-a
Profesor:
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul:Biologie
Unitatea de invatare Factori cu rol in raspandirea organismelor
Tema:Relatii interspecifice la animale
Scopul:Cunoasterea relatiilor care se stabilesc intre specii diferite de animale;
Obiective de referinta:
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
O1.Sa defineasca relatiile interspecifice la animale;
O2.Sa descrie relatiile interspecifice la animale (neutralism, concurenta, comensalism, mutualism, parazitism);
O3.Sa prezinte adaptarile parazitilor ;
O4.Sa descrie relatiile prada-pradator;
O5.Sa evidentieze rolul pradatorilor in natura;
Tipul lectiei lectie de transmitere si insusire a noilor cunostintelor-varianta bazata pe imbinarea muncii frontale cu
munca individuala;
Demersul didactic:
a.Resurse procedurale: observatia, conversatia euristica, explicatia, comparatia, invatarea prin descoperire , problematizarea;
b.Resurse materiale: manual, computer, videoproiector;
c.Forma de activitate individual, frontal
Locul de dsfasurare:sala de clasa;
Bibliografie:
-Mihail Aurora, Mohan Gheorghe -Biologie manual pentru clasa a VIII-a ,Editura All ,Bucuresti 2000.
-Lazar Viorel,Nicolae Mariana-Lectia-forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie,
Editura Arves 2007.
-Barna Adriana, Pop Irina, Moldovan Agaftea-Predarea biologiei in invatamantul gimnazial,E.D.P.R.A., Bucuresti 1998.
-Internet
Continut informational: conform programei
Desfasurarea lectiei:
Obiectivul |
Momentele lectiei |
Continutul stiintific |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode,forme Mijloace de invatare |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
a)Moment organizatoric |
Notarea absentilor | ||||
b)Pregatirea fondului de cunostinte anterioare necesare insusirii noilor cunostinte Captarea atentiei |
|
Cere elevilor sa defineasca relatiile interspecifice la plante. Cere elevilor sa numeasca relatiile interspecifice care sunt desenate pe cartonul din fata lor. -In care dintre relatiile interspecifice pe care le-ati invatat orele trecute au de castigat ambele plante ?De ce? -In care dintre relatii interspecifice o planta are de castigat si cealalta ,,pierde''? -Cum se hranesc plantele carnivore? Cu totii cred ca ati vazut la televizor cum leul isi procura hrana.Aceasta relatie este una dintre care le vom invata si noi astazi. |
Sunt relatii care se stabilesc intre specii diferite de plante. Recunosc aceste tipuri de relatii. Simbioza -deoarece ambele plante se ajuta reciproc de exemplu micorizele -ciupercile absorb apa cu sarurile minerale pe care le transmit arborilor ;acestia, la randul lor furnizeaza ciupercilor hrana necesara. Parazitismul -parazitul profita intotdeauna de pe urma gazdei care, de cele mai multe ori,moare. Aceste plante isi completeaza hrana cu azotul necesar dupa ,,digerarea''unor animale mici pe care le prind in adevarate capcane in care elimina sucuri digestive. |
Conversatia explicatia |
|
c)Informarea elevilor in legatura cu obiectivele lectiei. |
|
Titlul lectiei de azi este ,,Relatii interspecifice la animale'' Asa cum am invatat ora trecuta ca intre plante se stabilesc diferite tipuri de relatii tot asa si in lumea animala se stabilesc relatii. |
Noteaza titlul lectiei noi. |
Conversatia |
|
O1. |
d)Insusirea de noi cunostinte |
|
Cere elevilor sa defineasca relatiile interspecifice la animale pe baza celor invatatew in lectia anterioara. |
Raspund la intrebare . Noteaza in caiet definitia. |
Conversatia Explicatia |
O2. |
|
Cu ajutorul videoproiectorului prezinta lectia in PPT,si cere elevilor sa numeasca relatiile care sunt prezentate si sa dea exemple de specii de animale intre care se stabilesc. -Cum definiti relatia de neutralism? -Cum se numeste relatia in care cele doua specii au aceeasi nevoie de hrana si adapost? -La ce specii observati aceasta relatie? Explica elevilor ca , spre deosebire de relatiile de concurenta exista relatii in care cele doua specii impart hrana sau una ii ofera celeilalte adapost. Cere elevilor sa numeasca acest tip de relatie. -Cum se numeste relatia in care cele doua plante se ajuta reciproc? Acest tip de relatie se intalneste si la animale. Cere elevilor sa defineasca relatia de parazitism. |
Privesc ceea ce se prezinta noteaza in caiete tipurile de relatii. Este relatia in care cele doua pasari/animale nu se influenteaza reciproc. Relatia de concurenta. -la gugustiuc si vrabie. Aceasta relatie se numeste comensalism si se intalneste de exemplu la corali care le ofera pestilor adapost -unele alge traiesc pe carapacea unor broaste testoase. Noteaza in caiete. Relatie de simbioza (mutualism) Noteaza in caiet speciile de animale intre care se stabilesc relatie de simbioza: Racul pagurus si o actinie Crocodil si pasarea ibis. Este relatia in care un animal traieste pe seama altuia provocandu-i deseori moartea . |
Explicatia Conversatia Invatarea prin descoperire |
|
O3. |
|
Pe baza celor prezentate cere elevilor sa deduca adaptarile parazitilor. -Stiti cum se numeste pasarea care isi depune ouale in cuibul altor pasari? Explica elevilor ca acest tip de relatie este o forma speciala de parazitism. |
Privesc si enumera adaptarile: -au organe de fixare -au organe de preluare a hranei -produc un numar mare de descendenti -cucul |
Explicatia invatarea prin descoperire problematizarea |
|
O4. |
Prada-pradator |
Cere elevilor sa spuna ce stiu despre relatia prada-pradator. -Care sunt armele de atac ale pradatorilor? |
Cu ajutorul profesorului spun ce stiu despre aceste relatii si definesc aceasta relatie-se stabileste intre animalul pradator care se hraneste cu animalul prada. Gheare, dinti si simturi dezvoltate |
Explicatia conversatia |
|
O5. |
relatiilor prada-pradator |
-De ce credeti ca aceste relatii sunt importante in natura? |
Sunt importante deoarece cad prada animalele bolnave astfel pradatorii sunt considerati,, sanitarii naturii''. |
Explicatia problematizarea |
|
e)fixarea cunostintelor |
Continua schita lectiei pe tabla. |
Raspund, discuta continua schita lectiei in caiete. |
conversatia |
||
f)evaluarea continua |
Aplicarea unei probe finale scrise |
Rezolvarea secventelor din testul de verificare |
Activitate individuala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate