Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 10.11.2008
CLASA: a VI-a E
SCOALA: Scoala gimnaziala Nr. 11 "Mihail Sadoveanu"
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
ARIA CURRICULARA: Limba romana
PROFESOR:
UNITATEA DE INVATARE: Clasele lexicale
TEMA LECTIEI: Omonime
TIPUL LECTIEI: Mixta
DURATA: 50 min
I OBIECTIVE DE REFERINTA
Sa manifeste curiozitate si interes fata de lectie;
Sa se adapteze la situatia concreta de comunicare
Sa manifeste interes pentru participarea la ora
Sa utilizeze cunostintele despre polisemie si omonimie
II OBIECTIVE OPERATIONALE
a) COGNITIVE
Sa defineasca corect notiunile de polisemie, omonimie, cuvinte omofone si omografe
Sa identifice in vorbire cuvinte omonime, omofone, omografe si polisemantice
Sa recunoasca sensurile unui cuvant in diferite situatii de comunicare
Sa foloseasca aceste cuvinte in enunturi proprii
Sa cunoasca principalele categorii semantice ale vocabularului
b) AFECTIVE
Sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare
Sa manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee - conversatia euristica, exercitiul oral si scris, invatarea prin descoperire
b) Mijloace de invatamant - exercitii propuse de profesor
c) Forme de organizare - activitatea individuala si frontala
RESURSE: capacitatea de a invata a elevului
BIBLIOGRAFIE:
Mariana Pintilie - "Metode moderne de invatare", Ed, Eurodidact, 2003
Alina Pamfil - "Structuri didactice deschise", Ed. Paralela 45, 2003
PARCURS DIDACTIC
MOMENT ORGANIZATORIC
Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana.
Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
EVALUAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE
Pentru a intelege noua lectie, trebuie sa ma asigur ca elevii au inteles notiunile de sinonimie si antonimie
PREZENTAREA TEMEI
OMONIMIA. Se scrie titlul pe tabla.
Prezentarea obiectivelor:
Definitia omonimelor
Omofone. Omografe. - definire
Cuvinte polisemantice - definire
Diferentele omonimie - polisemie.
CAPTAREA ATENTIEI
Se scriu pe tabla cuvintele masa1 si masa2. Elevilor li se va cere sa gaseasca doua sensuri diferite ale acestora
DIRIJAREA NOII INVATARI
Pe baza asigurarii faptului ca elevii au inteles diferentele dintre cele doua cuvinte, acestia vor nota in caiet definitia omonimelor.
Elevii noteaza in caiet si definitia omofonelor si omografelor.
Voi nota pe tabla exemple pentru:
Omofone: ea - ia, cu precizarea ca "ea" este pronume personal, pe cand "ia" verb predicativ
Omografe: vesela - vesela, cu precizarea ca diferenta sta atat in accent cat si in sens. O diferenta poate fi sesizata si din punct de vedere morfologic:vesela este adjectiv, iar vesela este si substantiv.
Elevii vor nota definitia cuvintelor polisemantice in caiet. Pentru o buna intelegere a acestei etape din noua invatare, voi scrie pe tabla urmaatoarea schema:
Foc = flacara
arsita
incendiu
entuziasm
razboi
imuscatura
Elevii vor sesiza faptul diferenta dintre cele doua clase lexicale.
OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI
Elevilor li se va cere sa dea diferite sensuri pentru cuvantul "baie", pentru a dovedi caracterul sau polisemantic, dar si omonimia.
Baie1= cada
incapere
a se spala/imbaiere
baie de multime
baie de soare
statie balneara
Baie2= ocna
Se vor rezolva urmatoarele exercitii de aprofundare a cunostintelor:
a) Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte: elan, ghiveci, poarta, cer, par, curent, roaba.
b) Ilustrati in cinci propozitii caracterul polisemantic al termenului coada.
c) Precizati caracterul cuvintelor subliniate - cuvant polisemantic sau omonimie:
Vinul era acru. Bunicul avea un acru de padure.
Mai este luna florilor. Ei bateau inl cu un mai. Nu mai are febra.
Mihai Viteazul a fost ban al Craiovei. El nu mai avea nic un ban.
A ascultat stirile la radio. Profesorul a ascultat doi elevi.
A invatat ce este un acord gramatical. A auzit un prim acord dintr-un vals vienez.
Traian bate la usa. Micutul bate toba.
ASIGURAREA RETENTIEI
Ca tema, elevilor li se va propune un exercitiu de imaginatie, si anume sa compuna un text de minim cinci randuri in care sa utilizeze cat mai multe cuvinte omonime.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate