Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
LOCUL DE DESFASURARE: Gradinita nr.:3 8BRAILA
INSTITUTOR I:GHEORGHITA IONICA
GRUPA: MARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOMENIUL STIINTA
ACTIVITATE MATAMATICA
TEMA ACTIVITATII: Numeratia in limitele 1- 7
TIPUL DE ACTIVITATE: sistematizare-consolidare
FORMA DE REALIZARE: exercitiu cu material individual
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-7
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, figuri geometrice magnetice, tabla magnetica, plansa "IARNA", jucarii (oameni de zapada,saniute), fise de munca independenta, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA: 25- 30minute
NR. CRT. |
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
-Se aeriseste spatiul in care urmeaza sa se desfasoare activitatea; -Se pregateste mobilierul si materialul didactic in vederea unei bune desfasurari a activitatii; - copiii intra in sala de grupa. | |||
Captarea atentiei |
-Introducerea in activitate se realizeaza prin intuirea materialului primit in cosulete, dupa care copiii vor deduce ce activitate vor desfasura. |
Conversatia |
Se apreciaza fiecare raspuns. |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Se descopera plansa "IARNA", aflata in fata clasei. Copiii numesc elementele specifice anotimpului, dupa care se trece la activitatea matematica propriu-zisa, pe baza imaginii. |
Conversatia |
Raspunsurile corecte sunt apreciate |
|
Reactualizarea cunostintelor |
-Se lucreaza simultan pe plansa, dar si la tabla magnetica: "Cate saniute sunt in imagine?" (una) "Formeaza o multime cu tot atatea triunghuri rosii mari." Alt copil raporteaza cifra la cantitate. "Mai avem in imagine o multime cu tot atatea elemente?" (Multimea cateilor.) adaug inca un catel pe plansa. Le cer copiilor sa-i numere si sa formeze o multime cu tot atatea cercuri mari,galbene. (Doi.) Un copil raporteaza cifra la cantitate. "Care este vecinul mai mare al lui 2?" (3) "Formati o multime de patrate mari, albastre, care sa fie tot atatea cat arata cifra." "Te rog sa-mi dai tot atatiaoameni de zapada. Aseaza-i pe masuta din fata clasei!" Copiii numesc o multime de pe plansa, care contine 3 elemente (multimea veveritelor). "Alcatuiti si voi pe masute o multime cu tot atatea pisici., puneti sub multime cifra care se potriveste, dupa ce ati numarat elementele multimii." "Formati o multime cu tot atatea ghete (prin formare de perechi)." "Ce multime obtineti daca mai adaugati o ghetuta?" (Multimea cu 4 elemente) Toti copiii raporteaza cifra la cantitate (cifra 4). Alcatuiesc si eu o multime de forme geometrice cu 4 elemente: "Ce multime am format?" (Multimea dreptunghiurilor mici,albastre) "Ce multime de pe plansa are tot atatea elemente?" (Multimea papusilor) Numaram crescator si descrescator in limitele 1-7. |
Descoperirea Explicatia Conversatia Exercitiul Lucrul individual Exercitiul Exercitiul conversatia |
Se apreciaza rezultatele activitatii copiilor si raspunsurile acestora. Se apreciaza rezultatele activitatii individuale |
|
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
Ghici ghicitoarea mea: "CINE BATE LA PORTITA SI IN SACUL DE LA SPATE ARE DARURI MINUNATE?" ( unu) "Cate ferestre luminate are clasa noastra frate ? (doua) "Formati pe plansa o multime cu tot atatia bulgari" "Doua vrabiute stau pe o crenguta Inca una daca vine te rog spune-mi Cate vrabiute-s acum pe crenguta?" "Trei lebede sunt pe lac Si-nca una-i sub copac, De le numaram pe toate Cate fac? Ghicesti? Se poate?" "Am pe o masa o papusa Si pe raft mai sunt vreo cinci Ia ghiceste -mi tu copile ,cate sunt??(5+1=6)..".. Socoteste binisor "Daca soricelul Chitu Ar bea sase cesti cu lapte Si-nca una? Ar bea.7 |
Conversatia Exercitiul Problematizarea |
Se fac aprecieri individuale Se apreciaza modul de rezolvare a problemei, fara suport vizual. |
|
Evaluarea performantei |
Activitatea pe fise de lucru. Prezint copiilor o fisa si le dau posibilitatea sa o rezolve. |
Exercitiul individual |
Se apreciaza individual fisele de lucru. |
|
Incheierea activitatii |
Se analizeaza raspunsurile copiilor si modul de realizare a sarcinilor din fise. Se canta "Cantecul numerelor" (pana la10). |
Conversatia |
Se apreciaza activitatea copiilor si se dau stimulente. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate