Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa: a II-a B
Scoala cu cls.I-VIII,"Mihail Sadoveanu" (nr.9),Baia Mare
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale
30-100 cu trecere peste ordin
Subiectul: "Adunarea si scaderea cu nr. nat.30-100- exercitii si
probleme"
Tipul lectiei: consolidare
Propunator: Inst. Bran Alina Maria
OBIECTIVE DE REFERINTA
sa efectueze operatii de adunare si scadere cu nr.nat de la 0 la 100 cu si
fara trecere peste ordin
2.6 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate
2.7 sa formuleze oral si in scris exercitii si probleme cu numere, care se
rezolva printr-o singura operatie
3.1 sa exprime oral, in cuvinte proprii etapele de rezolvare ale unui exercitiu
sau ale unei probleme
4.1 sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii
si probleme
OBIECTIVE OPERATIONALE
a) Cognitive
O1- sa gaseasca rezltatul corect pentru exercitiile calculul oral;
O2- sa utilizeze limbajul matematic in contexte variate ;
O3- sa efectueze operatii de adunare si scadere cu trecere peste ordin in concentrul 0-100;
O4- sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate;
O5- sa exprime oral modul si etapele de rezolvare ale unor exercitii date ;
O6- sa asocieze exercitiile date cu rezultatele corecte prezentate;
b Psiho-motorii
O7- sa stea corect in banca;
O8- sa se deplaseze la tabla pentru a rezolva sarcini;
c) Afective
O9- sa manifeste interes pentru activitatile propuse;
O10-sa coopereze cu colegii la activitatile in echipa.
STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, rebusul, ghicitori,
Mijloace de invatamant: manual, plansa, flipchart, fise de lucru.
Forme de organizare: activitate frontala, activitate individuala, activitate in echipa
DESFASURAREA ACTIVITATII
Elementele activitatii |
OR |
Continut instructiv-educativ |
Metode |
Mijloace |
Moduri de organizare |
Evaluare |
|||||||||||||||||
Moment organizatoric Verificarea temei Reactualizarea cunostintelor Captarea atentiei Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor Desfasurarea activitatii 5.Obtinerea performantei 6. Asigurarea feed-back-ului 7.Aprecieri si concluzii |
Asigur conditiile si materialele necesare desfasurarii lectiei Se verifica tema de casa Elevii citesc pe rand rezultatele exercitiilor efectuate si isi corecteaza eventualele greseli Se realizeaza prin intermediul unor ghicitori matematice (Anexa 1) si a calculului oral: 8+5= 6+9= 5+7= 8+8= 9+3= Se realizeaza prin intermediul unui rebus , elevii obtinand pe coloana marcata termennii: "exercitii si probleme" Elevii sunt anuntati ca pe parcursul orei de matematica vor efectua exercitii de adunare si scadere cu trecere peste ordin, vor rezolva probleme cu 1, 2 operatii in scopul consolidarii cunostintelor insusite in orele anterioare. Se prezinta elevilor un labirint potrivit caruia Craiasa Zapezii la inchis pe Karl in castelul de gheata. Elevii au sarcina de a rezolva sarcinile impuse de regina pentru a-l salva pe baiat din imparatia ghetii. Fiecare sarcina este asezata intr-un plic iar elevii vor extrage pe rand fisele cu exercitii rezolvandu-le. Sarcina I -activitate frontala Mareste-l pe 8 cu 5 Micsoreaza pe 34 cu 24 Numarul cu 3 mai mare decat 33 este . Numarul cu 7 mai mic decat 97 este . Sarcina II -activitate in perechi Colorati cu aceeasi culoare stelutele cu exercitii cu cele cu rezultatele corespunzatoare.
Sarcina III-activitate frontala Cati pasi trebuie sa faca fetita pentru a ajunge la usa castelului de gheata?Calculati si completati.
+ 58
Sarcina IV- Activitate independenta Aflati termenul necunoscut de pe fiecare saniuta. Ex: a+ 25=48 a= a= Sarcina V -Activitate frontala Cu trenuletul veseliei s-au plimbat 45 de copii. La prima statie au coborat 19 copii. Cati copii au mai ramas in trenulet? Se realizeaza prin intermediul unui joc didactic urmarindu-se insusirea si consolidarea operatiilor matematice de adunare si scadere in concentrul 0-100. Elevii primesc cateva cartonase pe care sunt scrise cateva operatii de adunare si scadere. Ei vor selecta cartonasele care indica rezultatul scris pe tabla si le vor aseza in jurul lui.
Se realizeaza printr-un exercitiu joc:"Racheta cu mai multe trepte". Elevii vor primi o fisa de lucru pe care o vor rezolva individual Se fac aprecieri pozitive generale si individuale asupra modului in care elevii s-au implicat in activitatea didactica. Se da tema pentru acasa. |
Conversatia Exercitiul Conversatia Explicatia Explicatia Conversatia Exercitiul Problematizarea Explicatia Exercitiul Jocul didactic Explicatia Problematizarea Conversatia Exercitiul Jocul didactic Exercitiul Problematizarea |
Caiete Fise cu ghicitori Plansa Plansa Fise de lucru Fise de lucru Plansa Fise de munca independenta Fisa de lucru Cartonase colorate sub forma de cerculete Fise de lucru |
Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate in perechi Munca pe grupe Activitate frontala Activitate independenta Activitate frontala Activitate in echipa Munca indepemdenta |
Aprecieri verbale Autoevaluare Aprecieri verbale Evaluare scrisa Evaluare scrisa Evaluare scrisa Observare sistematica Observare sistematica Evaluare scrisa Aprecieri verbale generale si individuale |
REBUS
Numerele care se aduna se numesc.
Orele de curs se incep la ora 8 .
Rezultatul scaderii se numeste .
Numerele cu sot se numesc numere.
Numarul din care scadem se numeste
Adunarea si scaderea sunt . matematice.
Rezultatul adunarii se numeste suma sau .
Semnul scaderii este
Numerele fara sot se numesc numere
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate