Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
PROFESOR:
TULBURAREA DE LIMBAJ: Disgrafie
OBIECTUL: Terapia Tulburarilor de Limbaj
SUBIECTUL: Insusirea Schemei Corporale si Fixarea Lateralitatii
SUBIECTUL LECTIEI: Organele de Simt
TIPULLECTIEI:Mixta
SCOPURI:
-Sa identifice, sa localizeze si sa numeasca corect segmentele propriului corp si ale partenerului ;
-Sa cunoasca si sa denumeasca corect organele de simt si functiile lor ;
-Sa efectueze activitatile practice-aplicative de recunoastere a analizatorilor ;
OBIECTIVE GENERALE:
-Formarea si dezvoltarea competentelor de ordin corporal si psihomotor care sa consolideze autonomia personala ;
-Perceperea corecta a propriului corp ;
OBIECTIVE OPERATIONALE
Elevul va fi capabil sa:
O1-sa numeasca organele de simt ale omului;
O2-sa localizeze cele 5 organe de simt;
O3-sa recunoasca organul de simt care reactioneaza la un anumit stimul;
O4-sa precizeze insusirile obiectelor cu ajutorul analizatorului vizual;
O5-sa distinga mirosurile placute de cele respingatoare;
O6-sa diferentieze cele patru gusturi principale;
O7-sa precizeze instrumentele muzicale cu ajutorul analizatorului auditiv
O8-sa recunoasca obiectele date doar prin pipait;
O9-sa cunoasca rolul analizatorilor in adaptarea omului la mediu;
O10-sa numeasca activitati in care e implicat unul sau mai multe organe de simt;
O11-sa autoevalueze rezultatele obtinute la activitate;
O12-sa participle cu interes si placere la activitate.
RESURSE METODOLOGICE: conversatia, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, problematizarea, dialogul, argumentarea
RESURSE MATERIALE: fisa de lucru, plansa, obiecte din diferite materiale, alimente, jucarii;
TIPURI DE EVALUARE: verificare orala;
FORME DE ORGANIZARE A INVATARII: individual;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. crt. |
ETAPELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITAEA ELEVULUI |
Moment organizatoric |
-se asigura climatul optim desfasurarii activitatii |
-Elevul se aseaza la masuta logopedica |
|
Captarea atentiei |
-se discuta despre importanta cunoasterii organelor de simt ale omului si rolul lor in adaptarea la mediul inconjurator |
-Elevul isi antreneaza atentia spre terapeut |
|
Enuntarea obiectivelor operationale |
-se relateaza elevului ca la sfarsitul lectiei va sti toate organele de simt si va numi cat mai multe activitati in care sunt implicate acestea |
-elevul va argumenta importanta organelor de simt pentru om |
|
Dirijarea invatarii |
-se prezinta elevului o plansa cu localizarea analizatorilor si functiile acestora |
-elevul va numi organele de simt |
|
Feed-back |
-se prezinta elevului o plansa pe care va localiza organele de simt |
-elevul va localiza corect cele 5 organe de simt |
|
Dirijjarea invatarii |
-se prezinta elevului diferite obiecte -se cere sa identifice forma, culoarea, marimea, miscarea corpurilor |
-elevul va denumi insusirile corpurilor |
|
Feed-back |
-se cere sa precizeze forma fiecarui obiect din imagine |
-elevul va distinge forma obiectelor din fisa -vor denumi organul care i-a ajutat sa distinga formele |
|
Dirijarea invatarii |
-se prezinta diferite substante, alimente -se cere sa diferentieze mirosurile si sa clasifice mirosurile palcute si respingatoare |
-elevul va diferentia mirosurile in functie de substante, alimente si va clasifica mirosurile dupa criteriul placut -respingator |
|
Feed-back |
-se cere elevului sa precizeze analizatorul implicat in distingerea mirosurilor |
-elevul va denumi corect analizatorul mirosului |
|
Dirijarea invatarii |
-se distribuie alimente cu cele patru gusturi principale -se cere elevului sa numeasca gusturile si sa identifice organul de simt implicat |
-elevul va recunoaste gusturile diferite ale alimentelor si va numi organul de simt gustativ |
|
Dirijarea invatarii |
-se cere elevului sa asculte melodiile jucariei, sa denumeasca analizatorul auzului |
-elevul va identifica instrumentele pe baza sunetelor si va denumi analizatorul auditiv |
|
Feed-back |
-se prezinta elevilor un exercitiu de ritm auditiv -se cere elevilor sa imite ritmul dat |
-elevul vor imita ritmul auditiv perceput |
|
Dirijarea invatarii |
-se prezinta diferite obiecte -se cere sa precizeze textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor |
-elevul va descrie forma, textura suprafetelor, temperatura, dimensiunile obiectelor |
|
Feed-back |
-se prezinta elevului obiecte uzuale -se cere sa le identifice fiind legat la ochi |
-elevul va identifica obiectele uzuale, fiind legat la ochi si va denumi analizatorul tactil |
|
Intensificarea retentiei |
-se cere elevului sa numeasca cat mai multe activitati in care sunt implicate organele de simt |
-elevul va numi diferite activitati in care sunt implicate unul sau mai multe organe de simt |
|
Evaluarea activitatii |
-se vor face aprecieri la modul de desfasurare al lectiei |
-elevul isi autoevalueaza rezultatele obtinute |
SCOALA SPECIALA BRAILA
PROIECT DE LECTIE
GRADUL II DIDACTIC
PROFESOR LOGOPED: GHERGHE MIHAELA
AN SCOLAR 2008-2009
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate