Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROFESOR:
DATA:..........
PROIECT DE LECTIE
Obiectul de invatamant: CALITATEA PRODUSELOR SI SERVICIILOR
Tema Protectia consumatorului
Lectia Drepturile si normele de protectie ale consumatorului
Tipul lectiei de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
Competente generale:
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor privind protectia consumatorului
Competente specifice
Sa analizeze calitatea produselor si serviciilor in raport cu calitatea vietii si protectia consumatorului
Metode si procedee conversatia, explicatia, problematizarea
Mijloace scheme grafice
Locul de desfasurare al lectiei sala de clasa
Durata lectiei 50 minute
DESFASURAREA LECTIEI
Moment organizatoric
Verificarea prezentei si notarea absentelor si a aspectelor de disciplina scolara, pregatirea materialului didactic.
Profesorul verifica individual planul de recapitulare dezvoltat de elevi in ordinea asimilarii cunostintelor.
Urmeaza sistematizarea cunostintelor realizata prin folosirea clasei la stabilirea unor scheme logice, in inlantuirea cunostintelor utilizand noi legaturi si o alta ordine decat planul initial.
Se indica ca schema realizata pe tabla sa fie trecuta in caiete de catre elevi.
Operationalizare - fixare:
Se da o tema spre rezolvare in clasa iar pentru elevii care lucreaza mai repede se dau teme suplimentare.
Tema: Completati tabelul urmator, precizand tipul de activitate comerciala ilicita practicata:
Practici intalnite |
Tipul de activitate comerciala ilicita intalnita |
La "Alimentara" o clinta a cumparat 1 kg de carne. Verificand marfa pe cantarul de control, clienta a constatat ca primise 960 g. |
Vanzarea cu lipsa la cantar. |
La un magazin unui client i s-a dat painea ramasa nevanduta cu o zi in urma. Femeia care cumparase inaintea clientului primise paine calda. |
Vanzarea preferentiala. |
Un client a cumparat un pachet de napolitane copilului. Acesta i-a spus tatalui ca nu sunt bune. Tatal a verificat daca sunt expirate, dar nu a gasit marcat termenul de valabilitate |
Vanzarea de marfuri fara specificarea termenului de valabilitate. |
O clienta grabita a cumparat in data de 8 aprilie 2005, doua pachete de margarina. In aceeasi zi, acasa, clienta a simtit un miros neplacut si a observat urmatorul enunt: "Expira la data de 3.04.2005". |
Vanzarea de marfuri cu termenul de valabilitate expirat. |
La magazin s-au primit marfuri de la o persoana fizica, fara documente ("Factura fiscala", "Aviz de insotire a marfurilor" etc.) si au fost puse in vanzare. |
Vanzare de produse a caror provenienta nu poate fi dovedita. |
Se pun intrebari pentru a stabilii daca elevii au cunostinte necesare rezolvarii temei.
Profesorul urmareste activitatea elevilor sprijinindu-i pe cei care intampina greutati.
Se stabilesc rezolvarile temei si se completeaza asupra modului de pregatire al elevilor.
Profesorul comunica clasei faptul ca in ora urmatoare se va desfasura o lectie cu tema "Controlul calitatii marfurilor in magazin si depozit" - caracteristici organoleptice.
El cere elevilor sa-si reaminteasca cunostintele dobandite in clasele anterioare si sa transpuna pe caiet ideile principale.
Concluzii si aprecieri
Notarea elevilor care au raspuns la lectie.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate