Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» didactic Clasa :a VIII-a Limba si literatura romana - ˝Emotie de toamna˝, de Nichita Stanescu(metode eficiente de predare a textului liric)


didactic Clasa :a VIII-a Limba si literatura romana - ˝Emotie de toamna˝, de Nichita Stanescu(metode eficiente de predare a textului liric)


Proiect didactic

Data:11 octombrie 2010

Clasa :a VIII-a Scoala cu clasele I-VIII, Comisani Structura Lazuri

Profesor

Obiectul:Limba si literatura romana

Titlul lectiei: ˝Emotie de toamna˝, de Nichita Stanescu(metode eficiente de predare a textului liric)

Tipul lectiei Lectie de dobandire de noi cunostinte

Scopul lectiei:Formarea capacitatilor si a deprinderilor de analiza a textului liric prin prezentarea metodelor eficiente.



COMPETENTE GENERALE:

. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris


Obiective cognitive:

sa identifice ideile poetice din textul literar;

sa identifice procedeele de expresivitate artistica aratand semnificatia lor;

sa recunoasca modalitatile de organizare a textului;

sa isi exprime, oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile;

Obiective afective:

sa constietizeze rolul mijloacelor de expresivitate din textul liric;

sa valorifice notiunile acumulate;

sa isi exprime, oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile;

Obiective psihomotorii:

sa selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina unele afirmatii

sa automatizeze mteodele eficiente de lucru propuse.

Metode si procedee didactice:conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, explozia stelara, metoda cadranelor, cvintetul, dictionarul de rime,cavalcada epresiva, acvariul sentimentelor, cauta si gaseste, treptele    devenirii, scheletul de recenzie, eseul de 5 minute

Metode de evaluare:

observarea curenta

- chestionarea orala

Mijloace de invatamant:laptop, videoproiector, prezentari Power Point, fise de lucru.

TIMP: 50 min

LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatica

2min 1. Momentul organizatoric:

Asigur conditiile necesare pentru desfasurararea optima a lectiei.

3min 2. Verificarea temei

Verific prin sondaj tema pe care au avut-o de pregatit pentru acasa

3min 3. Captarea atentiei

Prezentarea materialului Power Point˝Autumn leaves˝

3min 4.Anuntarea temei si a competentelor

Prezint tema de astazi:Metode eficiente de descifrarea textului liric pe poezia ˝Emotie de toamna˝, de Nichita Stanescu.

5. Reactualizarea ideilor ancora ( se realizeaza atat la inceputul lectiei cat si pe parcurs

6.Prezentarea sarcinilor de invatare si dirijarea invatarii:

1.Prezentarea Power Point ˝Nichita Stanescu-versuri˝

2.Prezentarea Power Point˝Emotie de toamna˝, de Nichita Stanescu.

3. Prezentarea Power Point˝Emotie de toamna˝,cu file audio(Nicu Alifantis)

4.Emotie de toamna-metode eficiente:

Slide 1,2:-text suport;

Slide 3-Explozia stelara;

Slide4-Metoda cadranelor;

Slide 5,6-Cvintetul

Slide7-Dictionarul de rime;

Slide8-Cavalcada expresiva;

Slide9-Acvariul sentimentelor;

5 min7. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului

Slide10-Cauta si gaseste;

Slide 11-Treptele devenirii;

min 8. Test formativ

Slide 12-Scheletul de recenzie

2 minute     9. . Asigurarea retentiei si a transferului

Elevii primesc tema pentru acasa. Au de realizat un text argumentativ plecand de la afirmatia data!-Slide13-eseul e 5 minute

-Slide 14-textul sub vizor

1 minut    10. Concluzii/apreceri

Profesorul face aprecieri pozitive si negative, generale si individuale..





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate